Nestatutární ceny 55. MFF Karlovy Vary

zdroj Film Servis Festival Karlovy Vary
zdroj Film Servis Festival Karlovy Vary

 

NESTATUTÁRNÍ CENY

 

CENA mezinárodní filmové kritiky

Mezinárodní federace filmových kritiků uděluje Cenu FIPRESCI filmu z Hlavní soutěže, který podle poroty nejlépe reprezentuje filmové umění a jeho inovativní podoby.

Cena FIPRESCI letošního ročníku MFF Karlovy Vary je spojena se jménem Jana Folla (1951–2021), jednoho z nejvýraznějších českých filmových novinářů, který zásadně ovlivnil několik generací tuzemské filmové kritiky.

 

POROTA FIPRESCI

Birgit Beumers, Velká Británie

Eirik Bull, Norsko

Adéla Mrázová, Česká republika

 

 

Zkouška / Ezmûn

Režie: Shawkat Amin Korki

Německo, Irácký Kurdistán, Katar, 2021

 

 

 

CENA ekumenické POROTy

Ekumenická porota od roku 1994 oceňuje filmy z Hlavní soutěže, které mají nejen vysokou uměleckou úroveň, ale zároveň si kladou důležité otázky týkající se společenských, politických, etických a duchovních hodnot. Vyzdvihuje režiséry, kteří kladou důraz na hledání pravdy, spravedlnosti a naděje v souladu s křesťanskou naukou.

 

EKUMENICKÁ POROTA

Pierre-Auguste Henry, Francie

Angelika Obert, Německo
Joel Ruml, Česká republika

 

 

Strahinja / Strahinja Banović

Režie: Stefan Arsenijević

Srbsko, Francie, Lucembursko, Bulharsko, Litva, 2021

 

Jak daleko zajde muž bojující o svou lásku?

Kolik snese žena, které je upřeno právo na seberealizaci?

Strahinja vypráví velkolepý humanistický příběh o lásce, který balancuje mezi realistickými, až dokumentárními výjevy a nadčasovou poetikou. Jedná se o film, který tematizuje krutou zkušenost migrace a dodává jí dimenzi eposu, který se postupně překlopí do pašijového příběhu.

 

ZVLAŠTNÍ UZNÁNÍ EKUMENICKÉ POROTY

 

Sborovna / Zbornica

Režie: Sonja Tarokić

Chorvatsko, 2021

 

Sborovna sleduje čerstvě jmenovanou výchovnou poradkyni Anamariju, která neochvějně bojuje o vyšší dobro ve vzdělávací instituci, snaží se proklestit si cestu politikařením a zároveň si udržet vnitřní integritu a pečovat o ostatní.

Debutující režisérka Sonja Tarokić předkládá výjimečně rozmanitou paletu filmového řemesla, nejen díky hrám se záběry, ale především díky upřímně a lidsky napsaným postavám. Energická, univerzálně srozumitelná a povzbudivá pocta všem pedagogům po celém světě.

 

CENA FEDEORA

Federace filmových kritiků z Evropy a Středomoří FEDEORA, jejíž poroty udělují ceny na několika významných filmových festivalech, byla založena v roce 2010 v Cannes. Porota FEDEORA oceňuje nejlepší snímek v Soutěži Na východ od Západu.

 

POROTA FEDEORA

Natascha Drubek-Meyer, Německo

Mihai Fulger, Rumunsko

Nino Kovačić, Chorvatsko

 

 

Otarova smrt / Otar’s Death

Režie: Ioseb „Soso“ Bliadze

Gruzie, Německo, Litva, 2021

 

Cena poroty FEDEORA je udělena výtečně vystavěnému dramatu, mnohovrstevnatému vyprávění o dvou rodinách, které svede dohromady nešťastná náhoda. Překvapivý gruzínský debut se zaměřuje na vztahy matek a synů a usilování o lepší budoucnost.

 

ZVLÁŠTNÍ UZNÁNÍ POROTY FEDEORA

 

Jednotka intenzivního života

Režie: Adéla Komrzý

Česká republika, 2021

 

Porota FEDEORA se rozhodla udělit zvláštní uznání dokumentárnímu debutu, který odvážně otevírá citlivé téma paliativní péče a debatu o tom, že smrt je součástí života.

 

Cena Europa Cinemas Label

O ceně Europa Cinemas Label, která se uděluje od roku 2003 na pěti evropských festivalech, rozhoduje porota složená z provozovatelů kin ze sítě Europa Cinemas. Jejím cílem je zlepšit propagaci a distribuci vítězných snímků a udržet filmy déle v povědomí diváků. Cena Europa Cinemas Label se uděluje nejlepšímu evropskému filmu z Hlavní soutěže a ze Soutěže Na východ od Západu

 

Porota Europa Cinemas

Linda Arbanová, Česká republika

Erika Borsos, Maďarsko

Gregor Janežič, Slovinsko

 

 

Strahinja / Strahinja Banović

Režie: Stefan Arsenijević

Srbsko, Francie, Lucembursko, Bulharsko, Litva, 2021

 

Film Strahinja (Strahinja Banović) skvěle prezentuje jeden z nejpalčivějších problémů dnešní doby, jímž je migrace. Porota Europa Cinemas Label se zamilovala do příběhu, který umně kombinuje tradiční poému s veskrze současnou problematikou. Mladý režisér Stefan Arsenijević ukazuje život migrantů precizně a bez příkras, a přesto tak, že se kdokoli s důvěrnými vztahovými potížemi ústřední dvojice dokáže ztotožnit. Film jsme ocenili pro jeho výbornou práci s kamerou, která svou hladkostí přispívá k poselství příběhu. Také nás okouzlily půvabné herecké výkony, a věříme, že tento film má díky svému silnému, hlubokému a emotivnímu příběhu významný potenciál oslovit celou řadu diváků v evropských kinech.

 

 

Comments

comments

Vyhledat