Tipy na online filmy z NDR: Naše děti

foto DEFA
foto DEFA

Goethe-Institut momentálně nabízí zdarma online filmy z NDR. Mnoho z nich patří k zásadním dílům. Přinášíme vám bližší informace o tom, co můžete na platformě Goethe on Demand vidět.

Všechny snímky najdete na adrese defa75.goethe-on-demand.de.

 

 

UNSERE KINDER 

NAŠE DĚTI

NDR, 1989, režie: Roland Steiner, 88 min., barevný dokumentární film

 

Z oficiálního hlediska Německé demokratické republiky (NDR) patřili mladí lidé, kteří se sdružovali v subkulturách, k tzv. okrajovým skupinám. Podle vládoucího politického názoru neměly a nesměly existovat. Podobně jako mladí lidé v západním Německu se však mnoho mladých lidí na východě orientovalo na „alternativní“ hudební kulturu, bouřilo se proti konvencím nebo revoltovalo proti státním omezením.

Skinheadi, pankáči i gotici se v tomto dokumentu – v NDR poprvé – vyjadřují před mikrofonem filmového štábu. Z rozhovorů vysvítá, že mladí lidé, kteří zůstali se svými problémy v socialistické společnosti osamoceni, hledali vlastní cesty a nové ideály. 

Režisér Roland Steiner pracoval na tomto filmu čtyři roky a byl jedním z prvních filmařů, kterým se do těchto subkulturních kruhů podařilo získat přístup a důvěru respondentů. Ve svém snímku NAŠE DĚTI se snaží zjistit, kde mohou být příčiny vzrůstajícího extremismu v kultuře východoněmecké mládeže. Snímek zachycuje názory a teze i dvou spisovatelů, Stfae Heyma a Christy Wolf. Snímek NAŠE DĚTI se zabývá tématem, do té doby tabuizovaným. Byl uveden jen několik dní před pádem Berlínské zdi; po své premiéře 1. listopadu 1989 byl film na festivalu Leipzige Dokumentar- und Kurzfilmwoche nejen bouřlivě diskutován, ale také oceněn hlavní cenou.

 

Comments

comments

Vyhledat