Národní galerie Praha představuje brutální architekturu v novém dokumentu

NEBOURAT Foto Katarína Hudačinová
NEBOURAT Foto Katarína Hudačinová

Národní galerie Praha v reakci na nečekanou situaci způsobenou pandemií nastartovala program zaměřený na online obsah. Těchto formátů se bude držet i dál. Nyní představuje nový dokument související s právě probíhající výstavou NEBOURAT! Podoby brutalismu v Praze. Od čtvrtka bude dostupný ke zhlédnutí na kanále Youtube a webu NGP.

Výstava NEBOURAT! Podoby brutalismu v Praze, která se nachází ve 3. patře Veletržního paláce, byla veřejnosti otevřena 6. 3. Pouhé čtyři dny poté ji spolu s ostatními uzavřela mimořádná situace, zájemci ji mohli znovu navštívit až 12. 5., a to v prodlouženém termínu až do 22. 11. Teď má tato výstava tzv. druhou premiéru prostřednictvím nového dokumentu, který představuje nejen ji samotnou, ale také hlubší kontext „brutalismu“. Na tvorbě dokumentu se podíleli kurátorka Helena Doudová, spoluautorka, historička architektury, Klára Brůhová a Jan Fišer, spoluautor již zbourané budov Transgas. Formou krátkých vstupů představují jednotlivé architektonické plány a stavby a upozorňují na jejich současné postavení v rámci české i světové architektury. Podíváme se s nimi do výstavy, ale také do exteriérů. Video prezentuje unikátní současné i dobové záběry bývalého Federálního shromáždění, obchodního domu DBK, plastiky Rovnováha od Josefa Klimeše a dalších.

Takzvaný brutalismus, obdivovaná i nenáviděná architektura 60. až 80. let 20. století je bezesporu aktuálním tématem.

Lidé mají k této architektuře obecně kontroverzní vztah, tezí naší výstavy je porovnat její postavení u nás a v zahraničí. V zahraničí je oceňovaná, u nás má ještě pachuť minulého režimu. Jde však o mezinárodní styl, který je nadčasový,“ říká ředitel Sbírky moderního a současného umění Michal Novotný.

Budovy ovlivněné brutalismem v Praze jsou jedinečnou architekturou, špičkovými technickými a uměleckými díly. Výstava chce tyto kvality představit široké veřejnosti, odkrýt ideologický nános doby a poukázat na jejich špatný stav, případně ohroženou existenci,“ doplňuje kurátorka výstavy NEBOURAT! Podoby brutalismu v Praze, Helena Doudová.

Návštěvníci mohou ve Veletržním paláci vidět existující pražské stavby, jako např. Obchodní dům Kotva, bývalá Ústřední telekomunikační budova na Žižkově (aktuálně určená k demolici), budova bývalého Federálního shromáždění, hotel Intercontinental, Barrandovský most či nedávno zbořený soubor staveb Transgas. Součástí výstavy je i unikátní video zachycující dekonstrukci budovy.

Ambicí projektu je krok za krokem odkrýt, v čem spočívají prostorové, kompoziční a konstrukční hodnoty této architektury. Představuje stavby, které výrazným způsobem vstupují do obrazu města a které zásadně ovlivňují kvalitu veřejného prostoru kolem sebe. Na dvě stě padesát originálních plánů, fotografií a modelů, z nichž mnohé jsou vystaveny poprvé, pochází převážně ze sbírky architektury Národní galerie Praha.

Video představující současnou výstavu i kontroverzní architektonický styl natočila společnost Forma produkce pro Národní galerií Praha, vzniklo díky štědré podpoře generálního partnera NGP Komerční banky. Zveřejněno bude na kanále Youtube, Facebooku a webu NGP.

 

NEBOURAT! Podoby brutalismu v Praze 6. 3. – 22. 11. 2020 | Veletržní palác – 3. patro
Kurátorka: Helena Doudová
Odborná a kurátorská spolupráce: Klára Brůhová (FA ČVUT), Radomíra Sedláková (NGP), Petr Vorlík (FA ČVUT)

Comments

comments

Vyhledat