Otec minimalismu Terry Riley, slavný Daniel Lanois. Experimentální Venetian Snares i karibská hudba. Struny podzimu opět eklektické.

Terry Riley, foto pořadatel akce
Terry Riley, foto pořadatel akce

Objevný, odvážný, multižánrový. Tak definují pořadatelé hudební festival Struny podzimu. Ani 22. ročník, který se uskuteční od 9. října do 10. listopadu, nezůstane této charakteristice nic dlužen. Do Prahy přijede průkopník minimalismu Terry Riley, vokální ansámbl Ars Nova Copenhagen s dirigentem Paulem Hillierem, duo virtuosů Michel Camilo a Tomatito, soulová zpěvačka Lizz Wright nebo vůdčí osobnost elektronické scény Venetian Snares ve společném projektu s uznávaným producentem a hudebníkem Danielem Lanoisem. Festival nabídne celkem jedenáct koncertních večerů.

„Téměř všechny koncerty budou zároveň českou premiérou. Řada umělců přijíždí do Česka vůbec poprvé a ti, kteří už u nás někdy dříve vystoupili, se představí tak, jak je české publikum doposud nemělo příležitost spatřit,“ říká prezident festivalu Marek Vrabec. Program stejně jako v předchozích ročnících přinese vybraný mix jazzu, klasiky, tradice i experimentu, zároveň naváže na loňský ročník, kdy se žánrové zaměření rozšířilo o country, hip hop či tradiční irskou hudbu. „Bluegrass pro 21. století představí živelná kapela Punch Brothers s frontmanem Chrisem Thilem, fanoušky irského folku potěší koncert Andyho Irvinea a Paula Bradyho, dvojice, která zásadně ovlivnila zvuk a styl této scény, hip hopovou linku letos reprezentuje art-rapový Open Mike Eagle,“ říká programový ředitel festivalu Vilém Spilka. Dalšími hudebníky, kteří ozdobí 22. ročník Strun podzimu, jsou brazilský kytarista a klavírista Egberto Gismonti, srbský houslový virtuos Nemanja Radulović a písničkářka Dagmar Voňková. Vstupenky jsou k dispozici na webu strunypodzimu.cz a v běžných předprodejích.

Struny podzimu zahájí 9. října v Národním památníku na Vítkově vokální soubor Ars Nova Copenhagen, který pod taktovkou Paula Hilliera uvede mimo jiné skladbu In C od Terryho Rileyho. Tuto přelomovou skladbu napsal Terry Riley už v roce 1964 a vlastně tím ještě před Stevem Reichem a Philipem Glassem stál u zrodu amerického minimalismu. Terry Riley přijíždí do Česka vůbec poprvé, a to nejen jako host zahajovacího koncertu. O den později se představí jako pianista v intimním duu se synem Gyanem, jehož tradiční indickou hudbou, flamenkem a západoafrickými rytmy inspirovaná hra na kytaru skvěle souzní s otcovými melodickými nápady.

Na popud Strun podzimu vyjíždí vůbec poprvé mimo domovský ostrov čtyřčlenná irská kapela Andyho Irvinea a Paula Bradyho, aby fanouškům z kontinentu představila irský folk v té nejryzejší podobě. Loni v Anežském klášteře vyprodal oba své sólové recitály kytarista Ralph Towner. Letos má podobné ambice Egberto Gismonti, který si do Prahy přichystal rovněž dva sólové recitály, avšak s různými nástroji – kytarou a klavírem. Různorodost a obtížnou zařaditelnost Gismontiho tvorby sympaticky potvrzují odborné reakce na jeho desáté album Dancadas Cabecas. „V Anglii bylo oceněno v kategorii popu, v USA v kategorii lidové hudby a v Německu jako klasické album,“ zmiňuje Spilka.

Po nezapomenutelných koncertech Young Fathers a Shabazz Palaces v minulých ročnících pokračuji Struny podzimu ve zkoumání současného hip hopu. Tentokrát tento žánr zastupuje Kaliforňan Open Mike Eagle, který patří k nejzásadnějším představitelům art-rapu. Eaglovo poslední album Brick Body Kids Still Daydream zařadil kultovní magazín Rolling Stone mezi 50 nejlepších desek roku 2017. Česká premiéra čeká také zpěvačku Lizz Wright. Charismatická Američanka oplývá nenapodobitelnou schopností namíchat originální barvu z hudební palety, na níž je místo pro gospel, folk, jazz, pop i blues.

