5 tipů, jak snadno a levně oživit kuchyň

Celková rekonstrukce kuchyně je poměrně nákladná záležitost a jen skříňky a spotřebiče vyžadují investici v řádu desetitisíců korun. Existují ale i levnější cesty, jak starší kuchyni dodat nový šmrnc – a pokud jste jen trochu šikovní, zvládnete je sami bez nutnosti volat řemeslníka.

 

 1. Nová výmalba

Vymalování je nejjednodušším způsobem, jak jakoukoliv místnost radikálně oživit a dodat jí zároveň zašlou svěžest a pocit čistoty. Pokud toužíte po větší změně, vymalujte zdi jinou barvou. Jsou-li zdi ve vaší kuchyni už teď barevné, zkuste naopak bílou. Efekt je okamžitý.

 

 • Potřebná investice: pár stovek až tisíců korun za barvy a vybavení na malování
 • Náročnost: střední – budete potřebovat zhruba jeden den pro zakrytí nábytku, výmalbu a schnutí
 1. Nástěnný panel

Nástěnné panely představují finančně i montážně nenáročný způsob, jak změnit vzhled kuchyně. Můžete je navíc nalepit klidně na stávající obklady – záleží na tom, jaký typ panelu zvolíte. Lze je připevnit i na omítku, tu ale předtím doporučujeme ošetřit patřičným nátěrem, aby panel dobře držel. Skvěle vypadají například 3D obklady s geometrickými vzory nebo v dekoru imitace betonu.

 

 • Potřebná investice: pár stovek až tisíců za nástěnné panely, lepidlo a případně penetraci na zeď
 • Náročnost: střední – instalace vyžaduje dávku zručnosti, případně řemeslníka
 1. Organizéry

Organizéry samy o sobě neznamenají takovou změnu v designu – tu provedete tím, že do nich přesunete věci z linky a opticky ji tak „vyčistíte“. Buď můžete pod horní skříňky navrtat tyč a na tu zavěsit různé kuchyňské načiní, kořenky či třeba prkénka, nebo můžete pořídit závěsný organizér na lednici či do vnitřních stran kuchyňských dvířek a udělat generální reorganizaci kuchyně.

 

 • Potřebná investice: pár stovek korun
 • Náročnost: nízká – pokud zvolíte lepící a závěsné organizéry, nemusíte nic vrtat

 

https://unsplash.com/photos/0EgIVcC-QBQ

 1. Dvířka a úchytky

Design dvířek a úchytek je jednou z hlavních věcí, která určuje design celé kuchyně. Pokud máte skříňky standardních rozměrů, můžete její vzhled snadno změnit zakoupením nových dvířek a/nebo úchytek. Korpusy stejně vidět nejsou, takže není nutné do nich investovat. Další variantou je dvířka u vybraných skříněk prostě jen odstranit. Jen pozor, aby jejich obsah lahodil oku – police přeplněné potravinami nám dobrou službu určitě neudělají. Ale takové sklenice na víno nebo pěkně srovnané talíře už ano.

 

 • Potřebná investice: pár stovek až pár tisíců korun – podle toho, co všechno chcete vyměnit
 • Náročnost: nízká – postačí vám šroubovák
 1. Pracovní deska

Vzhled pracovní desky je po dvířkách druhou „nejviditelnější“ částí kuchyně. Když tedy chcete změnit její design, můžete to udělat i montáží nové pracovní desky. Jen si představte, jak rozdílně působí bílé skříňky v kombinaci s černou, dřevěnou nebo kamennou deskou. Jen upozorňujeme, že výměna pracovní desky už je záležitostí pro zručné kutily a nezkušeným nadšencům doporučujeme vyzkoušet raději čtyři předchozí body. Nebo požádat o pomoc profesionálního řemeslníka.

 

 • Potřebná investice: několik tisíc korun
 • Náročnost: vysoká – většinou se nevyhnete řezání, vrtání a složitější montáži

Comments

comments

Vyhledat