Prague Pride v plném proudu

foto: pořadatel akce
foto: pořadatel akce

Na téma rodiny se soustředí 8. ročník festivalu Prague Pride zaměřeného na gay, lesbickou, bisexuální a transgender (LGBT) tematiku. Festival se koná celý týden od 6. do 12. srpna a nabízí 127 akcí určených široké veřejnosti, nejen LGBT lidem. Na programu se pořadatelsky podílí 54 organizací, klubů i jednotlivců. Je mezi nimi i 16 organizací, které nejsou zaměřeny na LGBT téma a jsou tzv. spojenci vyjadřující podporu (allies).

Rodina tradiční i duhová
Kampaň festivalu se zaměřuje na rodiny, v nichž LGBT lidé vyrůstají a mají podporu rodičů, nebo naopak zakoušejí odmítnutí. Do festivalového programu pak byly zařazeny akce přistupující k rodině ze všech možných úhlů. Festival letos zahájil spolupráci s Linkou bezpečí, která otevře diskuzi o nejčastějších otázkách, jež řeší její klienti z řad LGBT dětí i jejich rodičů (LGBT člověk v rodině). V programu je také diskuze o podobách tradiční rodiny (Tradiční rodina. Ale jaká?), o přínosu duhových rodin pro celou společnost (Duhová rodina je základ státu), o přijetí teplých dětí ve věřících rodinách (Coming out ve věřící rodině), proběhne i podpůrná Skupina příbuzných LGBT+ dětí, jejíž účastníci se budou učit lépe porozumět svým rodinným příslušníkům s odlišnou sexuální orientací či genderovou identitou. Vůbec poprvé na festivalu promluví děti vyrůstající s rodiči stejného pohlaví (Hlasy dětí).

Zajímavostí programu je fokus na rodinu slavného spisovatele Thomase Manna, která byla často označována za největší německou rodinu 20. století. Zaměříme se na málo známé skutečnosti, jakými jsou homosexuální orientace i bisexualita členů Mannovy rodiny. Účastníci festivalu mohou zhlédnout výstavu a zúčastnit se literárního večera s oceňovaným spisovatelem Hansem Pleschinskim, který bude předčítat ze svého fiktivního románu Königsallee o Thomasu Mannovi. Divadelní spolek Drag Addicts nastudoval hru MANNuscript. Program vznikl za finanční podpory Česko-německého fondu budoucnosti a je uváděna ve spolupráci s muzeem Buddenbrookhaus.

Gender a akce pro lesbické publikum
Festivalový program nabízí i další aktuální témata. Jedním z nich je genderová identita. Prague Pride nově navázal spolupráci například s projektem Genderman, který otevře na půdě LGBT festivalu diskuzi o stavu mužství v Česku, nebo s organizací Konsent, jež připravila diskuzi a mini-workshop zaměřený na sexuální obtěžování v ulicích (Obtěžování v ulicích – co s ním dělat).

Další novinkou je větší nabídka lesbických akcí, kterých se v minulých ročnících v programu nedostávalo. Prague Pride 2018 svým účastnicím kromě diskusí zaměřených na ženská témata nabízí například seznamku pro eL ženy, lesbickou afterparty Freedom Night a unikátní akci Bobr, na které vystoupí české i zahraniční dýdžejky, odehrají se různé workshopy, několik výstav i skupinové diskuse.

LGBT práva na východě
Práva LGBT lidí v Turecku a Střední Asii představí českému publiku program Becoming In/Visible, který se bude odehrávat v novém festivalovém prostoru Pride Mandala (Tibet Open House, Školská 28). LGBT osoby jsou v tomto prostředí dodnes marginalizovány a jednou z cest, jak o své existenci dávají opatrně vědět, je moderní umění. V Pride Mandala bude k vidění výstava umělců z Kazachstánu a Ázerbájdžánu, proběhne módní přehlídka queer návrháře ze Střední Asie, který z bezpečnostních důvodů zůstává v anonymitě, a aktivisté z jednotlivých zemí vystoupí v několika veřejných diskuzích.