Struny podzimu byly dějištěm řady velkých houslových debutů, za všechny jmenujme koncerty Gila Shahama nebo Daniela Hopea. Letos festival v Praze poprvé představí třiatřicetiletého srbského houslistu Nemanju Raduloviće. Vítěz prestižní ceny Victoires de la musique classique za rok 2014 a exkluzivní umělec Deutsche Grammophon si pro svůj festivalový debut zvolil virtuózní romantický program z děl Saint-Saense, Debussyho, Chaussona a Ravela. Elektronický virtuos a hudební provokatér Venetian Snares vydal před pár týdny společné album s multiinstrumentalistou a producentem komerčně úspěšných nahrávek Danielem Lanoisem. Zdánlivě nepředstavitelné spojení umělců z rozdílných hudebních světů dalo vzniknout nahrávce, která si hned po vydání vysloužila řadu pozitivních recenzí. Na Strunách podzimu vezme tato dvojice návštěvníky koncertu na společnou cestu znepokojivou krajinou plnou neprobádaných hudebních zákoutí.

Festival ani letos neopomene českou hudební scénu. Do Divadla Archa pozval skladatelku, osobitou kytaristku a zpěvačku Dagmar Voňkovou. Přestože koncertuje převážně sólově, s radostí přivítala nabídku Strun podzimu předvést to nejlepší ze své tvorby výjimečně za doprovodu kapely v aranžích vytvořených přímo pro tuto příležitost. Skladatel a hudebník Petr Ostrouchov speciálně pro tento festivalový večer sestavil kapelu ze špičkových umělců, jakými jsou Beata Hlavenková, Jiří Slavík, Oskar Török, Marcel Bárta a další. Po triumfálním vystoupení s Bradem Mehldauem se na Struny podzimu vrací mandolinista a zpěvák Chris Thile. Tentokrát fanoušky se svou domovskou kapelou Punch Brothers vtáhne do unikátního světa „bluegrassu pro 21. století“. Pětice z Brooklynu posouvá hranice všech žánrů, jichž se dotkne – country, jazzu i klasické hudby. Závěrečný koncert letošních Strun podzimu obstarají 10. listopadu v Rudolfinu pianista Michel Camilo a kytarista Tomatito. Jejich tvorba unikátně kombinuje jazz, karibskou hudbu a flamenco. Za poslední desku Spain Forever si duo vysloužilo Latin Grammy v kategorii instrumentální album. „Letošní program jen potvrzuje, že Struny podzimu každoročně prokopávají cestu k rozšiřování hudebních obzorů. Festival uvádí hudbu, kterou jinde neuslyšíte a každý festivalový koncert je událostí svého druhu a žánru,“ uzavírá Vrabec.

—————————————————————————————————————–

Na vysoké úrovni festivalu mají zásluhu nejen pořadatelé, ale i věrní fanoušci, mecenáši, podporovatelé a partneři. Oficiálními partnery Strun podzimu pro rok 2018 jsou finanční skupina RSJ a investiční skupina KKCG.

 

Venetian Snares, Daniel Lanois, foto pořadatel akce, kredit Photo by Sebastién LeBlanc

 

PROGRAM STRUNY PODZIMU 2018

Začátky koncertů ve 20:00, není-li uvedeno jinak.

 

9. října, Národní památník na Vítkově

Terry Riley’s In C: Ars Nova Copenhagen & Paul Hillier

 

10. října, Koncertní sál Pražské konzervatoře

Gyan & Terry Riley

 

17. října, Divadlo Archa

Andy Irvine & Paul Brady

 

18. října, Anežský klášter, 18:00

Egberto Gismonti – kytarový recitál

 

18. října, Anežský klášter, 20:30

Egberto Gismonti – klavírní recitál

 

23. října, Lucerna Music Bar

Open Mike Eagle

 

25. října, Dvořákova síň Rudolfina

Lizz Wright

 

31. října, Betlémská kaple

Nemanja Radulović

 

1. listopadu, Divadlo Archa

Daniel Lanois & Venetian Snares

 

4. listopadu, Divadlo Archa

Dagmar Voňková

 

6. listopadu, Lucerna

Punch Brothers

 

10. listopadu, Dvořákova síň Rudolfina

Michel Camilo & Tomatito

 

Podrobné informace ke koncertům jsou k dispozici na www.strunypodzimu.cz.

 

 

Comments

comments

Vyhledat