Na co se těšit v říjnu v Underdogs‘

Dění v pražském klubu Underdogs‘ s podzimem nabírá na obrátkách. Publikum se mimo jiné může těšit na dekadentní acid punk VR SEX, metalcorové průkopníky Integrity, alt rockovou klasiku And You Will Know Us by the Traill of Dead, melodické screamo Birds in Row nebo industriální elektroniku HIDE. 

Říjnový program v Underdogs‘ odstartuje v sobotu 1. října losangeleský acid punkový projekt VR SEX. Stojí za ním Andrew Clinco, známý také ze cyber-post-punkových Drab Majesty. Do Prahy přivezou VR SEX svou horkou novinku Rough Dimension (Dias Records), kde dekadentní směs death rocku a na syntezátorech založeném post-punku vytváří základ pro Clincovy jízlivě floutkovské vokály. Společně s VR SEX zahraje mezinárodní, v Praze usazené avantgardně post-punkové uskupení Hothouse, kterému letos na Korobushka Records vyšel velmi vydařený EP debut Light Was Brighter. K dekadentní atmosféře přispěje svým setem DJ a promotér whydie? z kolektivu RARE zaměřující se na temná zákoutí elektroniky.

VR SEX

Hned den nato, tedy v neděli 2. října proběhne odložený koncert rockových progresivistů The Ocean. V Berlíně usazený kolektiv kreativců se zálibou v post-rocku a post-metalu tak konečně dostane příležitost představit druhou část svého dvoudílného releasu Phanerozoic, která nese podtitul Mesozoic/Cenozoic. Během večera zahrají také dánští LLNN, kteří kombinací post-metalu, sludge a hardcoru navodí industriálně depresivní apokalyptickou náladu. Line-up ještě doplní původem řečtí, nyní v Holadsku usazení post/prog rockeři Playgrounded.

Ve středu 5. října přijedou do Underdogs‘ metalcorové ikony Integrity. Kapela, která jako jedna z prvních propojila svět hardcoru a metalu, vznikla v roce 1988 primárně jako médium pro filozofické a duchovní úvahy Dwida Helliona, ústřední a jediné stálé postavy tohoto proměnlivého hudebního uskupení. Integrity kombinují rychlý a úderný hardcore punk s těžkotonážním metalem a trashem, ale i industriální elektronikou. Letos potvrdili formu jako jedni z headlinerů Fluff Festu, komornější klubový koncert tak bude pro fanoušky třešničkou na dortu. Před Integrity zahraje noisový projekt Eyes of a Dreamer a trashem načichlý hardcore Boost.

Ve středu 12. října čeká Underdogs‘ koncert texaských alt rockerů And You Will Know Us By The Trail Of Dead. Kapela, která stojí primárně na osobnostech Conrada Keelyho a Jasona Reecea, přiveze do Underdogs‘ své nové album XI: Bleed Here Now. Trail Of Dead na něm opět spolupracovali s producentem Charlesem Godfreyem (The Men, Yeah Yeah Yeahs, Beach House a další) a hostuje na něm například Amanda Palmer nebo Britt Daniel ze Spoon. The Trail Of Death přijedou do Underdogs‘ společně s britským rockery Avalanche Party.

Stejně jako loni se Underdogs‘ spojilo s Korobushka Records a společně naplánovali další labelovou Korobushka Night. Tentokrát na ní zahraje rakouský, v Brně žijící producent a písničkář vystupující pod pseudonymem Nichi Mlebom, kterého doprovodí členové a členka brněnských sinks, kick-ass hardcore Hever, noise rockoví Tilikum a halucinogenní live techno Lowmoe. V pořadí druhá Korobushka Night se v Underdogs‘ uskuteční v sobotu 15. října.

V úterý 18. října se do Underdogs‘ vrátí čelní představitelé francouzského screama a melodického (post)hardcoru Birds in Row. Jejich tvorba je neúprosná a syrová, zároveň si ale nechává prostor pro soucit a poetiku. Francouzské trio hudebně sází na melancholické a disonantní melodie s chaotickými pasážemi ve stylu Converge a naživo má sílu a nepředvídatelnost zemětřesení. Do Underdogs‘ přivezou horkou novinku Gris Klein, která vychází jen čtyři dny před pražským koncertem.

