Pomozte na Hithitu oživit příběh pražské rodačky a první držitelky Nobelovy ceny za mír Berthy von Suttner

U příležitosti 131. výročí vydání jedné z nejvýznamnějších mírových knih, románu Berthy von Suttner Složte zbraně!, se studio Prosvěta ve spolupráci s Institutem Prague Vision a Ústavem translatologie Filozofické fakulty Univerzity Karlovy chystá podruhé vydat její nový překlad. Na crowdfundingovém portálu Hithit aktuálně probíhá kampaň na podporu vydání knihy. Pokud bude úspěšná a do 13. prosince 2020 se podaří vybrat cílovou částku 129 000 Kč, vyjde kniha Složte zbraně! ještě letos před Vánoci v tištěné i elektronické podobě. Z každé prodané knihy nebo e-booku bude navíc věnováno 30 Kč na podporu nadace Krása pomoci.

 

Nadace Krása pomoci se věnuje především seniorům, kterým v rámci nejrůznějších aktivit a kampaní zajišťuje kvalitní podmínky pro plnohodnotné stáří. Tváří nadace a předsedkyní správní rady je česká topmodelka a aktivistka Taťána Gregor Brzobohatá, která je rovněž velkou obdivovatelkou Berthy von Suttner.

 

Kdo byla Bertha?

Bertha von Suttner byla významnou osobností mírového hnutí přelomu 19. a 20. století. Narodila se v roce 1843 v Praze do rodiny Kinských a své dětství strávila v Brně. V dospělosti žila ve Vídni a krátce i v Paříži, kde navázala dlouholeté přátelství s Alfrédem Nobelem. Při pobytu v Gruzii během rusko-turecké války byla svědkyní lidského utrpení způsobeného válečným konfliktem a stala se odhodlanou pacifistkou.

V roce 1889 vydala román Složte zbraně! (Die Waffen nieder!), jehož moderní překlad bude v případě úspěšné crowdfundingové kampaně podruhé vydán. Symbolicky přesně 75 let od konce druhé světové války.

 

O čem knížka je?

Autobiografie fiktivní rakouské šlechtičny Marty von Tilling nebývalým způsobem zpochybnila tehdejší představy o ušlechtilosti války a vojenské profese. Široké veřejnosti přiblížila jak utrpení vojáků na frontě, které bylo v té době tabuizováno, tak i širší dopady válek na celou společnost.

 

Příběh se odehrává na pozadí skutečných evropských konfliktů druhé poloviny 19. století a zásadní část děje je zasazena na české území, kde autorka přibližuje katastrofální dopady bitvy u Hradce Králové v roce 1866.

 

Příběh je protkán filozofickými úvahami o absurditě válek a mocenské politiky, ale také argumenty podporujícími rodící se mírové hnutí. Bertha se ostatně nikdy netajila tím, že se jedná o román agitační. Po jeho vydání se stala přední osobností evropského mírového hnutí, vydávala protiválečný časopis, stála u zrodu mnoha mírových spolků a účastnila se prvních mírových kongresů. Bertha volala po vzniku evropského společenství a zasloužila se o vznik Mezinárodního smírčího soudu v Haagu. Hájila práva žen a národnostních menšin. Dopisovala si s T. G. Masarykem a Alfreda Nobela inspirovala k vytvoření ceny za mír.

 

Její filozofie byla ovlivněna díly Immanuela Kanta, Henryho Thomase Buckleho, Charlese Darwina či Lva Nikolajeviče Tolstého, který její knihu Složte zbraně! přirovnal k významnému americkému románu Chaloupka strýčka Toma: „Zrušení otroctví předcházela slavná kniha jedné ženy, paní Beecher-Stoweové. Dej Bůh, aby po Vaší knize následovalo zrušení války.“

 

V roce 1905 byla Bertha von Suttner jako první žena oceněna Nobelovou cenou za mír. Ani poté se nepřestala angažovat. Až do své smrti propagovala ideje humanismu a varovala před zbrojením a rostoucí hrozbou konfliktu. Zemřela v červnu 1914, dva měsíce před vypuknutím první světové války.

 

Kdo za knížkou stojí?

Ivona Remundová a Vanda Prošková, dlouholeté obdivovatelky Berthiných myšlenek a také členky studia Prosvěta. Knihu Složte zbraně! vydávají právě pod jeho záštitou a ve spolupráci s Institutem Prague Vision a Ústavem translatologie Filozofické fakulty Univerzity Karlovy.

 

Bertha věřila, že válka je koncept, který jednou lidstvo dokáže zcela zavrhnout. Jako tomu v minulosti bylo třeba s upalováním čarodějnic. Na tu dobu to byla myšlenka nesmírně odvážná a je trochu děsivé, že i po téměř 150 letech zůstává utopií. Kniha Složte zbraně! je pro mě stále velmi aktuální zdroj idejí, které je potřeba živit i dnes. Buďme odvážní. Nebojme se říkat věci, které ostatní třeba nechtějí slyšet. A nezavírejme oči před žádnou formou násilí. Jako Bertha. Děkuju, pokud si knihu zakoupíte a pomůžete nám šířit její odkaz dál.

Ivona Remundová

 

„Příběh Berthy je mi už několik let velkou inspirací. To, že v češtině už knížka nebyla absolutně dostupná, mi přišlo jako velká škoda. Bertha byla z Prahy, ale přitom málokterý čech o jejím odkazu ví (přitom třeba v Rakousku ji mají na dvoueurovkách!) Zařídit tedy nový překlad byl jasný další krok. Studenti pod dohledem úžasných paní profesorek z Ústavu translatologie FF UK odvedli neskutečnou práci. Máme tedy znovu-přeloženou jednu z nejvýznamnějších knih světového mírového hnutí, která po více než 100 letech míří k českému publiku. Nenechte si to ujít.“ 

Vanda Prošková

 

Pokud se chcete s Berthou spřátelit, najdete ji na Instagramu jako @bertha__von__suttner nebo vydání knížky sledujte na Facebooku.

Comments

comments

Vyhledat