Nikol Bóková vydává své páté autorské album „Naked Pieces“

Nikol Bóková
Nikol Bóková

Půl roku od vydání alba Elements vychází druhý titul vydavatelství Soleil et Pluie (Slunce a Déšť), které založili Nikol Bóková a Jan Vala na jaře tohoto roku. Po prvním titulu, nahraném v uskupení Nikol Bóková Quartet, přichází album Naked Pieces pro sólový klavír. V řadě alb Inner Place (2019), Unravel (2020), Prometheus (2021) a Elements (2022), se album Naked Pieces stává pátým autorským albem Nikol Bókové vydaným v rámci čtyř let.

Album Naked Pieces obsahuje deset autorských skladeb. Pět kompozic je zcela nových, v druhé pětici skladeb se Nikol inspirovala vlastními motivy, objevujícími se napříč všemi jejími dosavadními alby. Témata, prvotně vytvořená pro její trio a kvartet, zde upravila pro sólový klavír a hudebně obohatila novými formami i obsahem.

„Impulsem ke vzniku tohoto programu byl koncertní cyklus Hybatelé rezonance, pro který jsem měla možnost zkombinovat klasický repertoár s vlastní hudbou. Tento říjnový koncert v Anežském klášteře byl tak krásným zážitkem, že jsme se s Janem rozhodli autorskou část koncertu natočit jako album co nejdříve, ještě pod dojmy toho magického večera. Se vstřícností C. Bechstein Pianocentrum Praha se tak mohlo stát ještě tentýž měsíc na tentýž nástroj,“ říká Nikol a Jan dodává:  „Baví mě sedět co nejblíže interpretům a pozorovat jejich milostný zápas s nástroji. Slyšet zvuk z první ruky. Vynikne rozdílná interpretace, názor, cit. Slyšet autorčin dech, mechaniku nástroje, pedál a odlepení dusítek od strun, vzájemné rozeznívání křížených strun, alikvoty, rezonance horského smrku, javoru, habru, buku, borovice a mahagonu, ze kterých je mistrovské koncertní křídlo Bechstein vyrobeno. 

Z dálky neslyšíte nádech, nevidíte vztyčené chlupy na kůži, které Vám dají kontext k dané chvíli. Naked Pieces jsou obnažené skladby pro sólové piano. To, co by albu mohlo chybět na počtu nástrojů, Vám vynahradí interakcí mezi deseti tisíci pohyblivými částmi piana. Zároveň si dává za úkol věrně zaznamenat celý nástroj i interpreta jako jediný organismus. Zvuk jsme ladili kromě klasických studiových monitorů i na reprosoustavách AQ Canto, které jsou podobně jako rám piana z ohýbaného bukového dřeva pro udržení většího akustického tlaku a lineárního přednesu.“ 

Nahrávání alba, mix a mastering provedl Jan Vala. Autorem fotografie krajiny je Nikol Bóková, autorem fotografie portrétu a grafického designu alba je Jan Vala.

Album bylo natočeno 26. října 2022. Nástroj C. Bechstein model D-282 piano a natáčecí prostor poskytl C. Bechstein Europe s.r.o. / C. Bechstein Pianocentrum Praha.

Album vychází 22. prosince 2022 v hi-res digitálním formátu (WAV a MP3 download). Na CD nosičích album vyjde na jaře, LP je naplánováno na léto 2023. Posléze bude album zařazeno také na streamingové platformy. Vše bude k dostání v e-shopu vydavatelství Soleil et Pluie na www.soleiletpluie.com

Comments

comments

Vyhledat