Národní třídu zaplní program k oslavám Dne boje za svobodu a demokracii

Foto © archiv Díky, že můžem
Foto © archiv Díky, že můžem

Korzo Národní zve na živé podcasty, debaty, koncerty, výstavy, divadlo a tradiční Havlův obývák. Zazní i Modlitba pro Martu doprovázená živě malovaným videomappingem

Časy se mění. To je motto letošních oslav Dne boje za svobodu a demokracii, které 17. listopadu již po desáté promění pražskou Národní třídu v korzo pulzující bohatým společenským a kulturním děním. Již tradiční akce spolku Díky, že můžem připomene památku bojovníků za svobodu minulého režimu i hodnoty demokracie v kontextu aktuálních společenských témat. Do oslav na ulici, v přilehlých divadlech i galeriích se zapojí řada významných osobností veřejného života, organizací a spolků. V 17:11 zazní Modlitba pro Martu, kterou doprovodí živě malovaný videomapping. Chystá se debata s názvem Velká krize médií  šéfredaktorů předních českých médií. Obývák Václava Havla tentokrát svůj prostor věnuje osobnosti Olgy Havlové a dalším ženským autorkám. Připraven je i pestrý program pro širokou veřejnost, který je již nyní dostupný na webu Korza Národní.

Oslavy 17. listopadu na Národní třídě letos slaví jedno desetiletí. Za dobu své existence se spolek Díky, že můžem etabloval jako jedna z nejvýraznějších kulturních institucí, která skrze každoroční akci Korzo Národní připomíná důležitost Dne boje za svobodu a demokracii a jeho oslavy rozšířila i za hranice Prahy.

Časy se mění – Týden svobody a Samet na školách 

Korzo Národní každý rok připravuje nabitý program pro širokou veřejnost k připomínce hodnot svobody a demokracie a klade jím důraz i na současná společenská témata a otázky směřování Česka do budoucna. Mottem letošního ročníku je rčení Časy se mění“. „Nechceme jen vzpomínat, chceme se dívat na současnost a především budoucnost. Chceme, aby byla slyšet témata, která by si Češi přáli. Ať jde o právo na manželství pro všechny, kvalitní vzdělávací systém, rovné příležitosti nebo konkurenceschopnost naší země. Cítíme potřebu debatovat také o výzvách, ze kterých má naše společnost v rychle se měnícím světě strach. Jako je nejistá budoucnost ve stínu klimatické krize, složitá ekonomická situace nejohroženějších, válka na Ukrajině anebo krize demokracie ve střední Evropě,“ vysvětluje hlavní myšlenku akce Jan Hlaváček, ředitel spolku Díky, že můžem.

Cílem spolku tedy nejsou pouze oslavy dne 17. listopadu, ale také vytváření komunity mladých lidí, kteří se aktivně zajímají o změnu okolí ve škole i mimo ni. Proto připravili organizátoři Samet na školách, který přenáší oslavy svobody na vysoké, střední, ale i základní školy a aktivní studenty a mladé lidi také ocení v rámci udílení Cen Jana Opletala. Svoboda se navíc bude slavit i před 17. listopadem během Týdne svobody v pražských kulturních a vzdělávacích institucích.

Oslavy na ulici, v divadlech, galeriích a tramvajích i Modlitba pro Martu s videomappingem

Desátý ročník akce slibuje více než 100 programových bodů a více než 400 účinkujících. I letos zazní v 13:00 z balkonu Paláce Metro státní hymna a také ikonická Modlitba pro Martu v 17:11. Zazpívá ji Hana Holišová, a to za doprovodu živě malovaného videomappingu

V Divadle X10 proběhne v 17:45 debata Velká krize médií s šéfredaktory předních českých médií. O médiích jako pilíři demokracie, tlaku, kterému čelí v době digitálních technologií, o klesající důvěře i společenském kontextu budou mluvit ředitel zpravodajství a šéfredaktor Radiožurnálu Ondřej Suchan, šéfredaktor Deníku N Pavel Tomášek, šéfredaktor Týdeníku Respekt Erik Tabery, šéfredaktor Seznam Zprávy Jiří Kubík a šéfredaktor zpravodajství a publicistiky CNN Prima News Tomáš Vojáček. Debatu bude moderovat Světlana Witowská.

V rámci debat, živých natáčení podcastů a rozhovorů v Divadle X10, na Nové scéně Národního divadla nebo v Paláci DRN se bude mluvit o povolební situaci na Slovensku, mladých lidech a jejich pohledu na Evropu, o tom, jestli Česko zaostává za státy západní Evropy nebo jak využívají odkaz 17. listopadu političtí činitelé. Na řadu přijdou ale také odlehčenější témata o porevolučních talk shows, hudebním průmyslu minulého režimu a mnoho dalšího. 

Obývák Václava Havla letos zavzpomíná na osobnost Olgy Havlové k příležitosti jejích nedožitých 90. narozenin. Zazní čtení ze současných titulů i textů Václava Havla věnovaných právě Olze. Speciální prostor bude určen i textům ženských autorek, například Petrušce Šustrové, Daně Zátopkové, Vlastě Chramostové nebo Daně Horákové. Číst se bude i ze životopisu beatnické femme fatale Vladimíry Čerepkové. Na náměstí Václava Havla budou texty od 10:30 předčítat herečky Martha Issová a Ester Geislerová, novinářka Linda Bartošová, herci Vladimír Polívka a Jan Cina, či novinář a youtuber z kanálu Jirka vysvětluje věci Jiří Burýšek.

Program myslí nejen na dospělé, ale i na jejich děti. Rodiny budou moci společně zažít tramvaj s výtvarnými workshopy, pouliční divadlo nebo řadu zajímavých výstav. V provozní budově B Národního divadla připraví Dismanův rozhlasový dětský soubor Českého rozhlasu speciál podcastu Děti se ptají. Na Národní zakotví tradiční výtvarná tramvaj pod hlavičkou Skautského institutu. Bude možné zažít opravdový skautský tábor se stožárem, vlajkou a dalšími aktivitami. Lidé potkají i zmatené příslušníky Veřejné bezpečnosti jen na oko kontrolující návštěvníky. A nejen na děti čekají netradiční hodiny dějepisu, workshopy o dezinformacích nebo fragmenty ze sametového komiksu Trikolora.

Sedmnáctý listopad na Národní třídě začne už v 10:00 Sametovým brunchem na ulici, ke kterému zahraje orchestr ČVUT. Výtěžek z prodeje brunche, který se koná ve spolupráci s Antonínovým pekařstvím, poputuje na pomoc matkám samoživitelkám, které podporuje organizace Fandi mámám.

Od 17:45 na Národní třídě zazní na Pravda a Láska stage koncert zpěvačky Lenny, která symbolicky uzavře den oslav.

Veškeré informace o programu se již nyní dozvíte na https://www.korzonarodni.cz/ 

Comments

comments

Vyhledat