Plachetka zazpívá divákům ve vanách na Střeše Lucerny

foto: pořadatel akce
foto: pořadatel akce

Ve čtvrtek 29. srpna v 18:00 hodin se uskuteční na Střeše Lucerny světová premiéra provedení části Mozartovy opery „John do vany“ v podání předního operního pěvce světového věhlasu Adama Plachetky. Zazpívá pro třicet van na Střeše Lucerny při západu slunce nad Hradčany. Střecha Lucerny je letos poprvé otevřena pravidelně pro veřejnost, která zde může obdivovat nevšední výhled na metropoli. 

Opera Don Giovanni je s Prahou tradičně spjata, Wolfgang Amadeus Mozart ji psal a uvedl v premiéře právě v české metropoli. V unikátní prostoru Střechy Lucerny její část předvede Adam Plachetka nevšedním způsobem. Část diváků bude moci hudbu vnímat v kombinaci s dalšími smysly přímo v rozehřáté vaně. Dresscodem však nejsou plavky, které se ke klasické hudbě nehodí, ale společenský oděv.

Akci pořádá spolek Piána na ulici kavárníka Ondřeje Kobzy, který zároveň provozuje Střechu Lucerny. Zkušenosti s fungováním pián v netradičních prostorech vyústila v sérii koncertů např.: „Six pianos“ od Stevea Reicha na Hlavním nádraží, Barokní koncert ve studovně Klementina, Symfonický orchestr na poště v Jindřišské ulici, koncert Ivy Bittové a Dana Bárty za východu slunce na Střeše Lucerny. Většina van budou klasické plechové, které máme všichni na chalupě. Několik jich dodá také firma Siko.

Cílem není pouhý happening nebo flashmob. Kvalitní provedení a pozorné vnímání ze stran diváků je na prvním místě. Zároveň ale ve snoubení s jinými veřejnými prostory dostává hudba úplně jiný ráz. 

„Vany jsme vybrali proto, že jsme koncert plánovali v červnu, kdy panovaly na střeše obrovská vedra. Snad nám horké počasí vyjde i na konci srpna. Pokud ne, doplníme vany horkou vodou. Vany mají navodit pocit jakýchsi „hudebních lázní“. Hudba patří do živlu vody. Zároveň jde i o to, dělat věci jinak. Jistě je důležité se do Rudolfina a opery náležitě obléci. Zároveň jde ale především o hudbu a její vnímání. Třeba toto provedení a jeho následný audiovizuální záznam pomůže zpřístupnění klasické hudby širšímu publiku,“ doufá Ondřej Kobza.

Operní pěvec Adam Plachetka zazpívá v netradičním prostředí nejznámější árie Dona Giovanniho, potrestaného prostopášníka, který si uměl užívat života. Za klavírního doprovodu Lukáše Klánského vystoupí také Miloš Horák (Giovanniho sluha Leporello), Eva Kývalová (vesnická dívka Zerlina) a Tomáš Jindra (Komtur, duch otce jedné z dívek Dona Giovanniho). 

Adam Plachetka se připravuje na svůj velký koncert, který se uskuteční v termínu 16. ledna 2020 v pražské O2 areně, a má podtitul BEZ MANTINELŮ. Společně s operním pěvcem na něm vystoupí další zajímavé osobnosti české hudební scény. Plachetka se díky svým úspěchům zařadil mezi nejúspěšnější české operní pěvce historie. Vystupoval v nejslavnějších hudebních sálech světa. Například se jedná o Metropolitní operu v New Yorku, Vídeňskou státní operu nebo Národní pařížskou operu.

Comments

comments

Vyhledat