Vydání vlastní knihy … na listu vašich přání?

Vydání vlastní knihy … na listu vašich přání? Pojďte si splnit sen s Pointou!

 

Měsíce, někdy i roky psaní, úpravy a otázka, která se po dokončení rukopisu autorovi vkrádá do mysli: „Mám knihu vydat?“ Po mnohdy zdlouhavé a namáhavé cestě psaní následuje další výzva v podobě vydání knihy, další běh na dlouhou trať…  anebo existuje ještě jedna, snadnější cesta? Seznamte se s Pointou.

 

Váš knižní projekt

Patnáct minut. Právě tak dlouho trvá založení nového knižního projektu na on-line nakladatelské službě Pointa. Online je však jen cesta, prostřednictvím které rukopis přetvoříte v hotovou knihu v papírové podobě. Tato netradiční nakladatelská alternativa se snaží celý proces vydání knihy co nejvíce zlidštit a zjednodušit. Představte si nakladatelské tržiště, kde jako autor najdete redaktory, grafičky, korektory i třeba ilustrátorky. Zkrátka profesionály, kteří vám pomohou s rukopisem. Váš nový knižní tým si sestavíte snadno, třeba za jeden týden.

Jakmile budete mít sestavený vlastní knižní tým, knihu čeká Předprodej, během kterého si na svou knihu vybíráte finance. Pokud je vaše kniha v předprodeji úspěšná, začíná na ni intenzivně pracovat váš knižní tým, dokud ji během 2–6 měsíců nedovede do tiskárny. Celá cesta k úspěšnému vydání zabere knižnímu projektu 6–8 měsíci. Pro porovnání – knižní zrod, včetně obepisování nakladatelů, nebo zařazení do edičního plánu, trvá u tradičních knižních domů mezi přibližně 7–13 měsíci.

Všechny žánry jsou vítány

Každý rukopis má své čtenáře. Proto nečekejte ediční řady ani žánrové zaměření. Pointa vyhodnocuje dva ukazatele kvality, knižní tým, který knize věři a čtenářskou odezvu během předprodeje.

Vyjít na Pointě může naprosto cokoliv v českém jazyce, co neporušuje etický kodex, a co si najde dost zájemců v předprodeji.

Jako autor máte rukopis plně pod kontrolou

Volnost Pointa nabízí nejen ve výběru žánru, ale i ve skladbě knižního týmu. Budete mít naprosto volnou ruku co do výběru profesionálních kolegů, kteří jsou na platformě k dispozici, a kteří společně vytváří váš knižní tým. Zároveň si na Pointu můžete pozvat i vlastní kolegy, se kterými máte již dobrou zkušenost a věříte jim. Stačí jen, aby doložili zkušenosti. Díky Pointě se tak střetávají knižní profesionálové napříč republikou, čímž je tento nakladatelský marketplace naprosto jedinečným českým počinem.

Co budete potřebovat? Jen čas…

Otázku, na kolik vás vyjde vlastní kniha, nemusíte řešit. Nemusíte investovat do knihy nic, jenom svůj čas, který bude potřeba především na domluvu s kolegy a přípravu úspěšné předprodejové kampaně, v rámci které vyberete peníze na pokrytí nákladů na výrobu knihy.

V případě, že se rozhodnete do vaší knihy investovat, je na zvážení Pointy, jestli vás vydá pod svým nakladatelstvím a bude distribuovat, nebo jestli vám knihu pouze vytiskne a nechá distribuci na vás samotném. Cena vydání knihy na Pointě se velmi liší. Je třeba zohlednit typ vazby, velikosti rukopisu nebo např. ilustrace či náročnost tisku fotografií. Většinou se cena pohybuje mezi 50 a 150 tisíci v takovém rozmezí je i částka, jakou můžete do své knihy zainvestovat. V Česku samozřejmě existují i další služby pro autory, kteří si chtějí knihu samofinancovat, ty ale většinou řeší pouze tisk.

Odměna autora

Největší odměnou bývá pro autora potěžkání a držení vlastní vydané knihy v ruce, ale samozřejmě dostane i finanční odměnu. Z každého výtisku, kromě knih prodaných přes předprodej na pokrytí výrobních nákladů, autor dostane minimálně 20 % z prodejní ceny. Pro Vaši představu, v běžných nakladatelských domech autoři dostávají méně než 10 %, pokud se se tedy nebavíme o spisovatelském velikánovi.

Cesta vaší knihy ke čtenářům?

Pointa nabízí autorům trojici distribučních modelů. Prvním z nich je distribuce právě Pointou – ta si převezme veškerý náklad a výhradní právo knihy distribuovat. Její distribuční síť má v sobě všechna hlavní kamenná knihkupectví a e-shopy. Druhou možností je distribuční aktivita autora, kdy si Pointa přebere maximálně 10 % nákladu. Tyto knihy má právo distribuovat pouze přes svůj e-shop.

Zbytek nákladu přebírá autor a má právo knihy volně distribuovat.

Třetí možnost, nejméně častá, kombinuje zmíněné dvě – distribuuje Pointa i autor. Část nákladu (minimálně 30 %) přebírá Pointa, která má výhradní právo knihy distribuovat přes všechny tradiční knižní obchody, tedy kamenná knihkupectví i knižní e-shopy. Autor přebírá zbytek nákladu, ale bez souhlasu Pointy není oprávněn knihy distribuovat přes knižní či jiné e-shopy a kamenná knihkupectví či prostřednictvím kanálu, který je pro Pointu konkurencí.

Na vaší knize Pointě záleží

Pointa chce vytvořit čtenářskou komunitu, která se zapojuje do vzniku knih už od začátku celého procesu. Protože je Pointa jedinečným místem, může si zde autor domluvit spolupráci i s marketéry, kteří se budou starat přímo o jeho knihu. Vytvoří mu pro knihu celý marketingový plán na míru. Pointa má také vlastní sociální sítě, newslettery nebo blog. Prostřednictvím mnohých kanálů se tak čtenáři dostávají k informacím o všech nových knihách velmi rychle a zajímavou formou. Předprodej a to, že kniha vyjde díky podpoře čtenářů, je tak samo o sobě formou, tou nejlepší, propagace knihy.

Nečekejte tedy na “zítra”, na “jaro”, na “někdy”. Pojďte si splnit sen, vydáme vám váš rukopis. Někteří už si sen splnili, následujte je také.

 

Comments

comments

Vyhledat