Opera Zabijačka v režii Jiřího Havelky míří do Vzletu

Unikátní operní projekt Zabijačka v režii Jiřího Havelky vychází ze smetanovsko-ladovské tradice a vznikla v rámci doprovodného kulturního programu předsednictví České republiky v Radě EU v roce 2022. Komická opera se nyní přesouvá z dvorany Národního muzea do velkého sálu vršovické kulturní křižovatky, kam se na ni může přijít podívat i široká veřejnost. Koprodukční projekt Vzletu, divadla Vosto5, Moravského divadla Olomouc a RUN OPERUN bude mít premiéru 1. a 2. března.

„Zabíjačka nás zajímala nejen jako společenský rituál, ale také jako součást přírodního cyklu, jako oslava konce zimy a příchodu jara. Takže je jako šitá na míru pro březnové termíny,“ zve na jarní premiéru režisér Jiří Havelka.

Autoři se v Zabijačce zaměřují na českou vesnici. Konkrétně na období slunovratu, kdy se zásoby jídla dramaticky ztenčují a obyvatelé čekají na řezníka jako na svého vykupitele. Řezník ale pochází z jiného kraje, proto nemá tušení, jak to na vsi chodí. Netradiční opera s podtitulem „hladový je vždycky smutný, nacpat bříško, to je nutný” je zcela původní, ale navazuje na tradici národních oper a ptá se po jejich smyslu v době, kdy už ztratily svůj emancipační význam.

„Tento projekt vznikl díky široké koprodukci, v níž své síly spojuje nezávislá divadelní sféra reprezentovaná Vzletem, Vosto5 a RUN OPERUN a veřejná sféra reprezentovaná Moravským divadlem Olomouc. Takové spojenectví je v dnešní době jednou z mála možností, jak realizovat velké a nákladné umělecké projekty. Spojujeme a sdílíme své kapacity, své umělecké i produkční know-how a své diváky,” komentuje spolupráci širokého spektra kulturních subjektů Petr Prokop, programový ředitel Vzletu.

První opera na repertoáru vršovické kulturní křižovatky spojila také tvůrce z různých oblastí múzických umění. Spoluautorky libreta jsou dramaturgyně Marta Ljubková a umělecká ředitelka spolku RUN OPERUN Veronika Loulová, která se na Zabijačce podílela rovněž režijně. Hudbu složili Ivan Acher s Martinem Konvičkou a hudební doprovod zajišťuje orchestr Moravského divadla Olomouc pod taktovkou Petra Šumníka. Nakonec vedle bezmála 15 herců vystupuje dětský sbor Mifun pod vedením Jiřího Polívky.

“Diváci hrají ústřední roli v divadle už docela dlouho. Ve Vzletu se návštěvníci kulturních akcí od účinkujících oddělují jen velmi těžko – je to velký prostor bez jednoznačně určeného jeviště a hlediště. Jakmile vstoupíte do našeho velkého sálu, nabydete zvláštního pocitu pospolitosti. Snažíme se tuhle sounáležitost a propojenost vložit i do tak nečekaných formátů, jakým je třeba opera,” dodává hlavní dramaturgyně Vzletu Marta Ljubková.

Součástí večera je zabijačkové menu, které se podává divákům. Hostina pro přítomné posiluje komunitní rozměr tohoto projektu a rozvíjí dramaturgickou linku projektů ve Vzletu, v níž jsou diváci nedílnou součástí představení.


 

Zabijačka

Koprodukční projekt Vzletu, divadla Vosto5, Moravského divadla Olomouc a RUN OPERUN v režii Jiřího Havelky

Premiéra 1. a 2. března.

www.vzlet.cz 

Comments

comments

Vyhledat