Životu LGBT Číňanů se bude věnovat diskuze v Pride House, které se zúčastní hosté z kontinentální Číny, Hongkongu i Tchajwanu (O životě čínských gayů). Přestože homosexualita v Číně není trestaná, tradiční zábrany odsunují čínské gaye a lesby stále na okraj společnosti.

Hudební zábava
Kdo se po těžkých tématech celého týdne bude chtít chvíli bezstarostně pobavit, může navštívit open air hudební show Dance Divas, kterou pořádá producent Janis Sidovský. Na pódiích na Křižíkově fontáně v pátek 10. srpna vystoupí tři desítky umělců a umělkyň, hlavní hvězdou večera je Heather Small z legendární kapely 90. let M People. Dalšími účinkujícími jsou Dara Rolins, český miláček publika z letošní soutěže Eurovision Mikolas Josef, Debbi, Ilona Csáková nebo letošní vítězka Česko-Slovenská Superstar Tereza Mašková.

Dalším velkolepým vystoupením bude ve čtvrtek 9. srpna v Pride Village (Střelecký ostrov) show londýnské drag queen Kara Van Park v podání herce a zpěváka Waina Douglase. Vůbec poprvé se na Prague Pride představí i umělkyně vystupující v pánském převleku (drag king) pod jménem Adam All.

Testování na Prague Pride
Prevence HIV je již tradiční součástí festivalu Prague Pride. Česká společnost AIDS pomoc, která testování účastníků festivalu provádí, letos díky spolupráci se společností AbbVie rozšiřuje nabídku testů a nově nabídne i testy na žloutenku typu B a C. Hepatitidu C má celosvětově dvojnásobně lidí co HIV, v Česku se počet lidí s touto infekcí odhaduje na 50 tisíc. V poslední době je tuto nemoc díky moderní léčbě v podobě účinných tabletek možno poměrně snadno léčit. V Pride Parku v sobotu na Letné nahradí dřívější testování v sanitkách velký klimatizovaný stan s odběrovým centrem, laboratořemi a poradenskou částí. ČSAP očekává, že od 13 do 21 hodin dokáže otestovat až tisícovku zájemců.

Duhový průvod
Vrcholem týdne Prague Pride bude tradiční průvod Prahou v sobotu 11. srpna, který je připomenutím historických počátků hnutí za rovná práva LGBT lidí. Pražský průvod připomene, že v Česku stále nemohou gayové a lesby společně adoptovat nebo si přiosvojit děti, registrovaní partneři nemají právo na společné jmění a vdovský/vdovecký důchod, transgender lidé musejí projít sterilizací, aby si mohli změnit pohlaví v občanském průkaze. Zároveň oslaví nedávné úspěchy na cestě za rovnými právy, jako například předložení zákona otevírajícího manželství a z něj vyplývající práva a povinnosti párům stejného pohlaví.

Průvod vyjde v 12:30 z Václavského náměstí a kvůli avízované rekonstrukci spodní části náměstí půjde ulicí Opletalovou a Hybernskou na Náměstí Republiky a odtud dál po klasické trase Revoluční – Řásnovka – Dvořákovo nábřeží – Čechův most – schody na Letnou. V Pride Parku na Letné bude probíhat festivalové odpoledne s třemi hudebními stagemi, dobrým jídlem a pitím, jarmarqem LGBT neziskovek, zónou pro děti a další příjemnou zábavou.

Maršálové Prague Pride
Novinkou v průvodu budou Maršálové a Maršálky Prague Pride – LGBT aktivisté a aktivistky, jejichž práci pro komunitu chce festival ocenit a zviditelňovat ty, kdo by mohli snadno zapadnout. Titul Maršálka Prague Pride v roce 2018 ponese nizozemská transgender modelka Loiza Lamers za to, že je zahraničním vzorem a inspiruje svým příkladem, a Jana Kociánová, která je jednou z nemnoha lesbických Češek starší generace otevřeně vystupujících v diskuzích a médiích. Maršálem Prague Pride se stane dětský psycholog Václav Mertin, který k rodinám s gay a lesbickými rodiči přistupuje s respektem a otevřeností.

Informace o festivalu
Program festivalu je k dispozici na www.praguepride.cz a v mobilní aplikaci CONVENE Prague Pride od Thomson Reuters.

Comments

comments

Vyhledat