Na výletě s návrhářem Janem Černým: Co podle něj musíte vidět v Brně?

Jan Černý
Jan Černý

V dalším díle svého nového seriálu Místa vás módní návrhář Jan Černý vezme na výlet do Brna. Která jsou podle něj ty nejlepší, nejzábavnější a nejkrásnější spoty, které v moravské metropoli musíte vidět?

 

Minule nás designér Jan Černý provedl Prahou, kde dlouhodobě žije, dnes se s ním v jeho voze Lexus UX, který si sám navrhl a ozdobil svým typickým vzorem Rorschachova testu, vydáme do Brna. A pozor, rozhodně se nebudeme pohybovat jen po centru města, ale začneme hned na jeho okraji.

 

Obora Holedná

„Krásné místo na načerpání klidu a energie,“ říká Jan o oboře, kde můžete na dosah ruky pozorovat život divoké zvěře, a to mezi sídlišti Jundrovem a Bystrcem. Uvidíte tu jeleny, daňky, muflony či laně. Oborou vede naučná stezka, provede vás i kolem menší obory s divočáky a několika jezírek.

 

Jurkovičova vila

„Tato vila je jednou z nejvýznamnějších památek secesního Brna. Architekt Dušan Jurkovič si ji postavil jako svůj vlastní domov a mě fascinuje, že je starší více než sto let, vznikla v roce 1906,“ popisuje Jan. Dnes je vila, kterou najdete na okraji Wilsonova lesa, součástí Moravské galerie a pravidelně v ní probíhají výstavy moderního umění – a to stále v kulisách autentického Jurkovičova domova.

 

Brněnská přehrada

Jan Černý pochází z Hodonína, a právě u Brněnské přehrady trávil nejedny prázdniny. „Jako malý jsem sem vždycky jezdil na plavby parníkem a navštěvovali jsme hrad Veveří, který je tady hned za kopcem,“ vzpomíná. V Brněnské přehradě se samozřejmě dá i koupat – je obklopena mnoha plážemi, je tu také spousta hotelů, restaurací, nebo třeba veřejných grilovacích míst.

 

Restaurace Manya

Teprve rok funguje v brněnské ulici Průchodní v samém centru Brna izakaya Manya. Izakaya je japonský výraz pro hospůdku, kde se servíruje poctivé jídlo, saké teče proudem a lidé se tam chodí odreagovat po náročném dni v práci. „Je to autentický kus Japonska v Brně, ochutnáte tu tradiční japonský street food. Je to moje oblíbený pravidelná zastávka v Brně,“ láká Jan Černý.

 

Uměleckoprůmyslové muzeum

„Celý tenhle dům získal díky loňské rekonstrukci úplně nový koncept Art Design Fashion, která zkoumá vztah mezi uměním, designem a módou. Najdete tu vystavený třeba i model, který otevíral moji přehlídku v roce 2020,“ dává svůj tip Jan. Kromě něj jsou tu vystaveny módní kousky či doplňky dalších současných českých návrhářů, hned u vstupu vás přivítá obří instalace s názvem Démon růstu Krištofa Kintery, je tu ale i oddělení s tradičním českým designem, který jistě znáte z domovu svých maminek či babiček, a pravidelně se tu konají i výstavy aktuálních umělců.

 

Comments

comments

Vyhledat