Ve středu 19. října v Underdogs‘ zahraje chicagské industriálně-elektronické duo HIDE, za kterým stojí Heather Gabel a Seth Sher. Dvojice vytváří tíživé, na samplech postavené kompozice, které doplňuje vlastními terénními nahrávkami a paralyzujícími mantrickými vokály. Plasticky vrstvené skladby obsahují mnoho pop kulturních i mediálních odkazů a z hlubin podvědomí na nich na povrch prosakuje syrová zranitelnost i destruktivní síla. Do Underdogs‘ přijedou HIDE představit své loňské album Interior Terror, při jehož tvorbě nechali stranou tradiční kreativní postupy a dali prostor horečnatě roztříštěným rytmům. Intenzivní vyznění samotné nahrávky dává tušit, že Underdogs‘ čeká hypnoticky znepokojivý zážitek, ke kterému zaručeně přispěje i tuzemský support v podobě industrial metalu M.A.C. Of Mad.

HIDE / Foto Maria Isaeva

V úterý 25. října v rámci společného evropského turné přijedou v Barceloně žijící elektronické duo SDH a italský, v Londýně žijící sólový umělec a multiinstrumentalista Jack Milwaukee aka M!R!M. SDH čili Semiotics Department of Heteronyms mixují opojný koktejl synth popu, dark wave, industriálu, EDM a techna. Už se svým eponymním debutem z roku 2018 si zajistili možnost koncertovat se etablovanými jmény současné dark/synth popové scény jako Marie Davidson, Molly Nilsson nebo Merchandise. Do Underdogs‘ přivezou své letošní EP Maybe A Body (Avant! Records). M!R!M zase představí svou v pořadí čtvrtou desku Time Triator (též Avant! Records). Její retro-futuristický sound z Milwaukeeho dělá cestovatele časem, který se nechává inspirovat klasikami synth popu a dark/cold wave. Celou nahrávku přitom nenápadně prošpikovává hudebními odkazy a vykresluje svou imaginární verzi osmdesátek.

M!R!M / foto Andreia Lemos Sr

Ve středu 26. října dorazí do Underdogs‘ se svým posledním počinem Kompromat britští I Like Trains. „Silný návrat ve správný okamžik,” – takto popisuje comebackové album kapely z Leedsu magazín Under The Radar. Předloni vydaná čtvrtá řadovka, za jejíž produkcí stojí Jamie Lockhart známý na příklad ze spolupráce s New Model Army, získala po právu pozitivní ohlasy od hned několika předních médií. Hudebně stojí svébytná tvorba I Like Trains nadále mezi post-punkem, new wave a goth-rockem, ale je prosáklá i vyloženě popovými linkami a hlavně nikdy neutichajícím groovem a podivně skličující energií.

Říjnový program uzavře v neděli 30. října italské experimentální duo OvO, které tvoří Stefania Pedretti a Bruno Dorella. Dvojice hudebníků společně už dvacet dva let proplouvá extrémními žánry a stírá hranice mezi hudební science fiction a realitou. Jejich hudba je v lecčems minimalisticky futuristická a zároveň pudově prapůvodní. Za pomoci Brunových co do set-upu skromných bicích a Stefaniiny zkreslené kytary a animálních vokálů dokáží jen ve dvou vytvořit husí kůži nahánějící hudební zážitek. Do Underdogs‘ přijedou se svým v pořadí desátým albem Ignoto, které vyšlo 23. září na Artoffact Records. Společně s OvO zahraje kanadsko-česká experimentální post-punková čtveřice Alpha Strategy. Hlavou a srdcem tohoto původně sólového projektu je Kanaďan Rory Hinchey, který se z Toronta přes Berlín dostal až do Prahy a i zde pokračuje v avantgardní krasojízdě, která bývá přirovnávaná k The Birthday Party nebo The Jesus Lizard.

Kompletní program Underdogs‘ je k dispozici na webu: https://underdogsprague.org

Comments

comments

Vyhledat