Na unikátním sportovišti na Vltavě vznikne první říční surfingová vlna v Praze

Vlna Štvanice
Vlna Štvanice

Praha je celosvětově unikátní tím, že v ní stojí hned dvě umělé dráhy s divokou vodou. Ta horní – Štvanice – má nyní šanci na nový život. Po letech, kdy sloužila jako armádní tréninkový prostor se nyní vlny na Štvanici otevírají široké vodácké veřejnosti. Na unikátním sportovišti na Vltavě v centru Prahy již navíc brzy vznikne první říční surfingová vlna v Praze a bude si tak zde možné zajezdit nejen na kajaku, ale i na surfu. Provozovatelem tratě se nově stává uskupení složené z vodáků různých disciplín nazvané Vlny Štvanice.

Přitom osud tratě s divokou vodou na Štvanici byl v poslední době nejistý. Právě představa zániku takto vzácného místa motivovala zakladatele spolku Vlny Štvanice projít vyjednáváním s Ministerstvem obrany o předání nájmu a překážek a s Povodím Vltavy o nových podmínkách nájmu. „Čím déle se Štvanicí zabývám, tím více možností a potenciálu vidím. Silná pozitivní odezva a podpora projektu se koncentruje ze všech stran a utvrzuje mě, že projekt může přinést mnoho vodákům a surfařům, ale i městu a jeho obyvatelům“ říká Martin Leskovjan, zakladatel spolku Vlny Štvanice.

Dá Štvanice potřebný prostor novým vodním sportům, jejichž obliba strmě roste? To záleží do značné míry na podpoře veřejnosti. Proto bude v blízkých dnech na platformě HitHit zahájena kampaň na financování stavby riversurfingové vlny, která by měla odstartovat přerod dnes zanedbané říční části v čisté a živoucí místo a navrátit mu dobrou pověst mezi Pražany.

Říční surfingová vlna vzniká na základě projektu Vojtěcha Bareše z ČVUT, který je už podepsán pod řadou podobných realizací v ČR i zahraničí. V plánu je i další rozvoj tratě pro vodní slalom a vybudování zázemí (půjčovna vodáckého vybavení, loděnice, kavárna), lepší zpřístupnění sportoviště a přestavba slalomové dráhy podle moderních trendů.

Svou podporu kampani a iniciativě vyjádřil i Vojta Heger – reprezentant ČR ve vodním slalomu a letošní vicemistr Evropy do 23 let na singlkanoi. Cílem spolku je ale zpřístupnit trať na Štvanici všem vodákům, nejen profesionálním jezdcům. Sportovní život venku na vzduchu přináší pozitivní náladu a je ideální volnočasovou aktivitou v rizikové pandemické době, kdy je sportování uvnitř omezováno.

 

Comments

comments

Vyhledat