Od vzpomínek k současnosti. I Kaštan slaví 30 let svobody sérií pořadů „Byli jsme u toho“.

Sérií pořadů, vztahujících se ke kulatému výročí Listopadu 1989, se chce i klub Kaštan připojit k poděkování za třicet let svobodného fungování společnosti. Navzdory všem problémům současnosti si totiž myslíme, že je co slavit.
Pozvali jsme tedy pár těch, kteří Byli u toho. Buď jde přímo o interprety, kteří už v tehdejší době čile vystupovali, a nebo jenzkrátka mají k oněm událostem velmi silný vztah, protožezásadně změnily jejich uměleckou či životní dráhu. Nechceme se ale jen ohlížet a oprašovat letité muzeální exponáty – všichni vystupující mají zároveň co říci i k současné době a uměleckému vyjádření.

V programu tak proto najdete kapely Mama Bubo (kteří v Kaštanu shodou náhod uzavřou jednu ze svých dalších kapitol) nebo Zuby nehty, zahraje ale i Svatopluk, který popularizuje písně kněze Sváti Karáska, a který na tomto večeru spolu se spřízněnou partou Chudák paní Popelkovápokřtí vzpomínkové CD historických nahrávek SváťaKarásek & Pozdravpánbu. Zahraje i šansoniérka Sylvie Krobová, která si na Hrádečku u Havlových zpívala už jako dítě, a PopMuseum si na svůj večer pozvalo mj. i letité Našrota Plexis.  V jeho prostorách také pokračuje výstava Devětaosmdesátej: Revisited, vzpomínající na události předcházející pádu předchozího režimu. Doufejme, že lahůdkou bude i společné vystoupení kapel matadorů české scény – Petr Stanko s Jardou Raušerem oživují ducha formace Soubor Tradičního popu, a Moimir Papalescu nedávno vzkřísil temné hvězdy počátku devadesátých let, divoké GunDreams.
Ale nechtěli jsme výročí slavit jenom pouhými koncerty. Jiří Černý tak listopadový díl své populární antidiskotéky věnuje vzpomínkám i na rok 1989, a duo Turek & Turek zasepřipravilo speciální díl své audiovizuální poslechovky, jehož středobodem tentokrát bude Berlínská zeď – a hudba z jejích obou stran. Protože tehdy kvůli ní nebyly rozděleny jen město a rodiny, ale do té doby dvěma cestami jdoucí kulturní scéna.V přízemí Kaštanu si na fotografiích další malou výstavou připomeneme i osobnosti, které se současných oslav nedožily, ačkoli by jistě z nich měli radost.
Celou mozaiku pak doplní dokument o Miloši Formanovi a také beseda 30 let: Skoro včera, a už v dějepisu, na kterou jste srdečně zváni bez vstupného. Vzpomínat na listopadové události roku 1989, komentovat následné změny i probírat vývoj, který nešel vždy, jak bychom si přáli, přijdou bývalá ředitelka Dejvického divadla Eva Kejkrtová Měřičková,někdejší člen Jazzové sekce a nyní už čestný a emeritní předseda Unijazzu Čestmír Huňát, komentátor Českého rozhlasu i známý hudebník Ondřej Konrád, a také překladatel a publicista Josef Rauvolf. Z nejmladší generace pamětníků je přijdou doplnit jiným pohledem zástupce radnice Prahy 6 a syn známého disidenta Jakub Stárek a baskytarista Tata Bojs a DJ Mardoša, který i zpestří debatu výběrem dobové hudby.

Pokud na jednotlivé pořady není přímo vstup zdarma, pak jsme zvolili zcela nenáhodnou výši vstupného – symbolických 89,- korun.

Byli jsme u toho.
Série pořadů 12.11. – 27.11. 2019
KC Kaštan, scéna Unijazzu
Bělohohorská 201/150, Praha 6

http://kastan.unijazz.cz
https://www.facebook.com/kastan.scena

Comments

comments

Vyhledat