Poradna Vigvam chce pomáhat pozůstalým

Mgr. Sylvie Stretti, www.poradna-vigvam.cz
Mgr. Sylvie Stretti, www.poradna-vigvam.cz

Poradna Vigvam je nezisková organizace, která pomáhá pozůstalým vyrovnat se s úmrtím blízkého člověka. Poskytuje bezplatnou terapii rodinám, kde došlo k nečekanému či náhlému úmrtí. Koncept je unikátní svým zaměřením na rodiny s dětmi, ve kterém se v části terapie jeden z terapeutů věnuje dospělým a druhý dětem. Každý je tak schopný pracovat se ztrátou vlastním tempem. Způsob, kterým Poradna Vigvam pracuje, umožňuje věnovat dostatečnou péči a pozornost jak celým rodinám, tak jejich jednotlivým členům.

Ročně se se smrtí blízkého setká v ČR přes 6 600 dětí. Až 15 % z nich bolestivou ztrátu nedokáže zvládnout bez odborné pomoci. Procento ovlivňuje fakt, jak tragická a nečekaná smrt byla. Ztráta přitom může vyvolat hlubokou krizi, a pokud není ošetřena, může prohloubit trauma a způsobit celou řadu problémů v životě jednotlivých lidí i celých rodin. Poradna Vigvam pracuje s dětmi, rodiči, učiteli i s širokou veřejností, která si uvědomuje důležitost přijetí tohoto smutného okamžiku v našich životech. Dětští klienti Poradny Vigvam bývají nejčastěji zasaženi nečekanou smrtí rodiče nebo sourozence (sebevražda, nemoc, dopravní nehoda, aj.). Jak a proč tato nezisková organizace vznikla vysvětluje její ředitelka Mgr. Sylvie Stretti:

K založení poradny mě inspirovala má práce na Lince bezpečí. Všimla jsem si tam, že je téma smrti pro konzultanty velmi náročné. Zároveň jsem zjišťovala, jak je problematické děti zasažené ztrátou blízkého člověka někam odkazovat. Čekací doby k dětskému psychologovi bývají třeba i tři měsíce, což je v kontextu truchlení velmi dlouhá doba. Smrt blízkého je akutní záležitost, kterou je třeba řešit hned. Obdobná služba v Česku neexistuje, i proto zaznamenáváme stále zvyšující se zájem ze strany veřejnosti, bohužel ne vždy máme finanční zdroje na zaplacení dostačujících pracovních kapacit, což způsobilo, že jsme letos byli nuceni zavést čekací listinu.

Mezi služby Poradny Vigvam patří krizová terapie, která je určena primárně rodinám s dětmi. Terapeuti pracují s dospělými a dětmi odděleně, díky čemuž dokáží naplnit potřeby každého jednotlivce. Zároveň je část sezení věnována také společnému prostoru pro vzájemné sdílení a pochopení v rodině. 

Krizová terapie, tak jak ji chápeme a pracujeme s ní v Poradně Vigvam, je metoda na pomezí krizové intervence a terapie. V českém prostředí se jedná o novou cestu, která se neustále vyvíjí. I my jsme otevřeni v hledání dalších cest, jak s klienty co nejlépe pracovat na návratu do běžného života,“ vysvětluje Sylvie Stretti.

Mimo klasická terapeutická setkání jsou klientům k dispozici také podpůrné skupiny pro děti i dospělé. Díky nim mohou sdílet své myšlenky a pocity s ostatními lidmi s podobným osudem. 

Poradna Vigvam se v ČR jako jediná specializuje na truchlení u dětí, proto nabízí poradenství také školám. Ty se ozývají například ve chvílích, kdy třídní kolektiv zasáhne smrt některého z dětí, jejich příbuzných či učitelů. Díky finanční podpoře Nadace Sirius vznikly také 3 volně dostupné filmy s metodikami na téma ztráty z různého pohledu (např. „malá ztráta“ v podobě odstěhování kamaráda, ztráta důvěry v bezpečí v podobě šikany nebo ztráta v podobě úmrtí spolužáka, a to ve dvou rovinách – pozůstalý sourozenec ve třídě i pozůstalá třída), které jsou určené pro užití školními pracovníky jako součást prevence na základních školách. 

V rámci vzdělávání nabízí Poradna Vigvam akreditované kurzy pro odborníky, ať už jde o pedagogy, psychology, výchovné poradce nebo jiné odbornosti, které se při své práci s dětmi mohou setkat s tématem smrti. 

www.poradna-vigvam.cz

IG @poradnavigvam

FB @poradnavigvam

Comments

comments

Vyhledat