Od akvarelu k abstrakci – nová výstava kreslířky Barbory Svrčinové

Výrazná kreslířka Barbora Svrčinová aka Bára z Nikolajky, která proslula zejména svými akvarelovými ilustracemi, představuje nyní svou abstraktní malbu. V pražské kavárně Cafedu je aktuálně k vidění její kolekce Nitrozpyt.

Vystavené obrazy spojují neočekávané zvraty i témata pokory a smíření s osudem. Svou aktuální kolekci obrazů popisuje jako vlastní nepřikrášlenou niternou zpověď. „Obrazy vystihují mou aktuální životní cestu, bytí sama se sebou i boj o můj vlastní prostor. Jde o jakousi terapii lehkostí. Do obrazů jsem vkládala poselství klidu v duši, které může přinést úlevu a osvobodit mysl. To je mým velkým přáním“, komentuje svá velkoformátová plátna Bára.

Malba pro mě byla dříve kostlivcem ve skříni. Na studiích jsem z ní byla rozpačitá, měla jsem problém používat barvy, přemýšlet o nich mě zatěžovalo. Vztah k nim jsem si začala budovat skrze svou malou dcerku. Pozorovala jsem její první kresby voskovkami a žasla nad jejími spontánními barevnými kombinacemi. Zjistila jsem, že mě pohled na její barevné abstraktní tahy neuvěřitelně uklidňuje. Začala jsem svět vnímat jejíma očima a ohromně se mi ulevilo“. 

Barbora Svrčinová aka Bára z Nikolajky patří mezi soudobé průkopníky krasopísectví v Čechách. Ilustrovala knížky Deník moderní Jogínky od Šárky Konečné, Cesta k opravdovému jídlu od Evy Ehrenbergové a Markéty Gajdošové a Domov jako talíř od Olgy Buškové. Vedle akvarelových kreseb, ilustrací a návrhů potisků na látky se od roku 2021 věnuje také abstraktní malbě. Své velkoformátové malby vystavuje do 3. dubna na prodejní výstavě v Cafedu, Škrétova 490. Část výtěžku z prodeje bude věnován na charitativní pomoc uprchlíkům z Ukrajiny.

Bára z Nikolajky: Nitrozpyt – Cafedu, Škrétova 490, Praha 2, výstava trvá do 3. dubna 2022

 

https://www.baraznikolajky.cz/

@bara_z_nikolajky

Comments

comments

Vyhledat