PechaKucha Night Prague vol. 67

Foto: archiv PechaKucha Night Prague
Foto: archiv PechaKucha Night Prague

Jeden večer, 12 mluvčích, 240 slajdů a 6 minut a 40 vteřin na výstup, to vše naživo v Kině Aero, kde se pražská PechaKucha koná již 14 let. 

Rok 2020 začal skutečně slibně. 67. večer nastartovala Magdalena Gurská dvorní grafická designérka ústeckého Veřejného sálu Hraničář a autorka komixu „NONSTOP“ pro elektronické čtečky. Divadelní režisér Janek Lesák plnému sálu v Aeru vysvětlil, jak se v jeho nejnovější inscenaci „Městečko Palermo usíná“ z pasivních diváků stávají rovnou herci. NoArchitects představili dům pro tři rodiny i to, jak se dokázali vypořádat s nástrahami takového spolubydlení. Následoval sochař Václav Fiala a jeho tři zázraky uplynulých Vánoc, které zažil při stavbě lesního kostela, jenž je nejlépe vidět z nebes. Malířka Ira Svobodová zase popsala svou cestu od architektury k malbě a fascinaci světlem a geometrií. První polovinu večera uzavřel Vítek Škop, který představil svůj oceňovaný projekt – diplomovou práci, díky které se děti zamilují a hlavně pochopí fyziku.

Po přestávce mohli diváci s Radimem Labudou nahlédnout do útrob žižkovského komunitního projektu Punctum. Pak přišel na řadu ilustrátor Jindřich Janíček se svým osobním nakladatelstvím Fake Fake Fake, kde může vydávat cokoliv, aniž by se za to musel komukoliv omlouvat. Následovala mladičká audiovizuální umělkyně Valentýna Janů a její imerzivními prostory a instalace. Architekt – experimentátor Jan Tyrpekl vyjádřil svoji obavu z postupně mizejícího vztahu člověka a krajiny, načež diváky seznámil se svým nejnovějším projektem nesoucí všeříkající název „Tree house“. Petr Chotěbor popsal precizní postupy restaurování a oprav Katedrály sv. Víta. Večer uzavřel fotograf a producent Radim Procházka a uvedl film o odkazu prvních videoartistů – manželů Vašulkových. Film si diváci mohli následně vychutnat na plátně kina Aero.

 

Záznamy prezentací budete moci již brzy najít v archivu PechaKucha Night Prague. Najdete ho na adrese www.pechakucha.cz a čítá již téměř 800 záznamů všech dosavadních prezentací.

 

Projekt PechaKucha vymysleli v roce 2003 v Tokiu architekti Astrid Klein a Mark Dytham. Speciální formát prezentace, kdy každý z mluvčích má k dispozici dvacet obrázků (slajdů) a na každý z nich dvacet vteřin, udává tempo celého večera, a vtipně a svižně přináší přehled o aktuálním dění nejen v kultuře a umění.

V Praze se PechaKucha koná již 14 let v Kině Aero, díky čemuž si můžete prezentované projekty prohlédnout skutečně do detailu. Letos navíc organizátoři akce spojují své síly s on-line kinem DAFilms. Background filmu je divákům představen v rámci poslední prezentace a vybraný snímek se po prezentacích promítá v celé své délce.

Jako první mohli diváci zhlédnout dokument islandské režisérky Hrafnhildur Gunnarsdóttir „Efekt Vašulka“, který představuje odkaz průkopníků videoartu Steiny a Bohuslava „Woodyho“ Vašulkových.

Rok 2020 je pro pražskou PechaKuchu výjimečný i jinak – na přelomu roku bylo možné zakoupit si předplatné na všech pět večerů PechaKucha, a díky tomu se v sále zavedlo i adresné sezení. Vstupenky na večer jsou nyní na konkrétní sedadla, takže si můžete při koupi vstupenky vybrat své sedadlo dle počtu vašich dioptrií či momentálního rozpoložení. Doporučujeme ale včasnou rezervaci, nejlepší místa rychle mizí!

 

Další večer PechaKucha Night Prague se uskuteční 25. března v 19.20 v Kině Aero. 

Chcete-li znát line-up příštího vydání PKNP jako první, přihlaste se k odběru newsletteru nebo sledujte facebook či instagram @PechaKuchaNightPrague.

Comments

comments

Vyhledat