Tipy na týden 20.- 26. března: festival Jeden svět, Robot Koch v Planetáriu, Už jsme doma v Karlíně

Výstava Shifted Realities: Adéla Babanová, Zákon času (2023). © Galerie Rudolfinum, foto: Ondřej Polák / info v textu
Výstava Shifted Realities: Adéla Babanová, Zákon času (2023). © Galerie Rudolfinum, foto: Ondřej Polák / info v textu

 Náš výběr akcí na celý týden

KinaHudba, divadlo, tanecVýtvarno a design. → Literatura, gastro a další akce


 

Tipy na filmy v kinech:

Bio Oko, Světozor, Aero:

Vertigo / Modrý kaftan /  Čarodějky ze Salemu (NT Live)  a další

Pilotů:

Svatý pavouk / Louis Tomlinson: All Of Those Voices a další

Ponrepo:

Žert / Dívčí gang / Revue Kroky   a další

Dlabačov

Munch – láska, duchové a upíří ženy / 65 / Doručovací služba čarodějky Kiki  a další

Kino BALT

Maraton: The Room + Disaster Artist: úžasný propadák RUMOVÉ KINO   a další

V rumovém kině dostanete v průběhu promítání 4 karibské rumy na degustaci + tapas + neomezený počet perlivé/neperlivé vody. Pokud rum nepijete rádi tento lahodný nápoj nahradíme stejným počtem kusů skleniček vína nebo piva. Vše v ceně vstupného.

Kompletní programy vybraných kin:  Bio Oko, Světozor, Aero / Pilotů / Dlabačov / Edison Filmhub / PonrepoKino BALT

 

Filmy, projekce, festivaly:

22.3. – 2.4. Festival JEDEN SVĚT

Jubilejní 25. ročník Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět. Letošní téma Cena bezpečí se promítne napříč celým programem. Festival představí 75 celovečerních dokumentů a 10 snímků ve virtuální realitě, nabídne debatní program s hosty a hostkami z celého světa i filmy pro děti. Program festivalu Jeden Svět najdete zde: https://www.jedensvet.cz/program

V rámci festivalu Jeden Svět uvidíte i české snímky Návštěvníci a Štastně až navěky

Dny Frankofonie / Kino 35, Franzouzský institut Praha

V rámci Dnů Frankofonie máte jedinečnou možnost zhlédnout v Kino 35 filmy z rukou švýcarských, belgických, quebeckých, tuniských aj. umělců. 

Program najdete na kino35.ifp.cz/cz/

Luis Buñuel – velká retrospektiva / Národní filmový archiv – Ponrepo

20.3. 20:30 Zlatý věk surrealistického realismu / Země bez chleba + Zlatý věk

22.3. 20:30 Nazarín

 

24.2. –  23. 4. Tmání / Uměleckoprůmyslové muzeum Moravské galerie v Brně (Husova 18).  VR PROJEKCE

Autobiografický film, nominovaný na cenu Český lev, vytvořil režisér Ondřej Moravec pro médium virtuální reality. Film ukazuje vizuálně podmanivým způsobem, co se děje v hlavě mladého člověka s depresí. A popisuje i cestu, která autorovi pomáhá dostat z těchto stavů ven.

 

21.2. –  31.3. Filmy 30. Českého lva na dafilms.cz   ONLINE

Streamovací portál DAFilms nabízí tradiční online přehlídku nominovaných filmů Českého lva. Diváci si až do 31. března mohou na jednom místě vychutnat nejen filmy nominované na 30. Českého lva, ale i speciál k 30leté historii udílení cen.

 

Dokumentárně výtvarný film Malinká mapuje protnutí vesmírů dvou absolutně odlišných fotografických šílenců, jejichž společným kamarádem je kytovec a společnou vášní posedlost honbou za slunečním svitem nad vodou i pod ní.

   

 

20.3. Divadelní spolek JEDL – OPERA IBSEN/Přízraky / Švandovo divadlo na Smíchově DIVADLO

JEDL připravil poprvé ve své historii “velké plátno” ve smyslu velkého obsazení a technické náročnosti. Ibsenovo drama jako hudební divadlo. Současná opera. Spojení režiséra Jana Nebeského, který se Ibsenovu dílu věnuje po dobu celé své kariéry (dosud režíroval 8 Ibsenových dramat) a Matouše Hejla, zástupce nejmladší generace hudebních skladatelů, slibuje výrazné uchopení žánru a významný příspěvek k možnostem a podobám hudebního divadla v 21. století. Více na jedl.squarespace.com/opera-ibsen

20.3. COLLEGIUM 1704  (HANA BLAŽÍKOVÁ & JAN KREJČA): L’AMANTE SEGRETO / Vzlet

Láska planoucí, utajená, zklamaná i žárlivá: tak ji ve svých kantátách, áriích a vilanellách zpodobnili skladatelé raného italského baroka.  Světově proslulá česká sopranistka Hana Blažíková, zakládající členka Collegia Vocale 1704, která dnes patří mezi nejvyhledávanější interpretky staré hudby po celé Evropě i v zámoří, představí – spolu s theorbistou Janem Krejčou – tento mimořádný projekt, vytvořený speciálně pro koncertní sezónu ve Vzletu.

