Outdoorové boty – maximální všestrannost

foto Merrell
foto Merrell

Hledáte boty, které skvěle vypadají a zároveň poskytují jedinečné pohodlí? Potřebujete obuv, ve které můžete nejen chodit do práce nebo na univerzitu, ale také vyrazit o víkendu mimo město na stanování? Máte štěstí, protože právě nastala éra outdoorové obuvi a vše nasvědčuje tomu, že je to jen začátek.

foto Merrell

Stále více lidí oceňuje pohodlí outdoorové obuvi a boty tohoto typu se s oblibou nosí jak na turistické výlety, tak na každodenní nošení. Přední výrobci, mezi které patří Merrell, Keen nebo Columbia, nabízejí mimořádně širokou škálu modelů. Snadno tak najdete lehkou a vzdušnou obuv na léto, nepromokavou obuv na přechodná období nebo dokonce zateplené modely na zimní mrazy. To vše samozřejmě v osobitém designu, který kombinuje vlastnosti turistické, sportovní a městské obuvi.

Odkud se vzaly outdoorové boty?

Tento typ obuvi si získal oblibu především mezi aktivními lidmi, kteří rádi chodí do přírody. Bylo potřeba mít boty, ve kterých bychom nemuseli nutně překonávat náročné horské stezky, ale ve kterých bychom se mohli bezpečně vydat na nenáročnou cestu v lese nebo v nich tábořit. V době svého vzniku navrhovala značka Merrell boty v tomto duchu. Obuv byla pohodlná a univerzální, což vedlo mnoho lidí k tomu, že ji začali nosit denně. Tak se zrodila velmi oblíbená outdoorová obuv, která je skvělá pro turisty, cestovatele, milovníky kempování a všechny aktivní lidi, kteří hledají osvědčenou a pohodlnou obuv pro každodenní nošení. S rostoucí oblibou a poptávkou po tomto typu sortimentu se samozřejmě mezi outdoorovou obuví začaly prosazovat dva trendy. Některé modely jsou o něco vhodnější pro použití v terénu. Mají další výztuhy na svršku, které ho účinně chrání před odřením od kamenů nebo kořenů, a silně tvarovanou podrážku, která nabízí maximální přilnavost v různorodém terénu. Druhá část modelů je konstruována především s ohledem na městské využití. Zde se setkáme spíše s velmi lehkými konstrukcemi a podrážka je poměrně hladká, takže nabízí optimální výkon na tvrdém povrchu, jako je asfalt nebo beton. Všem je však společné vysoké pohodlí, skvělé tlumení a moderní styl.

foto Merrell

Populární značky

Pokud jde o outdoorovou obuv, vedou americké značky, protože právě odtud přišel do módy tento typ obuvi. Jedním z nejoblíbenějších výrobců je Keen. Zpočátku si získal popularitu zavedením inovativního řešení v sandálech. Konkrétně se jedná o gumovou krytku špičky. Tento zdánlivě jednoduchý doplněk zcela změnil funkčnost tohoto typu obuvi a znamenal, že sandály najednou začaly dobře fungovat i v terénu. Tím, že se eliminovalo riziko snadného poranění prstů, byly sandály nyní vhodné pro horskou turistiku. Tato americká značka vlastně vynalezla zcela novou kategorii obuvi – trekové sandály. Keen boty se vyrábí podobným způsobem. Mnoho modelů je vybaveno právě charakteristickým chráničem prstů. Ačkoli u běžné obuvi již není tak důležitý, stal se přesto charakteristickým znakem tohoto výrobce. Přední část obuvi je výrazně zaoblená, takže boty tohoto výrobce nabízejí mimořádně velký prostor pro prsty. Nabídka zahrnuje boty z pevné kůže i lehčí textilní modely.

Dalším velmi oblíbeným výrobcem outdoorové obuvi je společnost Merrell. Tato značka ve své obuvi dokonale kombinuje prvky sportovní a městské obuvi. Dokáže najít dokonalou rovnováhu mezi technickou konstrukcí, která nabízí vynikající tlumení, a stylem, který připomíná spíše klasické boty. Její nabídka zahrnuje modely, které přebírají mnohá řešení ze sportovní obuvi. Moderní materiály zajišťují lehkost a výborně tlumí nárazy vznikající při chůzi, což je důležité zejména na tvrdém povrchu ve městě. V nabídce je široká škála lehkých modelů se vzdušnou síťovinou, které jsou ideální pro letní vedra. Pro chladnější část roku existují boty s membránou, které výborně zabraňují vniknutí vody dovnitř. Je to řešení, které je dobře známé z trekových bot a dobře funguje, když ve městě prší. Příznivci značky Merrell oceňují boty pro jejich dokonalou kombinaci vlastností terénní, sportovní a městské obuvi v jednom celku, takže je lze úspěšně používat na výletech i při každodenním nošení.

Outdoorové boty ve velké míře nahrazují na trhu sportovní modely. Horský životní styl se stal jednoduše módou, ale není to jen dočasný trend. Boty po vzoru svých horských protějšků jednoduše poskytují velmi vysokou úroveň pohodlí, a jsou tak mnohem oblíbenější volbou. Téměř každý špičkový turistický obchod dnes nabízí široký sortiment outdoorových bot od nejznámějších amerických značek i mnoha dalších výrobců. Ať už hledáte lehké boty na léto nebo zateplený model na chladné zimní měsíce, obuv po vzoru sportovních nebo horských bot, určitě mezi nimi najdete ten správný model.

foto Keen

Comments

comments

Vyhledat