OLIVIERO TOSCANI vystavuje v Praze

foto Ambasciata d'Italia a Praga
foto Ambasciata d'Italia a Praga

Výstava fotografií OLIVIERA TOSCANIHO, RAZZA UMANA/LIDSKÁ RASA poprvé v České republice

2. 6. – 28. 6. 2019 OVOCNÝ TRH, Praha 1

Světově uznávaný fotograf OLIVIERO TOSCANI říká: „Jediným a skutečným smyslem umění je vystihnout pravdu o člověku. Vždy mě zajímala lidská nedokonalost, protože v ní je možné najít velkou kreativitu. Hledám jedinečnost každého člověka, a proto fotografuji lidské bytosti a jejich výrazy. Pomalu jsem přestal zachycovat reportážní fotografii. Nemusíte fotografovat válku pro představu katastrofy, kterou pro společnost přináší. Stačí pozorovat dvě oči, které se na vás s hrůzou dívají, a poté pochopíte, co je to válka. Chtěl bych se zbavit veškerého formálního a estetického fotografování, veškeré virtuozity fotografů, kteří používají triky, filtry, barvy a postprodukční techniky; Snažím se fotografovat duši jednotlivců – nehmatatelnost – co nemá fyzickou podstatu. Je nemožné fotografovat vzduch, pokud není barevný – možná je snazší vzduch namalovat, a teprve poté ho vyfotit. Věřím však, že duše může být vyfotografována skrz pohled do lidských očí. Odhaluji duši v jejich mimořádných rysech, velikostech, ošklivostech a extrémní kráse.

Mojí snahou je, aby se mi objekt při fotografování díval přímo do očí.“

 

 

V roce 2007 zahajuje Oliviero Toscani projekt pod názvem „LIDSKÁ RASA“. Jde o soubory fotografií různých morfologických a lidských podmínek, které reprezentují všechny projevy fyzické, somatické, společenské a kulturní charakteristiky lidstva. Jednou z jeho nejslavnějších kampaní je portrét Davida Kirbyho umírajícího na AIDS, který byl zařazen do knihy 100 fotografií, které změnily svět. Před vypuknutím války v Perském zálivu se také objevil další z Toscaniho námětů kampaně – smrt. Fotografie hřbitova padlých vojáků měla ukázat absurditu války.

Mezi jeho nejpopulárnější počiny patří reklamní kampaně pro italskou firmu Benetton v období od roku 1982 do 2000.

Projekt připravilo Velvyslanectví Italské republiky v České republice v rámci oslav 100. výročí od navázání diplomatických vztahů, ve spolupráci s Agenturou Butterfly

Comments

comments

Vyhledat