Nedostatečný pohyb dětí má své řešení

Photo by Annie Spratt on Unsplash
Photo by Annie Spratt on Unsplash

 

Dětský svět je plný dobrodružství a poznávání. Ale neměl by se smrsknout jen na vysedávání u počítače, televize a na mobilu. České děti nemají dostatek pohybu a zákonitě musí nastat nějaká změna, jinak nás zachvátí epidemie dětské obezity.

 

Proč se děti nehýbou?

 

Děti se nechtějí hýbat. Vždyť je na internetu tolik zábavnějších věcí! Opak je ale pravdou. Pohyb dělá děti šťastnější a zdravější. Proč ale odmítají pohyb? Některé děti jsou fyzicky slabší a méně zdatnější a stávají se terčem posměchu dětí. Jiné děti nemají kde vybít svou energii, protože v okolí bydliště není žádné dětské hřiště. Další děti trápí naopak méně energie, což je způsobeno konzumací jednotvárné, tučné a sladké stravy.

 

Odborníci spatřují problém i v přístupu rodičů. Někteří rodiče svými ambicemi dítě doslova dusí a znechutí mu lásku ke sportu. Určitá skupina dětí žije v rodinách, kde se sport vůbec nepěstuje a nikdo v nich nebuduje sportovní nadšení. Rodiče často nemají na dítě čas a nechodí s ním ven, necvičí s ním a neplatí mu pohybové kroužky.

 

Jak klesá trend pohybové aktivity u dětí?

 

Zdroj: https://www.msmt.cz/ceske-deti-jsou-aktivni-ale

 

Z grafu je zřejmé, že za čtyři roky poklesla u dětí pohybová aktivita. Věnují jí stále méně času a potýkají se s problémy, které se mohou prohlubovat. Ochabují jim svaly, objevují se u nich bolesti zad, zpomaluje se u nich mentální vývoj a cítí se unaveny.

 

Chytré technologie mohou ubližovat i pomáhat

 

Chytré technologie jsou součástí tohoto světa. Děti ale u mobilních telefonů tráví neúměrně dost času. Rodiče nejsou důslední a přehlížejí závislost dětí na online prostředí. Chytré telefony ale mohou být skvělým pomocníkem, když se najde rovnováha. Postupně vznikají aplikace, hry a sociální sítě, které motivují děti k pohybu a k učení zábavnou formou. Děti od mobilů neodstřihnete, ale můžete je šikovně navést na správné aplikace.

 

Comments

comments

Vyhledat