Nemáte čas na čtení? Pusťte si knihy do uší!

S audioknihami je to jako s olivami. Někdo je miluje a jejich výhody vidí všude kolem sebe, jiný je zase nemůže ani “slyšet”, protože pro něj poslouchání jednoduše není čtení. Pokud se více řadíte k druhé skupině, mrkněte spolu s námi na aktivity, při nichž vám audioknihy mohou dělat společníka a třeba jim nakonec přeci jenom přijdete “na chuť”.

Kdykoliv a kdekoliv

Přestože se mluvené knihy nemohou pyšnit takovou tradicí jako ty tištěné, nabízejí nesporně jiné výhody – “číst” je můžete téměř kdykoliv, kdekoliv a při jakýchkoliv činnostech. Pokud řídíte auto, vaříte, uklízíte, žehlíte, pracujete na zahrádce nebo děláte jinou běžnou aktivitu, která vám sice zaměstnává ruce, ale už ne tak úplně mozek, audiokniha je ideální parťák na její zpříjemnění.

Tip: Bridget Jonesová: Láskou šílená – Helen Fielding, Martinus.cz: 332Kč

Čtení v teniskách?

Běhání je bezesporu fenomén dnešní doby, který si na svoji stranu získává stále více a více lidí. Ať už jste joggingu podlehli, nebo o tom teprve uvažujete, věřte, že je to ten nejlepší druh sportu, s kterým se dá poslech knih spojit. Pokud se naopak k pravidelnému běhu nemůžete přesvědčit, zkuste si rozposlouchat zajímavou knihu a vracet se k ní pouze při běhání – věřte, že po pár kapitolách budete mít úplně opačný problém – vydržet chvíli neběhat.

Tip: Born to Run / Zrozeni k běhu –  Christopher McDougall, Martinus.cz: 379 Kč

Učte se poslechem

Rádi byste si zdokonalili cizí jazyk, ale na docházení do kurzu nemáte čas a na samostudium slovíček či vyplňování gramatických cvičení zase dostatečně silnou vůli? Pak je poslech super způsob, jak nenásilně tuto aktivitu nastartovat. Poslouchat můžete totiž jak audio učebnice, tak i beletrii, prostřednictvím níž si osvojíte i používání daného jazyka v praxi – nasajete ten pravý přízvuk, odposloucháte výslovnost a navíc se seznámíte se slovními obraty a běžně užívanými frázemi.  

Tip: Ideas and Issues – Intermediate – CD, Martinus.cz: 632 Kč

I klasika může bavit

Povinná četba – slovní spojení, které nejednoho školáka otrávilo natolik, že po knihách z tohoto seznamu ho v dospělosti už ani nenapadlo sáhnout. To je ovšem ve velké většině případů škoda, protože spousta těchto klasik opravdu stojí za to a dostat druhou šanci si určitě zaslouží. Pokud ani to vás nepřesvědčilo, nechte je, ať se vám představí a přečtou se prostřednictvím audioknih samy – třeba pak dáte šanci i těm dalším.

Tip: Bylo nás pět – Karel Poláček, Martinus.cz: 199 Kč

Nejkratší audiokniha trvá 11 minut

Máte za sebou náročný den? Koukáte celý den do počítače a nechcete nebo už ani nemůžete namáhat oči dalším čtením? Tak v tom případě neváhejte a namísto po knize z knihovny raději sáhněte po telefonu a nechte knihy, ať vám pomůžou zrelaxovat. A nemusíte vybírat zrovna romány a další rozsáhlou literaturu, pustit si můžete třeba jen krátkou nenáročnou povídku.

Tip: Kudy do pohody – Karel Nešpor, Martinus.cz: 139 Kč

Comments

comments

Vyhledat