Poznejte Prahu 3x jinak

Co se vám vybaví jako první, když se řekne Praha? Naše hlavní město má své nezaměnitelné kouzlo již po staletí. Procházely jím dějiny. Pořád si ale uchovává svá tajemství, která zůstávají běžným turistům skryta. Díky těmto třem knihám můžete poznat alespoň některá z nich.

Víno se v Praze pěstovalo již za dob Karla IV. a bylo vyhlášené. V době své největší slávy zabíraly pražské vinice území velké jako je dnešní plocha Dejvic. Postupem času a politických kotrmelců vinice mizely, až zmizely téměř úplně. Poslední roky se naštěstí začínají zase obnovovat díky nadšeným jedincům i skupinám. Knížka Prahou za vínem vás skrze množství fotografií provede po pražských vinicích, poznáte vinaře, pokocháte se úchvatnými výhledy na město se sklenkou dobrého vína a objevíte doušek dějin Prahy vinné.

Pražské dvorky jsou zvláštním světem za zdmi činžáků, hluboko uvnitř vnitrobloků. Vždy to byla místa plná života, svědci bídy i lesku svých obyvatel. Tady si v bezpečí přes den hrály děti a po večerech klábosili dospělí. Odtud pronikal do bytů otevřenými okny čerstvý vzduch i zápach drobných provozů a dílen. Svět dvorků je fascinujícím svědectvím životů mnoha generací svých obyvatel. Petr Sojka, redaktor pořadu Tajemství pražských dvorků České televize, vybral do knihy Pražské dvorky příběhy těch nejzajímavějších, včetně množství unikátních fotografií.

Prázdné domy nejsou jen ruiny stojící na periferii měst a vesnic. Mnohdy se jedná o výstavní vily, hotely, nebo paláce v historickém centru Prahy, které vlivem různých okolností zůstaly opuštěné. Často i s veškerým vybavením- nábytkem, obrazy, oblečením, dopisy,.. Díky knize Prázdné domy můžete do takových domů nahlédnout, poznat jejich poslední majitele i jejich bývalou slávu. V každé kapitole najdete i osu historie jednotlivých budov a spoustu fotek.

 

 

Comments

comments

Vyhledat