Ondřej Fencl a Hromosvod – Sen nenasytných kluků

Ondřej Fencl a Hromosvod 2023 / Foto Mia Feres
Ondřej Fencl a Hromosvod 2023 / Foto Mia Feres

Kmenová kapela multifunkčního hudebníka Ondřeje Fencla vydává šesté řadové album Sen nenasytných kluků. Obsahuje 13 zbrusu nových nahrávek, z nichž vyzařuje čirá radost – z hudby, písní, muzikality. Fencl Hromosvod založil téměř před třiceti lety, za tu dobu prošla kapelou řada zručných muzikantů, vydal s nimi šest alb. Hudební jádro Hromosvodu kromě toho doprovází i několik folkrockových hvězd, např. Luboše Pospíšila, Oskara Petra, Vladimíra Mertu či Jana Hrubého.

Nová deska vznikla mimo jiné ve studiu SONO a podstatně ji producentsky i zvukově ovlivnili Matěj Belko, Matěj Morávek, Milan Cimfe a Nèro Scartch… a spolu s protagonistou výrazně také kytarista Hromosvodu Vojtěch Jindra a houslistka Hana Vyšínská (v kapele od roku 2005).

V čem zůstal Hromosvod stejný? Ve třech věcech: autorské tvorbě Fencla, důrazu na písničky a skvělých muzikantech. Kapela zní dnes barevněji a semknutěji než kdykoli dříve, sestava doprovodných hudebníků (krom zmíněných rytmika Jaryn Janek-Tomáš Marek) je mimořádně šťastná. Poetické texty plné vnitřních rýmů a nevšedních obratů, uvěřitelný zpěv, virtuózní housle, knopflerovská kytara a nekompromisní rytmika – to je dnešní Hromosvod.

Sen nenasytných kluků je aktuální autorská výpověď čtyřicátníka Fencla poprvé bez úsporných opatření – když studio, tak SONO, když producenti, tak Matějové (Belko a Morávek), když zvukový inženýr, tak Milan Cimfe, když zpěvy, tak s talentovaným Nèro Scartchem (Jarda Svoboda ml.) . A především silná sestava dnešního Hromosvodu, více pro písničku, méně na odiv. Přitom co hráč, to elitní sideman. Zpěváka, kytaristu a klávesistu Fencla doprovází na elektrické kytary Vojtěch Jindra (m.j. Bran), na housle Hana K. Vyšínská (m.j. Inflagranti), na baskytaru Jaryn Janek (m.j. Střihavka, Krucipüsk, B.S.P.) a bubenický nestor Tomáš Marek (ex-Lucie, Kollerband, Petra Janů).

„Od někdejšího kotlíku jsme ušli kus cesty, folková deska to věru není. To už je víc rocková. Anebo nadžánrová? Někdo řekne retro – ale jestli je to retro, tak zvukově moderně pojaté,“ říká Fencl.

Písničky jsou z různých břehů, najdou se tu kytarovky leckdy až rádiové (Báro), písně vyprávěčské (Bylo nám míň), místy šansonově příběhové (Ramzová, Hráli jsme do rána), simonovsky odlehčené (Všecky jsou stejný), ale i na dřeň oloupané (rocková Duha nad Žižkovem; divoce i něžně pulsující Temperami), titulní song je do skoku, Třešňový sad a V kapkách rosy plynou naopak potichu, intimně.

Při sobě tu směs drží pospolitý Hromosvod – na předchozím albu Na kraji nebe (2020) ještě lehce neotrkaný, teď už stmelen intenzivním koncertováním a tvorbou v libeňské zkušebně. „Na minulé desce byl třeba taky song, co jsem napsal před dvaceti nebo patnácti lety, teď je to poprvé v kapelní historii skutečně sběr z poslední doby, obrázek o mojí a naší současnosti. Sotva mi kluci a holka písničku pomohli aranžérsky obléct, už jsme to na koncertech prali do lidí – radost, živý proces.“

(POD)ZIMNÍ TOUR:

28.10. 18:30 Úpice-Jestřebí bouda, Last Summer Fest

04.11. 20:00 Potočná (Číměř), stodola U Majdy

11.11. 18:30 Čelákovice, Svatomartinské slavnosti (+ Jan Hrubý)

09.12. 20:00 Drahov, klub Kravín – křest CD

10.12. 15:00 Nový Jičín, vánoční trhy

10.12. 18:00 Opava, vánoční trhy

11.12. 20:00 Brno, Zelný trh – vánoční trhy

16.12. 18:00 Teplice, Zámecké náměstí – vánoční trhy

22.12. 17:00 Frýdek-Místek, vánoční trhy

19.01. 20:00 Jablonec nad Nisou, Na Rampě (+ Jan Hrubý)

30.01. 20:30 PRAHA MALOSTRANSKÁ BESEDA, KŘEST

20.03. 19:00 OSTRAVA, PARNÍK, KŘEST

21.03. 20:00 Přerov, klub Teplo

22.03. 19:00 Vsetín, KD Svárov


Deska k poslechu na všech platformách:
https://lnk.to/FenclHromosvodSenNenasytnychKluku

Comments

comments

Vyhledat