Nejlepší čas na návštěvu Srí Lanky? Právě teď

Chcete zažít Srí Lanku takovou, jaká byla před nástupem turistického boomu před deseti lety? Pokud  níte o pláži jen pro sebe a fotkách památek bez hlav cizích turistů, vydejte se tam právě teď. Surfaři budou nadšení dvojnásob: o parádní vlny se nemusí s nikým dělit. „Surfování si teď na Srí Lance užije každý,“ říká instruktor Martin Špatenka z české cestovní kanceláře surf-trip.cz, která na místě působí už deset let.

Turistický ráj loni v létě zasáhl bankrot ekonomiky, ale podle informací od místních v oblíbených destinacích všechno opět normálně funguje. Už dlouho nebyla tak výjimečná příležitost užít si sezónu na ostrově na maximum. Vzhledem k propadu zájmu mainstreamových turistů je tady teď pěkně i ve vlnách, takže nastal ideální čas se na Srí Lance naučit třeba surfovat. Podmínky jsou rozhodně ideální.

Zmizely davy, všechno máte pro sebe

Pro turisty se totiž změnilo hned několik věcí k lepšímu. Návštěvníků je na ostrově zlomek co dřív a Srí Lanka se tak dá zažít v panenském stavu jako před lety. „Spoustu krásných míst a hezkých secret pláží teď máte sami pro sebe,“ říká surfařský instruktor Martin Špatenka a dodává, že výhodou pro letošní návštěvníky je, že ani do velkých letovisek neproudí davy turistů.

Týká se to pochopitelně i pláží a vln. „Surfařů je tady letos méně, což každý surfař ocení,“ říká Martin. On i celý tým surf-trip.cz jsou připraveni poradit, kde si na ty nejlepší vlny počkat. Stejně tak rádi prozradí své tipy, kam zajít na nejchutnější kari. „Místní jsou po zkušenosti s krachem ekonomiky ještě srdečnější a laskavější než dříve. Každého hosta si velmi váží. Je cítit, že každá rupie od cizinců danému krámečku, baru nebo stánku s kari nesmírně pomáhá,“ dodává instruktor.

Ceny pořád nižší než v Česku

I když se o krizi na ostrově dočtete ledacos, pro turisty se nic zásadně nezměnilo. „Kdo se na Srí Lanku vrací, všimne si vyšších cenovek. Jde ale spíš o psychologickou věc, protože rupie vůči světovým měnám oslabila na méně jak polovinu, takže Češi zdražení nepocítí,” popisuje Martin. Proti Česku je zde pořád výrazně levněji. Ubytování, restaurace i doprava fungují  beze změny.

„Na ostrově jsme sezónu zahájili začátkem listopadu 2022 a opět jsme otevřeli náš SeaYou House. Po dvou měsících se nebojím tvrdit, že situace je u nás na jihu ostrova stabilní,“ dodává Otmar Oliva, další z instruktorů surf-trip.cz. Potraviny i léky jsou dostupné, stejně tak pohonných hmot do motorek a tuk tuků je dostatek. „Na pohonné hmoty zde sice funguje přídělový systém, ale vždycky najdete místo, kde v pohodě natankujete, pokud překročíte limit,” shodují se instruktoři. 

Každý den se musí počítat s řízenou odstávkou elektřiny asi na hodinu a půl. Většinou se to týká odpoledních hodin, kdy lidé surfují v oceánu nebo se sluní na pláži. Kdo dává přednost práci, si musí jen hlídat stav baterky v notebooku. „Rozhodně to není nijak extrémní omezení – aspoň ve srovnání s tím, jakou odměnu za návštěvu Srí Lanky v tomhle výjimečném roce dostanete,“ uzavírá Otmar Oliva.

Surf-trip je cestovní kancelář, která se už od roku 2007 zaměřuje na surfové kempy nejen na Srí Lance, ale taky v Dominikánské republice, na Bali, Maledivách, Lanzarote nebo ve Francii. Vždy dbá na navázanost na místní ekonomiku a podporu lokálních drobných obchodníků. Více informací najdete na surf-trip.cz.

Foto archiv Surf-trip. 

Comments

comments

Vyhledat