Hořím navzdory všem mořím, jsem si jako název výstavy zvolil, abych nastínil svůj postoj či spíše pocit, který je hnacím motorem pro mé abstrakce. Útočím na bílé plochy pláten, abych je tříštil a následně sjednocoval, uhlazoval, ale také řezal jejich tkáň a nechal krvácet…
Vše je dovoleno, když jde o obraz a jediným arbitrem nejistého výsledku ve finále je pochopitelně pouze autor sám. Co vydrží on, to snese i jeho dílo. V ten okamžik, jako by ani čas neexistoval a pokud přeci, tedy je jeho role značně omezená. Procesem korigované náhody, musí projít nakonec každý centimetr plochy malby. Jen tak lze získat krystalicky čistý, autenticky prožitý celek-obraz. Na dotaz jak poznám, že je artefakt hotov a nelze již do něj více zasahovat, odpovídám nejčastěji přirovnáním ke konci šachové partie – již není možný další tah, již není pole, na které by se dalo vstoupit.
(tolik autor sám o své abstraktní tvorbě)
Nezávislý prostor [ca otevírá svůj výstavní program prezentací tvorby Michala Ožibka, záměrně poněkud netradičně. Michal Ožibko je autorem z předposlední generace absolventů ateliéru klasických malířských technik dnes již zesnulého prof. Zdeňka Berana, který toto studio vedl na Akademii výtvarných umění v Praze od roku 1990 do roku 2012. Ačkoliv je veřejnosti spíše známá Ožibkova figurativní tvorba na pomezí hyperrealismu, abstraktní, expresivní projev má mezi jeho díly vcelku početné zastoupení. Jako malíř narozený počátkem 80. let si prošel v období svého dospívání érou tehdy nově objevovaného graffiti art, jehož byl aktivní součástí. Odtud lze patrně vysledovat Ožibkovo tendování k velkým formátům a k barevným plochám. Sám autor uvádí, že jej k větším velikostem obrazů vedly i rozhovory s prof. Beranem, jenž byl absolventem ateliéru nástěnné a monumentální malby profesora Vladimíra Sychry na Akademii výtvarných umění a svým studentům v ateliéru toto patrně předával. Dalším inspiračním zdrojem pro abstraktní autorovu tvorbu byly bezesporu i malby asistenta ateliéru Zdeňka Berana – Pavla Holase. Ten, ačkoliv jeho malbu nazýváme jako nefigurativní, s ní stál rozhodně až na jejím konci, kde již ústí v abstrakci.
Expozice autorových děl potrvá od 4. 12. – 30. 12. 2020.
Návštěvní doba je pátek až neděle mezi 11:00 – 19:00.
Z důvodů vládních opatření se vernisáž výstavy konat nebude a prohlídky jsou možné vždy jen po předchozí telefonické domluvě (viz. info na webu)