V Tošovicích se pojede o účast na mistrovství světa v pumptracku

Tomáš Slavík / Foto Saskia Dugon / Redbullcontentpool.com
Tomáš Slavík / Foto Saskia Dugon / Redbullcontentpool.com

Čeští jezdci mají letos poprvé příležitost probojovat se z domácího kvalifikačního závodu na mistrovství světa  Red Bull UCI Pump Track World Championships, které se pojede 20. listopadu v Santiagu de Chile. Domácí kvalifikace proběhne v sobotu 17. září na nejdelší české trati v Tošovicích na úpatí Oderských vrchů. Čtyři nejlepší tuzemští jezdci dostanou příležitost utkat se o duhový dres mistra světa v pumptracku.

Pumptrack je cyklistická disciplína na trati vytvořené z boulí, skoků a klopených zatáček. Závodníci na ní nešlapou, ale získávají rychlost pouze s využitím vlastní rovnováhy a takzvaným pumpováním. Závodí se buď vyřazovacím způsobem nebo v individuálních měřených časovkách. Formát závodu umožňuje startovat jezdcům na BMX i horských kolech. Vypsány jsou samostatné kategorie pro muže i ženy. Přihlásit se mohou všichni majitelé závodní licence UCI starší 17 let. 

„Když se bavíme o pumptracku na profesionální úrovni, nejtěžší je udržet se na kole, protože na pumptracku na jezdce působí obrovské přetížení jak na odrazech skoků, tak především v klopených zatáčkách. Vloni na mistrovství světa závodníkům naměřili přetížení až 10 G,” říká ambasador závodu a čtyřnásobný mistr světa ve fourcrossu Tomáš Slavík, který odhaduje, že se časy na trati budou pohybovat kolem třiceti vteřin. „Během nich na kole uděláte až šedesát dřepů. Je to podobné, jako kdybyste byli v posilovně pod činkou a jeli na 110 procent své síly. „V cíli to už opravdu bolí,” popisuje český závodník.

Vítěz kvalifikace v Tošovicích bude mít hrazené veškeré náklady spojené s cestou, ubytováním i závodem. Druhý až čtvrtý mají nárok startovat na světovém finále na vlastní náklady. Mezi kvalifikační země tradičně patří Itálie, USA, Německo, Nizozemsko a Švýcarsko. Česká republika se spolu Španělskem dostaly na seznam kvalifikačních míst vůbec poprvé. Domácím závodníkům to otevírá příležitost změřit síly se světovou špičkou.

Na úrovni světové série pod Mezinárodní cyklistickou unií UCI se v pumptracku závodí od roku 2018, kdy se na celém světě odjelo 23 kvalifikačních kol, kterých se zúčastnilo na dva tisíce jezdců z 19 zemí. Po dalších ročnících světových finále ve Švýcarsku a v Portugalsku se letos nejlepší jezdci planety utkají o duhový drez v Chile. Trať se nachází ve čtvrti Las Condes, která je považována za most mezi městem a Andami. Designéři závodního areálu se zavázali postavit trať, která nabídne rovné podmínky jezdcům na BMX i MTB kolech. 

„Posledních devět let jezdím do Santiaga každou zimu kvůli městských sjezdům v Jižní Americe a pumptrack je jen pár set metrů od místa, kde bydlím, takže ho moc dobře znám. Je to krásné místo s nádherným výhledem. Dobré je, že tento pumptrack je poměrně přátelský pro horská kola,” říká Tomáš Slavík, který nebude chybět ani na kvalifikačním závodu v Tošovicích. Přenos ze souboje o titul mistra světa v Chile bude vysílat Red Bull TV.

Více informací o závodu v Tošovicích na webu redbull.com 

Comments

comments

Vyhledat