Nové EP od Dim Haze nabízí rytmický bedroom pop s nádechem sarkasmu i sentimentu

Vladimír Zemánek, bývalý frontman pop punkových Call Tracy, představuje první EP Out For Stimuli od svého bedroom popového projektu Dim Haze. Jedná se o audiovizuální dílo nesoucí stopy nejen hudebníků, ale také několika vizuálních a performativních umělců.

Indie projekt Dim Haze v režii někdejšího zpěváka pop punkových Call Tracy Vladimíra Zemánka přichází se svým prvním EP Out For Stimuli. Nahrávka, která spatřila světlo světa 20. ledna 2023, disponuje pěti písněmi a surrealistickým vizuálem. Souběžně se celým EP byl vydán rovněž videoklip k písni „Ingrate“ a v obdobném vizuálu laděné lyric video k songu „Microsleep“. EP je výsledkem bezmála dvouleté spolupráce Vladimíra s řadou spřízněných umělců. Kromě hudebníků mezi nimi byli i filmaři, malíři, grafici nebo tanečníci.

Video k Ingrate: https://youtu.be/EMIFdkm3U50 

Out For Stimuli skýtá čtvrthodinu plnou dynamického a rytmického bedroom popu, ve kterém se odráží vliv dream popu, shoegaze, či synth popu. Důležitým charakteristickým prvkem nahrávky jsou však zejména texty, které se nesou převážně v abstraktním duchu. Ústředními tématy EP jsou pomíjivost štěstí vyhledávaného mimo svůj vnitřní svět, mezilidská nedorozumění, ale také mezigenerační tenze a vztah lidstva k životnímu prostředí. Oproti autorově předchozí tvorbě se však do textů propsala i špetka sarkasmu.

„Tvorba prvního EP pro mě svým způsobem reprezentovala ozdravný proces nacházení domova na mentálním i fyzickém místě, ke kterému mám, mírně řečeno, komplikovaný vztah. I z toho důvodu mi pomáhá v textech moji současnou situaci přiměřeně ironizovat místo toho, abych se věčně utápěl v melancholii a sebetrýzni,“ řekl k tvůrčímu procesu Vladimír.

Lyric video k Microsleep:  https://youtu.be/7zMY7UrV2Jk 

Dim Haze a nyní i první EP Out For Stimuli stojí především na spolupráci několika kamarádů, které k sobě prapůvodně přivedla společná slabost pro pop punk a hardcore. Řeč je v první řadě kromě autora projektu o kytaristovi Nature Trip Vítovi Kořistkovi, Tomu Tejklovi, kytaristovi z liberecko-pražských HOPES, a baskytaristovi Šimonu Brozobohatém z pražských EXUDE. Zatímco Vladimír a Vít se postarali o hudební stránku a produkci, Tom, bývalý kolega Vladimíra z Call Tracy, je autorem všech videoklipů. Šimon, mj. v současnosti rovněž student na UMPRUM, se doslova otiskl do charakteristicky minimalistického grafického vizuálu EP.

Vladimír se také nikdy netajil tím, že jednou z hlavních motivací pro tvorbu Dim Haze je spolupráce s umělci z jiných odvětví. Nejvýrazněji se tato skutečnost odrazila na vizuální identitě samotného EP. Autorem surrealistického obrazu „Sea Reflection“ na obalu EP je slovinský umělec Anže Ivanuš, se kterým se Vladimír seznámil prostřednictvím Victory Art, agentury podporující umělce z východní a střední Evropy. V této souvislosti také stojí za zmínku Vladimírova dílčí spolupráce se zpěvačkou kengee na songu „Ingrate“, tanečnicí Ali Karlovskou na videoklipu „Cues“, grafikem Davem Kirskem na animovném lyric videu k „Odd“ či Oblastním muzeem a galerií v Mostě v rámci videoklipu ke „Stasis“.

Celé EP Out For Stimuli je k poslechu na všech streamovací službách, včetně Spotify, Youtube  a Apple Music. Nahrávka byla vydána prostřednictvím platformy Nibiru AD, s níž Vladimír dlouhodobě spolupracuje.

Comments

comments

Vyhledat