Nekupuj, nevyhazuj – vyměňuj!” motivuje nová online platforma

Swapuj.cz
Swapuj.cz

Swapuj.cz je webová platforma, která přesouvá oblíbené směnné obchody (tzv. swapy) do online prostředí. Uživatelé zde mají možnost nabídnout věci, pro které nemají využití a vyměnit je s ostatními za něco užitečného. Je zcela zdarma a přístupná z mobilu nebo počítače.

Swap je zábava, která šetří peníze

Swapům v posledních letech v České republice propadly tisíce lidí. Jedná se o akce, kam lidé přinesou věci na výměnu a domů si odnáší to, co aktuálně potřebují. Jedná se o zábavnou a ekologickou alternativu nakupování v obchodech, second-handech nebo bazarech. Vše se navíc většinou obejde úplně bez peněz.

Cílem Swapuj.cz je přenést radost z úspěšných výměn do online prostředí. Umožnit lidem z každého koutu ČR nabídnout věci k výměně kdykoliv, i když se v jejich okolí zrovna žádná swap akce nekoná, nebo nejsou zrovna příznivci hromadných setkání. Přehledná databáze všech předmětů pak propojuje uživatele napříč celou republikou. Stačí se pouze registrovat, vyfotit věci k výměně a nahrát na server. Výměnu si následně uživatelé domlouvají skrze zprávy.

“Každý jeden člověk má doma věci, které se “možná jednou budou hodit”, nevhodné dárky a další lapače prachu. Zabírají prostor a neplní svůj účel – cílem je poslat tyto věci dál někomu, kdo je upotřebí a získat něco, co aktuálně využiji já. Navíc je to úplně úžasný pocit – pročistí se prostor a člověk má radost, že věc slouží dál,” říká zakladatelka projektu Lucie Tomešková.

Češi plýtvají a zbytečně nakupují

Dle spotřebitelských studií vyplývá, že se Česko stává národem tzv. “shopaholiků”. Až 75 % respondentů přiznává, že je pro ně nakupování zábavou i relaxací. Často se nechají zlákat akčními nabídkami a slevami, což vede k pořizování zbytečných věcí. I díky tomu se stabilně držíme jako jeden ze států s nejvyšší produkcí směsného odpadu v domácnostech v Evropské unii – až 540 kg/osoba, přičemž celých 30% odpadů tvoří potraviny.

Snahou projektu je motivovat Čechy k výměně věcí a zároveň komplexně vzdělávat o tématech plýtvání, třídění odpadů a udržitelném způsobu života. Každá vyměněná věc totiž nejen udělá radost, ale může sloužit ještě spoustu let. Její životní cyklus se tak významně prodlužuje a nedochází k zatěžování životního prostředí.

 

Swapuj.cz je dostupné na doméně www.swapuj.cz – optimalizované pro desktopové i mobilní rozhraní. Platforma byla spuštěna 6.11.2020, aktuálně je zde registrovaných více jak 180 uživatelů a nahraných více než 250 předmětů k výměně.

Projekt funguje na dobrovolnické bázi. Pět nadšených osob, které spojuje snaha o ekologičtější způsob života.

 

Sociální sítě:

Facebook: www.facebook.com/swapuj

Instagram: www.instagram.com/swapuj

Comments

comments

Vyhledat