Paseka odhaluje plány do konce roku, vrátí se Cima či Vojtko

Představí se autor vyznamenaný Man Bookerovou cenou, slovenský šachový velmistr poradí s kritickým myšlením

Nakladatelství Paseka uvádí v druhé polovině roku přibližně dvacet novinek. Pražské nakladatelství dlouhodobě upozorňuje na přesycení knižního trhu, proto přináší kurátorský výběr knih, kterým věnuje maximální péči po redakční i grafické stránce. Čtenáři se mohou těšit na velké návraty zavedených jmen i na nové objevy z Česka i ze zahraničí.

Dvě výjimečné české autorky

Dvě české autorky, které na sebe významně upozornily svými debuty, se po letech vrací s očekávanými druhými knihami. Anna Cima získala v roce 2019 za román Probudím se na Šibuji Cenu Jiřího Ortena či Magnesii Literu v kategorii Objev roku, nyní přichází se sedmisetstránkovými Vzpomínkami na úhoře. Mnohovrstevnatý román z japonského prostředí kombinuje fantaskní prvky s motivem pátrání a přináší příběh o přátelství, odvaze a síle vzpomínek.

Zuzana Kultánová byla v roce 2016 považována za zjevení na české literární scéně díky historické novele Augustin Zimmermann. Po naturalistickém příběhu, který ukazoval svět pražské chudiny druhé poloviny devatenáctého století, se vydala do současnosti. Hlavní protagonistkou románu Zpíváš, jako bys plakala je mladá žena, která dospívala v 90. letech. Nejprve chudá studentka, pak žádoucí milenka a nakonec pochybující manželka a matka touží po „obyčejném životě“, nedaří se jí však si ho vybudovat. Podceňuje se a má pocit, že si ho ani nezaslouží.

Zahraniční literatuře vévodí Shuggie Bain od Douglase Stuarta

Ze zavedených zahraničních autorů se čtenáři mohou těšit na Ljudmilu Ulickou (Jákobův žebřík v překladu Aleny Machoninové) či Salmana Rushdieho (Quijote v překladu Dominiky Křesťanové). Zásadním představením nového autora je překlad románu Shuggie Bain (přeložila Lenka Sobotová) vyznamenaného Man Bookerovou cenou. Román Douglase Stuarta, jehož titulní hrdina dospívá v 80. letech ve zchátralých obecních bytech ve skotském Glasgow, přináší drásavý příběh o závislosti, sexualitě a lásce. Naléhavý obraz dělnické rodiny připomíná díla Édouarda Louise, Hanyi Yanagihary nebo Alana Hollinghursta.

Překladatelka Liat a umělec Hilmí se náhodně setkají v New Yorku a zamilují se do sebe. Zatímco on pochází z Palestiny, ona se příští léto musí vrátit do Izraele. To je příběh románu Všechny řeky od izraelské spisovatelky a scenáristky Dorit Rabynianové, kterou Paseka představí v překladu Lenky Bukovské. Izraelský ministr školství odmítl knihu zařadit do povinné četby pro středoškoláky, jeho rozhodnutí však vyvolalo vlnu protestů a mělo přesně  pačný efekt. Kontroverzní román od jedné z nejzajímavějších izraelských autorek se po svém vydání stal v Izraeli bestsellerem, symbolem ohrožení svobody slova.

Páteří Paseky zůstává literatura faktu

Populární terapeut Honza Vojtko navazuje na bestseller Vztahy a mýty volným pokračováním Vztahy a pasti. Odborně, ale s humorem sobě vlastním kombinuje lidský přístup a zkušenosti dlouholetého párového terapeuta.

Velké dějiny zemí Koruny české přinesou tematický svazek Lékařství. Historie medicíny může připomínat kabinet kuriozit, tato kniha ji líčí v širokém záběru: od diagnostiky, terapie, prevence, léků a technologií, přes vývoj vědeckých teorií, historii odborné literatury a zpracování vědeckých informací či budování institucí až po okrajové jevy typu „lidové“ medicíny, pověr a magie.

Jak odhalit dezinformace? Jak se bránit argumentačním faulům? A jak diskutovat na internetu, aby to mělo smysl? Jak pochopit myšlení a chování lidí, kteří uvažují jinak než já? Síla rozumu v bláznivé době je hutným souhrnem nápadů a strategií, jak využívat kritické myšlení v každodenním životě. Napsal ji slovenský filosof a teolog a šachový velmistr Ján Markoš. Pomocí konkrétních příkladů z médií a sociálních sítí provede čtenáře veškerými nástrahami, kterým čelí při snaze vytvořit si vlastní názor. Výklad vedený s nevšední pedagogickou zručností míří u každého z témat k přehlednému shrnutí, které je po ruce, kdykoli je třeba. Na Slovensku knihu, jež se velmi brzy po vydání stala bestsellerem, hojně využívají rovněž učitelé na základních a středních školách.

Návrat Zenu žen i prašiny

Velké návraty se chystají i v komiksové řadě. Paseka ve spolupráci s Labyrintem vydá nový soubor stripů Zen žen od Lely Geislerové a Martina Macha Ondřeje. Díky svému nadhledu, smyslu pro humor i pro psychologický detail povyšují známé situace na zábavné etudy z nekonečného seriálu mezilidských vztahů.

Komiksový seriál Prašina si našel velké množství fanoušků, kteří se vrátili do světa známého z knižní trilogie od spisovatele Vojtěch Matochy a kreslíře Karla Osohy. Do Vánoc vyjdou s měsíčními rozestupy sešity čtyři, pět, šest a sedm.

Jindřich Janíček letos získal za komiksovou knihu B jako běžec (vydala Paseka ve spolupráci s Take Take Take) cenu Muriel pro nejlepšího českého kreslíře. Autorovo opus magnum ovšem vyjde až letos v podobě titulu Na západ severozápadní linkou. Na české poměry unikátní třísetstránkový cestopis připomene komiksová díla známá z kultovního nakladatelství Fantagraphics nebo prestižních evropských značek. Autor naplno využívá svou fascinaci americkou geografií, folklorem či popkulturou. Snaží se uchovat v paměti zážitky, které těžko dokázal slovy popsat svým známým a přátelům, jeho vyprávění nechybí úžas a ohromení, jaké se poštěstí člověku zažívat na cestě, ani příjemně všudypřítomná sebeironie. Pozorujeme mosty, silniční uzly, zálivy, malé lokální památky nebo obyčejná sousedství, která v žádném průvodci nenajdeme. Komiksové pasáže se prolínají s ilustrovanou prózou obohacenou o encyklopedické zajímavosti, nákresy, mapky či schémata.

 

Celý ediční plán Paseky na druhé pololetí 2022 najdete zde: https://issuu.com/knihypaseka/docs/paseka_-_edicni_plan_2022_2

 

Comments

comments

Vyhledat