Olomoucká Telegraph Gallery představuje současnou dánskou malbu

Frederik Næblerød patří v Kodani mezi jednoho z nejvíce sledovaných umělců.
Frederik Næblerød patří v Kodani mezi jednoho z nejvíce sledovaných umělců.

Olomoucká Telegraph Gallery vystavuje poprvé v České republice tvorbu dánských umělců Frederika Næblerøda a Farshada Farzankia. Výstavu Lazy 8 připravil kurátor Christian Kortegaard Madsen. Výstava bude zahájena vernisáží ve čtvrtek 6. října v 18 hodin. V olomoucké Telegraph Gallery bude k vidění do 27. listopadu.

Lazy 8 představuje malby a keramické plastiky dánských malířů Frederika Næblerøda a Farshada Farzankia. Na skandinávské umělecké scéně se autoři vyprofilovali poměrně nedávno, přesto už mají za sebou řadu výstav ve významných zahraničních institucích v Evropě i Americe.  Farzankia a Næblerød definují novou cestu pro spontánní abstraktní malbu, ale věnují se také tvorbě objektů z keramiky. Výstava Lazy 8 odkazuje na prvotní umělecké projevy, které naši předci tvořili v jeskyních. Je oslavou dlouhé tradice vyjadřování pomocí obrazu, vytváření tvarů a nepřekonatelného nutkání komunikovat prostřednictvím nespoutané kreativity, vysvětlil kurátor Christian Kortegaard Madsen.

Vystavovaná umělecká díla byla exkluzivně vytvořena přímo pro výstavu v Telegraph Gallery. Poprvé jsou představeny i díla, která umělci vytvořili společně. Setkává se v nich jejich temperament a spontánnost, které kulminují v to nejlepší z obou autorských světů. Jejich tvorba demonstruje univerzálnost, myšlenku, že umění přesahuje systémy, ideologie i historické události. Umělecká díla překračují schematizaci uměleckých stylů a období, popírají teoretizování i intelektualizaci.  U Næblerøda to vychází ze spontánnosti a vývoje osobitého sémiotického jazyka figur a znaků, které označují něco prehistorického a univerzálního. U Farzankia to také nějak souvisí se sémiotikou, ale zatímco Næblerød experimentuje s prvotním a naivním, Farzankia vede dialog s ikonografií a spřádá motivické úponky mezi svými vizuálními výpověďmi a multikulturním, globalizovaným a obrazovým světem reality, uzavřel kurátor.

Telegraph Gallery připravuje také komentovanou prohlídku, která se uskuteční 26. 10. v 18 hodin. Telegraph Gallery je otevřena úterý až pátek od 9 do 19 hodin, sobota až neděle od 10 do 18 hodin. Vstup na výstavu i komentovanou prohlídku je zdarma.


 

LAZY 8
7. 10. – 27. 11. 2022 (vernisáž 6. 10. 2022 v 18 hodin)

Kurátor: Christian Kortegaard Madsen
Grafický designér: Jakub Kovařík 

www.telegraph.cz

 

Comments

comments

Vyhledat