Nekompromisní i hluboce lidský snímek Quo vadis, Aida? vstoupil do českých kin

Quo vadis, Aida?
Quo vadis, Aida?

Bosenský snímek Jasmily Žbanić Quo vadis, Aida? vstoupil 23. září pod hlavičkou Aerofilms do českých kin. Film si i přes své náročné téma získal srdce návštěvníků karlovarského festivalu, kde skončil na druhém místě v diváckém hlasování. Vypráví, příběh Aidy, která pracuje jako tlumočnice pro OSN ve Srebrenici. Její rodina je mezi tisícovkami místních, kteří hledají v bezpečné zóně OSN útočiště před srbskou armádou. Při vyjednáváních si Aida postupně uvědomuje vážnost situace. Jde o osud města i o život jejích milovaných. Nekompromisní a zároveň hluboce lidský snímek režisérky Jasmily Žbanić svou emoční silou dalece předčí většinu válečných filmů. Film Quo vadis, Aida? měl premiéru na festivalu v Benátkách a byl nominovaný na Oscara v kategorii nejlepší cizojazyčný film.

 

Podívejte se na trailer k filmu: https://youtu.be/ygbLfo2dtfo

 

Jádrem příběhu je Aidino drama a její emoce. Chci, aby si lidé odnesli pocity a otázky, které film vyvolává. Kdyby se nizozemští vojáci setkali s větším porozuměním, dopadla by tato tragédie tak zle? I když nás instituce a vlády zklamou, pořád máme vlastní svobodnou volbu cítit s ostatními a pomáhat jim,“ říká Jasmila Žbanić.

 

Zahraniční média o filmu Quo vadis, Aida?

Film má na webu Rotten Tomatoes, který sbírá hodnocená zahraničních filmových kritiků, celých 100 %. The Hollywood Reporter snímek označil za úžasný, i když trýznivý, historický film, na který se nedá zapomenout. Podle magazínu Variety působivě zobrazuje dilemata, která neměla nikdy vzniknout, situaci, která neměla nikdy nastat, a lidskou katastrofu, která nesmí být nikdy zapomenuta.

 

Divácký hit Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary

Film se stal nečekaným hitem mezi návštěvníky Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech. V diváckém hlasování skončil na druhém místě s hodnocením, které je pouze o setinu horší než známka vítězného filmu. Diváci vyzdvihli hlavně sílu zážitku, která byla hmatatelná v celém sále, a strhující výkon Jasny Đuričić v roli silné ženské hrdinky Aidy. Na reakce diváků nabrané bezprostředně po první projekci na festivalu se můžete podívat zde: https://youtu.be/gPwA0tY66e4.

 

Comments

comments

Vyhledat