Národní muzeum se otevírá veřejnosti, nabídne měsíce vstupu zdarma

interiér NM
interiér NM

Národní muzeum se otevírá veřejnosti a 26. října, dva dny před zahájením své nové éry, pozvalo média včetně protišedi k prohlídce rekonstruovaných prostor a malé tiskové konferenci. Co jsme se dozvěděli?

Národní muzeum se poprvé po rekonstrukci otevře 28. října. Zatím bude hostit dvě rozsáhlé výstavy o hisitorii československých vztahů, následovat bude dobudování expozic v roce 2019.

Otevřeno bude denně a vstup bude až do konce roku zdarma, uvedl jeho ředitel Lukeš.

Během tiskové konference byly přivezeny vzácné dokumenty na výstavu nazvanou prostě Česko-slovenská / Slovensko-česká výstava. Dokumenty mají nedozírnou cenu, proto i bezpečností opatření byla náležitá, jak ukazují naše krátká videa:

 

 

27. října od 20:00 proběhne videomapping století na Historickou budovu Národního muzea s názvem Svědek dějin.

 

Ředitele NM Michala Lukeše jsme se zeptali na rozdíly mezi muzeem, jaké známe z let minulých, a současnou podobou. Ředitel zdůraznil, že nově pojaté muzeum nabídne víc tehcnologických možností a také o 30 % více prostoru: nebude obsahovat kanceláře a depozitáře, jeho prostory budou cele věnovány návstěvníkům. Díky technologickému vybavení s otvírají nové možnosti prezentací a zlepšuje se i komfort návštěvníků například díky výhaům, které v původní budově vůbec nebyly.

Rekonstrukce začala v roce 2015 a dodělávky potrvají až do roku 2019, šlo o extrémně náročný projekt. Znamenal i řadu komplikovaných debat například o tom, zda zachovat stopy po střelbě za okupace (na sloupech zůstaly, ovšem nyní jsou méně viditelné, neboť budova je výrazně světlejší než dřív.) Pokud dokážeme posoudit pohledem laických očí, rekonstrukce dopadla velmi uspokojivě a budova je i zevnitř krásná a důstojná. Letmý pohled do expozice historických dokumentů a předmětů z historie republiky měl, zdálo se, emotivní účinek i na ostřílené redaktory a zaměstnance. Doporučujeme po opadnutí nedělních davů muzeum rozhodně navštívit!

 

PS: Jak ve své dnešní tiskové zprávě uvádí IPR Praha, rekonstrukce prostoru mezi budovami Národního muzea, jejímž autorem je IPR Praha, je dokončena. Muzejní oáza je součástí projektu rekonstrukce okolí Národního muzea, který zahrnuje i park Čelakovského sady. Nově vzniklé náměstí bude uvedeno do provozu v pondělí 29. října. V prostoru je umístěno 70 metrů tramvajových kolejí budoucí plánované trati mezi Vinohrady a Hlavním nádražím. Muzejní oáza je jedno z prvních míst využívajících nový pražský mobiliář vystavený na letošním Designbloku. Součástí revitalizace je výsadba 60 stromů a přes 100 tisíc kusů rostlin.

NÁRODNÍ MUZEUM
Česko-slovenská / Slovensko-česká výstava a výstava 2 × 100.

Plánovaná otevírací doba pro veřejnost:

Pondělí: 10:00–18:00
Úterý: 11:00–20:00
Středa: 11:00–20:00
Čtvrtek: 11:00–20:00
Pátek: 10:00–18:00
Sobota: 10:00–19:00
Neděle: 10:00–19:00
Úterý, středa a čtvrtek v čase 9:00–11:00 je vstup vyhrazen pouze pro předem rezervované školní skupiny.

Comments

comments

Vyhledat