Nahlédněte Eleně Ferrante do její tvůrčí kuchyně

Jak vyprávět příběh? V nové knize Eleny Ferrante NA OKRAJI nahlédnete do její tvůrčí kuchyně.

Elenu Ferrante vždy zajímal proces, jak se realita přetváří v umění: Kdo může vyprávět čí příběh? Co když příběh, který vyprávím, nikam nevede? Proč je paralyzující vyprávět přesně podle skutečnosti? Tyto otázky se vynořují v autorčině nové knize Na okraji, v níž odhaluje, jak se formovalo její psaní, a své názory na literaturu. Obsahuje tři přednášky o tématech spojených s její tvorbou, které napsala na žádost Boloňské univerzity, a jednu esej Dantovo žebro, napsanou pro konferenci o Dantovi Alighierim.

Název Na okraji vyjadřuje autorčino ztrácení a nalézání rovnováhy, při němž dává dohromady dílky skládačky a zároveň čeká, že ji vzápětí zase rozloží. Ferrante filozofuje o povaze psaní a současně poskytuje praktické rady, resp. nástin toho, co se naučila a jak jí to pomohlo (a tím i jak by to mohlo pomoci komukoli jinému). Mezi její tipy mj. patří: Studujte díla svých oblíbených autorů a hledejte v nich „bohatý repertoár triků“, jejichž umné použití dokáže ve čtenáři vyvolat dojem, že to, co se v knize píše, se přesně tak i stalo.

Dílo Na okraji pojednává o tom, jak obtížné je vyprávět příběh, a přitom umocňuje touhu po něm. V překladu Sarah Baroni vydává PROSTOR.

Elena Ferrante: NA OKRAJI. O potěšení z četby a psaní  

Už třicet let čtenáře vzrušují romány tajuplné autorky píšící pod pseudonymem Elena Ferrante. Žádné iluze, jen syrová realita a pochybnosti, to jsou konstanty její tvorby od prvotiny Tíživá láska až po ságu Geniální přítelkyně, jež z anonymní spisovatelky učinila mezinárodní fenomén a také nejslavnější literární samotářku na světě. Z jejích děl lze leda usoudit, že jde pravděpodobně o rodačku z Neapole a matku.

Tato kniha čtyř esejů nás přibližuje k záhadné umělkyni o krok blíže: je exkurzí do její celoživotní vášně pro literaturu a zkoumáním, kde nachází inspiraci. Je cestou k psychologii Eleny Ferrante a k tajemství její tvorby. V textu Psaní a trápení autorka odhaluje svůj respekt k řádu snoubený s potřebou chaosu. V pojednání Akvamarín líčí svou mladickou vášeň pro skutečné věci a sklon k realističnosti. V části Příběhy a já přemýšlí o „krásné a zásadní“ knize Vlastní životopis Alice B. Toklasové, v níž si americká spisovatelka Gertruda Steinová přivlastnila hlas a životní příběh své partnerky a múzy. V závěrečném eseji Dantovo žebro Ferrante analyzuje vliv italského básníka na svou tvorbu a přemítá, proč jeden uspěje a druzí selhávají.

Z italského originálu I margini e il dettato vydaného nakladatelstvím Edizioni
e/o v Miláně v roce 2021 přeložila Sarah Baroni.
Ilustrace na obálce Andrea Ucini
Odpovědná redaktorka Lenka Vosičková
Redakce textu Sára Flemrová
136 stran, cena 347 Kč
Vydalo nakladatelství PROSTOR roku 2022.
V českém jazyce vydání první.
www.eprostor.com

Comments

comments

Vyhledat