Pár dobrých tipů na Plzeň. Bacha, ať vám neutečou!

Loosův interiér / foto Visit Plzeň
Loosův interiér / foto Visit Plzeň

Plzeň se už roky snaží nebýt jen městem průmyslu. Není to snadný úkol; každý, kdo sem přijede, nemůže přehlédnout třeba už jen to, kolik aut tudy projede, kolik vlaků naložených artiklem všeho druhu, a co se tu vše musí zpracovat, vyrobit, odvézt. Přesto se najde čas a prostor i na ty méně užitkové věci, a po nich jsme právě šli.

 

Tentokrát přinášíme jak tipy na místa, která už jsme zmiňpvali a jsou plzeňskými trvalkami, tak na dočasné akce, které brzy skončí. A těmi začneme!

1)

Výstava František Pelikán a studenti

Pelikán proslul jako návrhář aut, metra, vlaků a tramvají. Letos by se dožil 70 let a jeho práce potkává každý Čech při svém všednodenním provozu. Na výstavě v Galerii Ladislava Sutnara, která trvá už jen několik dní (do soboty 15.9.), najdete působivé modely vozidel a spoustu výkresů a fotek. Právě podoba ve 3D je to, co člověka nejvíc okouzlí, a docela rád by si třeba takové metro odnesl do svého apartementu. Doporučujeme! Vstup je navíc zdarma.

Více na https://fdu.zcu.cz/cz/galerie-ladislava-sutnara

 

2)

Výstava Rok 1918 a umění v Plzni. Čsl. samostatnost v historii plzeňského uměleckého života 1914–1938

Nesmírně působivá expozice plzeňských soch, obrazů, scénografických návrhů, nebo třeba ilustrovaných, legračně obhroublých erotických písniček. Místy působí trochu provinčně, ale i díky tomu má jakýsi speciální půvab, s jakým se člověk setkává spíše v národopisných muzeích. Naopak jindy člověka ovane chlad a zajede až do morku kostí, zejména v částech věnovaných reakcím na válku, kterou autoři prožili, nebo při setkání se slavnou loutkou Kašpárka, který byl hrdinou kontroverzních politických kabaretů. Výstava trvá do 4. listopadu.

Více na http://www.zpc-galerie.cz

 

3)

Sculpture Line

Viktor Frešo – PI.US – z výstavy Sculpture Line, nádvoří Pivovaru Prazdroj, foto JK

V plzeňském veřejném prostoru probíhá expozice soch Sculpture Line. Když to nečekáte, vykoukne na vás třeba tahle nasraná socha. Nebo uvidíte v Mlýnské strouze vanu a v ní???? Něco, co stvořil Michal Gabriel. S ním mimochodem chystáme větší rozhovor o jeho tvorbě.

Pokud překvapení nemilujete, najděte si předem, kde co je, na webu:

https://www.sculptureline.cz/cs/plzen-2018

Sculpture Line končí 30.9.

 

4)

Loosovy interiéry

O nich jste u nás už četli, protože jsme se do nich zamilovali. Několik bohatých obyvatel Plzně si nechalo v různých fázích svého života navrhnout interiéry od slavného a kontroverzního Adolfa Loose.

Jídelna s travertinovým obkladem, foto Visit Plzeň

Krásné, honosné prostory, na kterých se nešetřilo, a ve kterých poznáte, co je dobrý design: Sesle na míru, aby byly pohodlné právě pro vaše tělo. Zabudované skříně, každá jiná, každá s jiným účelem, vrchol důmyslu. Spousta vzácného dřeva a kamene: Na obklady v jídelně použili krásný, zlatavý travertin, v pokoji najdete vrstevnatý mramor Cipollino, jehož krása vynikne nejlépe na větší ploše.

Mramor Cipollino a lampička – detail, foto jk

Doporučujeme se nechat interiéry okouzlit, na webu najdete i mimořádné akce, které se zde konají: začátkem prosince to bude třeba velmi zajímavá přednáška o historii módy.

http://www.adolfloosplzen.cz

 

5)

Pivovar(y)

Plzeň je samozřejmě kromě těžkého průmyslu i městem piva. Prohlídky se nabízejí jak v nejslavnějším Prazdroji, tak v areálu pivovaru Gambrinus, zde však jen o víkendu, plus tu je pivovarské muzeum.

Výroba piva je v Prazdroji představena pomocí moderní a působivé expozice, můžete leccos osahat, ochutnat, prohlédnout zblízka. Uvidíte několik krátkých filmů a svezete se zřejmě největším osobním výtahem v republice: je pro 70 lidí. Velkým zážitkem jsou pak sklepy, a to nejen proto, že se v nich napijete nejlepšího piva, ale i kvůli jejich členitosti a atmosféře. Nechoďte sem v lodičkách s koženou podrážkou, všude je voda!

Kousínek sklepního systému pod Prazdrojem, foto JK

http://www.prazdrojvisit.cz

 

Co jíst a pít, kde bydlet

Samozřejmě budete zvláště spokojení, pokud máte rádi české pivo a českou kuchyni. Po městě je rozesetých mnoho hospod s řízným pivem a jídelníčky plnými hutných, převážně masitých jídel. Protišedi doporučuje nepřehlížet polévky, zejména kulajda je plná chuti. Co se týče kaváren, ne vždy budete okouzleni (piccolo tu existuje!), ale nových podniků s modernějším přístupem přibývá, v pohodě je třeba Olala hned na náměstí.

Ubytování jsme vyzkoušeli dvoje, s obojím jsme byli spokojeni: Penzion U Salzmannů nabízí za velmi rozumné ceny prostorné pokoje a bohatou snídani (a dole je hospoda, kde si můžete dát skvělou večeři a pak jít rovnou na kutě, haha). Kdo preferuje klasické hotelové ubytování, neudělá chybu v Vienna House Easy Pilsen.

Resumé

Jet do Plzně je podle ns dobrý nápad, zejména když se vybavíte informacemi, co tu je za výstavy a akce. Pojedeme zase!

Comments

comments

Vyhledat