20. 3. Rainbow Kitten Surprise (US)  / MeetFactory, Praha

Hudba Rainbow Kitten Surprise otevírá barevné dimenze, ve kterých neexistují žádné hranice.

23.–26. 3. Bazaar Festival / PONEC – divadlo pro tanec DIVADLO/TANEC

Bazaar Festival je mezinárodní přehlídka progresivních scénických prací divadelních a tanečních inovátorů, kteří mají zdravý odstup od oficiální kultury a nebojí se jít do rizika. Dramaturgie Bazaaru se soustředí na tvůrce nezávislé scény střední a východní Evropy a od roku 2019 i Blízkého východu.

23. 3. Sxmpra (NZ) / Chapeau Rouge, Praha

23.3. Robert „Robot“ Koch & Mickael Le Goff: Sphere (DE/FR) / Planetárium Praha

Ohlcující audiovizuální show Sphere německého hudebníka Roberta Kocha a grafika Mickaela Le Goffa vás vezme na dechberoucí cestu blízkým i vzdáleným vesmírem doprovodí Kochova hudba.Nebudou chybět drony, kyselinové syntezátorové plochy i elektronický tep. Za úkol mají vytvářet trochu tísnivou a zároveň osvobozující atmosféru volného kosmu.

 

23.3. Two Another (UK) / Café V lese, Praha

Svůdný styl na hraně popu a soulu pilují už přes deset let a z každé jejich skladby jsou slyšet radost a optimismus. Angus a Eliot se seznámili na studijním pobytu v Austrálii a díky společné lásce k produkování v Abletonu a elegantní francouzské hudební scéně se spřátelili. Na letošním debutu Back to Us dávají posluchačům nahlédnout do svého života, vlastního i společného.

23. 3. Vltava / Kabinet MÚZ, Brno

Vltava je jednou z nejosobitějších českých hudebních skupin a současně oblíbenou stálicí klubových i festivalových pódií. Koncertní program se opírá o známé skladby kapelové historie a současně představuje nejnovější písně z aktuálního alba „Spass muss immer sein“.

24.3.  Jedno Ucho: Dizzee Rascal – Boy in da Corner w/ Miloš Hroch & Karel Veselý / Ankali

Miloš Hroch a Karel Veselý se vrací na Jedno Ucho s průlomovou deskou ‘Boy in da Corner’ od Dizzee Rascala. Album, které vyšlo před 20 lety pod labelem XL Recordings, zajistilo britskému rapperovi prestižní ocenění Mercury Prize a bylo jedním z nejzásadnějších počinů v historii žánru grime.

24.3. Noble–Slavík–Clarvis (UK/CZ)  / Jazz Dock

Držitel Ceny Anděl a světově uznávaný kontrabasista Jiří Slavík uvádí na scénu nové mezinárodní trio. Za bicími v něm nesedí nikdo jiný než dvorní perkusista legendárního studia Abbey Road a první volba Leonarda Bernsteina při britských turné Paul Clarvis. Třetím do party je brilantní anglický pianista Liam Noble. Trio hraje čistě akustickou muziku, která hluboce vychází z jazzové tradice a způsobů hraní z minulosti. 

24.3. KCL (Krantz/Carlock/Lefebvre) (USA)  / Jazz Dock

KCL je trio špičkových hudebníků, kteří jsou vyhledávanými sidemany a studiovými hráči pro mnoho velkých osobností světové hudby. Vizionářský kytarista Wayne Krantz má za sebou spolupráci se Steely Dan, Michaelem Breckerem, Donaldem Fagenem, Billy Cobhamem, Chrisem Potterem, Carlou Bley a mnoha dalšími, a je jakýmsi nepsaným vedoucím tria. Rytmiku tvoří neskutečný, a z kapely The Rudder u nás již dobře známý bubeník Keith Carlock (Steely Dan, Sting, John Mayer) a fenomenální baskytarista Tim Lefebvre (Tedeschi Trucks Band, David Bowie). 

