Jak jsou ženy prezentovány ve vizuální kultuře? Nový cyklus prozkoumá rovnoprávnost

Jak jsou ženy prezentovány ve vizuální kultuře? Jaké jsou jejich obrazy ve filmu, ve výtvarném umění či ve zpravodajství? Německý Goethe-Institut a Fresh Eye, jediná česká platforma pro studium vizuální kultury, zvou ke kulatému stolu a k projekci aktuální německé komedie Miluj svého robota. Panelová diskuze i uvedení filmu jsou prvním příspěvkem nového kulturniho cyklu „FEM2:2 Das Jahr de l’égalité“, v jehož rámci se Francouzský institut v Praze a Goethe-Institut věnují tématu rovnoprávnosti žen ve společnosti.

 

„Obraz ženy v kultuře do jisté míry vnímáme skrze hrstku hudebních, filmových a módních celebrit. Pod touto sférou primární viditelnosti však leží společenská infrastruktura, která tyto obrazy utváří – skupiny autorek a autorů, zadavatelek a zadavatelů, producentek a producentů, kritiček a kritiků. Těmi, kdo však formují ty nejmocnější reprezentace žen a ženství, jsou nakonec samotné divačky a diváci, kteří mohou předkládané obrazy přijímat, modifikovat i odmítat,“ říká Andrea Průchová Hrůzová z platformy Fresh Eye, moderátorka a spoluorganizátorka večera.

 

Debata Obraz versus žena na plátně pátrá po tom, jak vypadají emancipované obrazy emancipovaných žen. Jaké stereotypy již byly na malířském a filmovém plátně úspěšně překonány a které přetrvávají? O tom budou v moderované diskuzi hovořit filmová teoretička Klára Feikusová a kunsthistorička Zuzana Štefková.

 

Následovat bude projekce nové komedie Miluj svého robota (Ich bin dein Mensch) německé režisérky Marie Schrader. „Film se zabývá futuristickou otázkou vztahu člověka a robota. Vypráví intimní příběh dvou nevyrovnaných postav. Fantastická herečka Maren Eggert v roli archeoložky Almy filozofuje o lásce, intimitě a o tom, co znamená být člověkem,“ říká Luisa Rath, programová ředitelka Goethe-Institutu v Praze.

 

Diskuzně-filmový večer v pražském kině Edison je první aktivitou nového kulturního cyklu FEM2:2 Das Jahr de l’égalité. Jde o francouzsko-německo-českou iniciativu věnovanou tématu rovného postavení žen ve společnosti.

 

CO? Debata Obraz versus žena na plátně a projekce filmu Miluj svého robota

Kdy? 11. února 2022 od 18:00 hodin

Kde? EDISON Filmhub, Jeruzalémská 2, Praha 1

Vstup volný, rezervace volných vstupenek přes GoOut.

Více viz www.fem22.eu

 

Comments

comments

Vyhledat