Nejlepší podcasty, díl 2.

Podcasty hýbou světem. Rádi vám proto ve volném seriálu doporučíme ty, které jsme si oblíbili. Jerry Žák přináší druhý díl svého výběru.

V minulém díle to bylo hodně o technologiích, dnes začneme kulturou:

 

Talking Synths

Pro music gear nerdy (rádi se prohrabujeme synťáky a jinými krabičkami) je tady podcast Talking Synths, který připravují pánové ze Syntaur.com. V jednotlivých dílech (pro neplatiče je k dispozici jen každý druhý) se zabývají vysvětlováním základů fungování syntezátorů a legendárními kousky z této sféry. Odpovídají také na dotazy posluchačů.
BTW věděli jste, že legendární český hudební experimentátor (od roku 2003 žije v Japonsku) Daniel Forró je stále aktivním popularizátorem  syntezátorů?

Blood On The Tracks

Tenhle zajímavý podcast mapuje hudební i životní dráhu slavného producenta (a odsouzeného vraha) Phila Spectora.

Speed Of Sound

Tenhle seriál si bere na paškál slavné písně historii v pop music a popisuje jejich vznik a vliv na hudební scénu v dané době.
Připravuje ho renomovaný hitmaker Steve Greenberg, některé díly jsou i jeho producentských počinech.

Inside the Studio

Zmiňoval jsem minule – zmíním znova, protože třeba poslední díl je o Avalanches ve studiu.
Bude zajímat muzikanty a zvukové mágy. Koho by nezajímalo, jak vzniká špičková produkce?

A History Of Rock Music in Five Hundred Songs

Monstrózní projekt Andrew Hickeyho, který začal v roce 2018 a který vysvětluje historii rocku od konce třicátých let. Má trvat 10 let a zatím je někde u 107. epizody. Každá epizoda se zabývá konkrétní písní (dle Hickeyho) důležitou pro vývoj rockové hudby. Každých padesát epizod o tom vydává knihu. Tyjo!
Letošní rok je bohatý na události na naší obloze, poslouchal jsem tedy i pár podcastů z této oblasti:

Astronomy Cast

Každý pátek na Youtube probíhá společné vysílání dvou kapacit současné generace astronomů – Frasera Caina a Dr. Pamely Gay.  Zábavnou formou nahazují témata z aktuálního dění na obloze i v astronautice.
Fraser Cain zároveň provozuje web Universe Today , kde také najdete jeho podcasty.
I Pamela Gay má svůj web a podcasty – Cosmo Quest.

Awesome Astronomy

Pokud by vám to nestačilo, dejte si pár dílů z Awesome Astronomy, který zábavnou formou přibližuje aktuální dění v astronautice a astronomii.  Ralph, Jen a Paul se na vás těší.

Kosmonautix

Asi nejpopulárnějším českým webem o kosmonautice je kosmonautix.cz
I tito pánové vysílají:
Pár tipů z oblasti technologií vás nemine ani tentokrát:

Darknet Diaries

Profesionálně a  posluchačsky přívětivě udělaný seriál o zajímavých či slavných hackerských útocích jednotlivců, skupin i států. Jack Rhysider (sám white hat hacker) si do vysílání zve samotné aktéry jednotlivých případů (tedy ty, kteří aktuálně nejsou ve vězení). Zejména epizody o fyzickém sociálním inženýrství jsou zábavné (zkuste se převlíknout se za těhotnou ženu a uvidíte, kam se v napadeném objektu nejdále dostanete…). Užitečné pro cybersecurity amatéry i profesionály.

The Social-Engineer Podcast

Zajímavá série je věnována sociálnímu inženýrství. Člověk se diví, co všechno je možné.

The VergeCast

Pokud si přejete naservírovat rychlý přehled ohledně převážně spotřební elektroniky, poslechněte si krátké zprávy od The Verge. Nebudete zklamáni.

This Week In Elon

PS pokud chcete číst drby o Elonu Muskovi, můžete se přihlásit do speciálního newsletteru od Elizabeth Lopatto z The Verge.

Fuckupy v IT

Jeden tip na český podcast, z jehož názvu je jasné, o čem to je. Zajímavý pohled na IT průšvihy z českého prostředí (celkem bez skrupulí a napřímo). Čeští manažeři IT vám v něm povypráví, co všechno se stalo v renomovaných firmách na českém trhu, jak to vyřešili a jaké z toho plyne poučení pro lidi, kteří řeší podobné problémy. Užitečné!

Cold War Conversations

Skvělý seriál o studené válce, zajímavý zejména pro ty, kteří ji nezažili. Fakt doporučuji.

The History Tour

Podcast z dílny BBC World Services mně jako člověku s mezerami v dějepise nesmírně sedl. Běží již od roku 2015, vyberete si.
BONUS –  střípky ze světa rádií:

RADIO.GARDEN

Pokud vás minul tento pěkně zpracovaný web, na kterém si kliknete kamkoliv na zeměkouli a otevře se vám seznam online rádií v daném regionu, tak o hodně přicházíte. Zkuste si sami, skvělý pohled na svět.

…Radio 1…

Opakování je matka moudrosti, proto připomínám online vysílání  Radia 1 včetně nové appky.

Přečtěte si i první díl:

Comments

comments

Vyhledat