 

24.3. 19:00 Už jsme doma, Ottone Pesante / Kasárna Karlín

Prog/​punkoví UŽ JSME DOMA se před pár dny vrátili z úspěšného japon­ského turné a my jsme vel­mi rádi, že můžeme ohlásit jejich společný pražský kon­cert s ital­ský­mi jazz-brass-met­alový­mi OTTONE PESANTE.

 

25. 3.  Dry Cleaning (UK) / Futurum Music Bar, Praha

Britští Dry Cleaning přivezou do Prahy svou nálož hypnotického post-punkového storytellingu, a to rovnou ve formě nového alba a dokonce i nového EP. Druhou řadovou desku Stumpwork vydali vloni v říjnu, EP Swampy je na světě pouhých čtrnáct dní.

 

25.3. CANNIBAL CORPSE, DARK FUNERAL, INGESTED, STORMRULER / Hala 13, Holešovice

Z důvodu enormního zájmu o pražský koncert CANNIBAL CORPSE je akce přesunuta z Paláce Akropolis do většího prostoru, do holešovické HALY 13.

26.3. Shonen Knife /JAP/ Rock Café

Japonské dámské trio Shonen Knife slaví 40 let na scéně. Velký vliv na tuto kapelu z Osaky měl Kurt Cobain z Nirvany, který si je vybral jako předkapelu na turné k jejich legendární desce Nevermind. Od té doby šla sláva kapely strmě vzhůru.

    

 

Nově zahájené výstavy:

16.3. – 11.6. Shifted Realities / Galerie Rudolfinum

Co je realita? A je realita jenom jedna? Nebo se nám nabízí možnost pohybovat se mezi různými verzemi a variacemi toho, co jinak považujeme za samozřejmé a popisujeme jako skutečnost? Mezinárodní skupinová výstava Shifted Realities zkoumá otázku reality a její mnohovrstevnatosti. Na sérii prací mezinárodně renomovaných umělců představuje obrazem, prostorem i pohybem vybrané přístupy uvažování o současném světě a jeho směřování.

 

 17.3. – 8.4. Jan Poš – Časová pole / The Chemistry Gallery

Výstava zkoumá vztah virtuálního a reálného prostoru a rozšiřuje způsob autorova uvažování o site specific instalaci a vztahu materiálních objektů s jejich 3D předobrazy. Jednotlivá díla, která budou reagovat na prostory galerie, vtáhnou návštěvníka přímo do základních souřadnic 3D programu, ve kterém díla vznikají v podobě modelů a simulací.

 

25. 2. – 26. 3. Jana Mašterová:  Pomocní andělé / FN Motol

Fotografka Jana Mašterová představuje od soboty 25. února 2023 ve Fakultní nemocnici v Motole fotografie z dokumentárního cyklu, který vznikl na oddělení dlouhodobě nemocných v Nemocnici Nové Město na Moravě. Soubor nazvaný „Pomocní andělé“ zachycuje práci sanitářů a sanitářek tohoto oddělení. V roce 2022 zvítězil v prestižní soutěži Slovak Press Foto v kategorii Každodenní život. Expozice je ve spojovací chodbě  k Velké posluchárně, přístupné 6:00-22:00 hod.

Jana Mašterová -Pomocní andělé / 25. 2. – 26. 3. 2023 / Přízemí budovy ředitelství FN Motol

 

23.3.  – 4.6. Pohnutá historie. Elektrárna a vila v Háji u Mohelnice / Muzeum moderního umění, Olomouc

Pozoruhodné osudy rodiny Plhákových, která před sto lety postavila v osadě Háj nedaleko Mohelnice rondokubistickou vilu a architektonicky zajímavou hydroelektrárnu, přináší první letošní výstava Muzea umění Olomouc.

 

7. 3. – 21. 5.  Karel Otto Hrubý: Retrospektiva /  Galerie hlavního města Prahy, Dům fotografie

Výstava se soustřeďuje jak na počátky díla Karla O. Hrubého, kdy navazoval na tradice české meziválečné avantgardní fotografie, dále pak na fotografie vytvořené v duchu socialistického realismu, snímky s folklórní tematikou a fotografie poetizující každodenní události. V šedesátých letech se Hrubý začal věnovat inscenované fotografii, na kterou organicky navazují jeho mladší koláže a v neposlední řadě malby, jimž se věnoval od osmdesátých let, kdy už nefotografoval. Stálým objektem jeho zájmu byla krajina, a to jak ta idylická, tak člověkem zdevastovaná.

