Podpořte duševní pohodu pacientů s lupénkou, vyzývá video projektu lupenkapodkontrolou.cz

Lupénka je onemocnění se závažnými psychosociálními dopady: nemoc provázejí mimo jiné pocity studu nebo viny, deprese či zvýšená míra stresu. Zároveň platí, že psychické obtíže stav pokožky dále zhoršují. Na vzájemný vztah mezi psoriázou a psychickou pohodou upozorňuje nové video projektu lupenkapodkontrolou.cz. Spot také apeluje na podporu ze strany nejbližšího okolí, které může pomoci tento bludný kruh přetnout. Video vzniklo u příležitosti Světového dne lupénky, jehož letošním ústředním tématem je právě duševní zdraví.

„Náročná péče o zanícenou pokožku a nepříjemné pocity, jako je pálení, svědění nebo bolest, které komplikují pracovní život i domácí a volnočasové aktivity, jsou pro nemocné psoriázou významným zdrojem stresu, úzkostí či depresí. Vyšší míru prožívaného stresu například přiznává více než polovina psoriatiků, deprese trápí přibližně každého čtvrtého,“ vysvětluje přednosta a primář Dermatovenerologické kliniky Fakultní nemocnice Bulovka doc. MUDr. Filip Rob, Ph.D., který ve videu účinkuje.

K rozvoji psychických obtíží významně přispívá také stigma spojené s onemocněním. Nápadné kožní projevy často poutají pozornost okolí, které je mnohdy zaměňuje za kožní infekce. Pocity studu mohou u lidí s psoriázou vést k omezování sportovních a dalších aktivit. Tím se duševní nepohoda dále prohlubuje, což může vést ke zhoršení stavu pokožky. „Vzniká jakýsi začarovaný kruh, kdy projevy nemoci vedou k psychickému strádání, které se následně projeví dalším zhoršením kožních lézí,“ popisuje těsné provázání psychického stavu a projevů psoriázy MUDr. Rob. Primárním prostředkem k přerušení bludného kruhu je správně zvolená léčba, nezanedbatelný vliv ale má také podpora ze strany blízkého okolí pacienta. „Naším videem bychom proto rádi přispěli ke zvýšení povědomí o nemoci a předali lidem tipy, jak své příbuzné, přátele nebo kolegy s psoriázou podpořit a pomoci jim tak k větší duševní pohodě,“ objasňuje lékař motivy vzniku spotu.

Iniciátorem spotu je projekt lupenkapodkontrolou.cz. Webové stránky jsou určeny nemocným i jejich blízkým, kteří chtějí získat informace o nejmodernějších způsobech léčby psoriázy. Velký prostor web věnuje také otázce efektivní komunikace mezi pacientem a lékařem. V sekci aktualit pacienti najdou také zprávy o aktivitách pacientské organizace SPAE, která je partnerem projektu.

Podívejte se na nové video projektu lupenkapodkontrolou.cz

Comments

comments

Vyhledat