Nečekaná návštěva v ateliéru Jiřího Georga Dokoupila

foto jk
foto jk

To si takhle člověk jde ulicí prosluněného města Las Palmas na ostrově Gran Canaria a hluboce přemýšlí, zda si zajde nejdřív na kafe, nebo na trh. Proti němu jde parta, jejíž část poznal přednedávnem – výtvarník Vojta Pavlíček a jeho ekipa, která čítá i známou vlídnou tvář: Slavný výtvarník českého původu Jiří Georg Dokoupil, kterého zná celý svět. Má tady ateliér a byt a zrovna do toho ateliéru mají všichni namířeno.

Pozvání, ať se jdu juknout s nimi, samozřejmě neodmítnu, nejsem blázen. Je radost procházet se mezonetovým, prostorným ateliérem v jedné z ulic poblíž městské pláže a nacházet spoustu nehotových obrazů. Je tu několik maleb s typickými motivy bublin, které jakoby září.

 

Některé hrají barvami, jiné jsou střídmější, ale všechny na nás hodně působí.

Kromě vznášejících se tajemných bublin tu je několik dočervena zabarvených obrazů, které jsou namalovány košenilou, červeným barvivem známým i z potravinářství.

Košenila je potravinářské barvivo označené E120 a můžete ji znát i pod vznešeným jménem karmín. Pochází z hmyzu a kupuje se ve formě vyžadující ještě pomletí např. v kávovém mlýnku.

Po rozemletí se smíchá s vodou, můžete použít i například citronovou šťávu, což lehce změní odstín.

Dalších barev tu je spousta, některé mají velmi tajemné názvy.

Ale až s dotykem umělce z toho může být něco tak kouzelného jako třeba tyhle bubliny. Byla to radost!

Comments

comments

Vyhledat