 

10. 3. – 20. 8. Krištof Kintera: HOW CAN I HELP YOU? / Centrum současného umění DOX

Na 300 děl jednotného formátu se představuje ve společné site-specific instalaci ve třech patrech věže pražského Centra DOX. Dohromady tvoří osobní zpověď umělce, který na jednotlivých stránkách pomyslného deníku zaznamenává to, co ho zajímá, frustruje i děsí.

 

Další výstavy, které stále trvají, najdete na protisedi.cz/aktualni-vystavy


 

1.3. – 31.3. Březen – měsíc čtenářů  / Městská knihovna v Praze

Také letos si Městská knihovna v Praze připravila pro své čtenáře bohatou škálu aktivit a událostí, které se vážou k Březnu – měsíci čtenářů. Akce se přitom netýkají jen literatury a čtení, ale svou událost v programu si může najít každý. Více o programu najdete na stránkách knihovny www.mlp.cz.

 

21.3.  19:00 Operitiv: Identita a její přijetí / Opero, Salvátorská 8, Praha 1

Kdo jsem? Je se mnou něco špatně? Můžu takhle dál žít? I takové otázky trápí LGBTQ osoby. Na identitu, její hledání a (ne)přijetí se zaměří v březnovém díle talk show Operitiv Veronika Sedláčková se svými hosty. Jak žijí lidé, kteří se vymykají běžným kategoriím?

23. 3. KONFERENCE PRÁZDNÉ DOMY NA BOJIŠTI / Kasárna Karlín

Třetí kon­fer­en­ci spolku Prázd­né domy, ten­tokrát se zaměřením na prázd­né vojen­ské objekty. Kolik jich v ČR je? Jak těžké je najít pro ně nové uplat­nění? U kterých se to poved­lo a které budovy na svou druhou šan­ci ještě čeka­jí?

23.3. Kavárna Slavia představí Paříž očima Josefa Čapka

Právě v Paříži sbíral Josef Čapek inspiraci pro svoji tvorbu a spolu se svým bratrem zde rozepsali první verzi známého dramatu Loupežník. Byla však pro Josefa tak kouzelná, jak ji vnímáme my dnes? O tom se mohou návštěvníci přesvědčit na bohatém literárním večeru v podání čapkovského badatele Hasana Zahiroviće. 

 

25.03. 11:00 KNIŽIŽKOV – FESTIVAL MALÝCH NAKLADATELŮ / Vozovna Žižkov

Malí nakladatelé – velká literatura! Vydávají jen pár knížek ročně, obvykle bez velkého humbuku, ale ty, které s nasazením a péčí vypraví do světa, mohou být vašimi přáteli po celý život. Přijďte si už potřetí zalistovat beletrií i literaturou faktu, která hledá jiné cesty a nepluje s hlavním proudem a poslechněte si přitom současné tvůrce při autorských čteních a debatách. Vstup zdarma.

Od 18. 3.  Nová expozice trampingu / Muzeum Jílové u Prahy

Foto archiv Muzeum Jílové u Prahy

Královské zlatohorní město Jílové u Prahy je bránou do dolního Posázaví, které je jednou z kolébek trampingu. V jílovském muzeu, které se specializuje přednostně na zlato, právě z toho důvodu vznikl projekt nové expozice, která nabídne řadu možností, jak atraktivně prezentovat veřejnosti historii i současnost trampingu. Návštěvníci si tak mohou v rámci prohlídky posedět na verandě stylového srubu s vyhlídkou na řeku Vltavu, pročíst si tematické časopisy, prohlédnout si interiér chaty a nechybí zde ani kadibudka – nezbytná to výbava osadních obydlí. Více na www.muzeumjilove.cz

 


 

 

Kdykoli: Čerstvá hudba v Radiu 1: Tipy a komentáře (10. března 2023)

 

Kdykoli: Sleepclubbing na Radiu 1  


Od 8.3.  můžete sledovat na webu iVysílání České Televize dokumentární film Vinyl, který vypráví o historii gramofonových desek v českých zemích od období první republiky až po současnost. Film se zaměřuje na dvě výrazné hudební epochy minulosti – 30. a 60. léta – a na současnost. Více na https://www.ceskatelevize.cz/porady/14288771742-vinyl/

Foto Jace Afsoon / Unsplash

 

 


Chybí tu vaše akce? A neměla by? Napište nám! Foto Touann Gatouillat, Denise Jans, Nick Night, Jojo Yuen, Rod Flores, Alexandre Debiève  / unsplash.

 

Comments

comments

Vyhledat