Norský inovátor Nils Petter Molvær míří do Jazz Docku

Slavný norský trumpetista Nils Petter Molvær se po delší doběpředstaví v České republice! Do pražského Jazz Docku přiveze 22. června svou pětičlennou kapelu, ve které působí mimo jiné skvělý kytarista kapely Tonbruket Johan Lindstrøm.

 

Norský trumpetista, skladatel a producent Nils Petter Molvær, známý také jako NPM, míchá ve své hudbě více stylů – jazz, ambient, house music, elekroniku a break beats, stejně jako prvky z hip hop, rocku a popu – a přetváří je do jedinečné a dramatické zvukové koláže, která ukazuje možné směry vývoje jazzu ve 21. století. Jeho manipulace s různými žánry je často v rozporu se zaběhlými konvencemi, ale možná právě proto vytváří velmi zajímavá a nečekaná spojení akustické a elektronické hudby.

 

Nils Petter Molvær se původně etabloval jako vyhledávaný sideman na jazzové scéně v Oslu, známý zejména svou spoluprací s uznávanou skupinou Masqualero. Po seznámení s producentem Manfredem Eicherem se dostal do prestižního vydavatelství ECM, což mu otevřelo cestu na evropskou a světovou scénu a spolupracoval zde na mnoha významných albech ve spolupráci se jmény jako Robyn Schulkowsky, Marilyn Mazur, Jon Balke nebo Sidsel Endresen.

 

N.P. Molvær dále hledal svou vlastní vyjadřovací techniku ve hře na trubku, kterou chtěl dokázat zachytit atomosféru polárních ledových polí i hořícího pouštního písku, rozvášněných davů i totální samoty. Vytvořil si individuální a rozpoznatelný hudební zvuk ovlivněný poezií skandinávské přírody, elektronikou i jinými trumpetovými kolegy jako byli Miles Davis či Jon Hassell.

 

Nils Petter Molvær – trumpet

Johan Lindstrøm – g

Jo Berger Myhre – bass

Erland Dahlen – drums

Sven Persson – sound

 

JAZZ ČTYŘ KONTINENTŮ: Nils Petter Molvær Group (NOR)

Jazz Dock – 22. 6. 2022 od 21:00

 

Vstupenky lze zakoupit online na webu Jazz Docku: https://www.jazzdock.cz/cs/koncert/nils-petter-molvaer-group-nor-jazz-ctyr-kontinentu-1

 

Comments

comments

Vyhledat