Pražská Karpuchina Gallery jako první v Česku umožnila oficiální nákup kryptoměnou

autora fotografie - Tomáš Rubín
autora fotografie - Tomáš Rubín

Prvním uměleckým dílem oficiálně zakoupeným kryptoměnou se v Česku stal obraz „Run to Ruin – Mars attack serie“ umělce Julia Reichela. Prodej obrazu umožnila pražská Karpuchina Gallery. Za cca 0,14 bitcoinu, tedy zhruba 110 000 Kč jej koupil podnikatel Michal Zatřepálek. Transakce v bitcoinech proběhla v pátek 28. 5. na výstavě obrazů J. Reichela, která byla k dispozici do úterý 1. června 2021.

 

Pražská galerie současného umění Karpuchina Gallery v Rybné ulici je první galerií v České republice, která umožnila verifikovaný nákup uměleckého díla za kryptoměnu. Obraz výtvarníka Julia Reichela prodala přesně za 0,14368542 bitcoinu, tedy zhruba 110 000 Kč (kurz ke dni transakce). Dílo zakoupil v pátek 28. května odpoledne na Reichelově výstavě, která potrvá do prvního červnového dne, podnikatel Michal Zatřepálek.

 

Galerie chce tímto krokem přiblížit dva odděleně stojící světy – svět mladých umělců a virtuálních investorů. „Kryptoměny jsou fenoménem, který v posledních letech roste neskutečnou rychlostí. Cítili jsme, že toto dynamické prostředí je dobré otestovat i ve výtvarném umění. Jako celkem mladá galerie současného umění si takový experiment můžeme dovolit, a díky tomu tak třeba přiblížit současné umění novým sběratelům a celkově rozšířit zájem o česká díla současných výtvarníků,“ vysvětlila rozhodnutí galerie její majitelka Alexandra Karpuchina. Tímto krokem se pražská galerie zařadila mezi desítky dalších českých institucí a firem, které již nákup kryptoměnou umožňují, v kulturním odvětví ale patří mezi průkopníky.

 

Prodaný obraz výtvarníka Julia Reichela nese název „Run to Ruin – Mars attack serie“. Kromě páteční bitcoin transakce výtvarník současně vydá svou speciální sérii NFT – svá vybraná díla v digitalizované podobě. „Je zkrátka potřeba předběhnout budoucnost. Nadprodukce neexistuje,” doplňuje Reichel.

 

Podobnou „krypto“ transakci má letos za sebou například i světově známá aukční síň Sotheby´s. Ta v květnu vydražila ikonický obraz „Love is in the air“ umělce Banksyho za necelých 230 bitcoinů (cca 13 mil. dolarů,
v přepočtu na české koruny jde o zhruba 272 mil. Kč). Platby kryptoměnami v Česku zatím přijímá několik desítek firem a institucí. Jde třeba o internetový obchod Alza.cz, Paralelní Polis, advokátní kancelář Blockchain Legal nebo řadu restaurací, bister a kaváren. Konkrétně bitcoinem pak zaplatíte i část nemovitostí, včetně jejich pronájmu. „Bitcoin jsou kvalitní peníze a jeho využití pro nákup hodnotných věcí je úplně normální záležitost. Pro Julia a galerii je to první přijatá transakce za umění, což mi přijde v dnešní době zvláštní. Věřím, že k dalším transakcím už bude docházet běžně. Proto proběhlou transakci společně zveřejňujeme, ať si každý může prostudovat a zavést nový standard. Výhody a rozšíření možností z toho vyplývají pro umělce, instituce i investory.“ uvádí kupec obrazu Michal Zatřepálek, který se kryptoměnám věnuje ve svém projektu Skywalk systems.

 

„První transakci kryptoměny za umění vítáme a doufáme, že se v blízké budoucnosti stanou standardem.
V posledních měsících sledujeme zvýšený zájem o umění v digitální podobě, tzv. NFT. Proto od června spouštíme vlastní Binance NFT tržiště, které bude zpřístupněno i pro české umělce. Věříme, že právě NFT představují pro tuzemské umělce možnost, jak své umění zviditelnit před globálním publikem a stát se dostupnější,’’
komentuje událost Maya Bersheva, community manažerka Binance pro Českou a Slovenskou republiku.

 

Galerie si zaplacenou částku dlouhodobě ponechá ve virtuální podobě. Nákup umění za kryptoměny chce totiž umožnit do budoucna i dalším investorům.

 

Link zápisu transakce na blockchainu: https://btc1.trezor.io/tx/a62fd8f27c45d427ddb79aa7e4e8b04a9591786ff4ae7f2fd4744e728e24a05e

 

Bitcoinová peněženka galerie, která si bitcoiny drží jako aktivum (tzv. HODL): https://btc1.trezor.io/address/361pvycWMNC2mgvZYPuWB5egdrcbC6u1an

 

O Karpuchina Gallery

Karpuchina Gallery byla založena v roce 2016 pod názvem White Pearl Gallery a působila v experimentálním provozu na pražské Pragovce. Od října 2020 sídlí pod novým názvem na adrese Rybná 22 v Praze. Ve spodním sále prezentuje velkoformátová díla tuzemských etablovaných autorů, přízemní prostory věnuje začínajícím tvůrcům. Otevřeným přístupem vyvrací myšlenku, že současné umění je otázkou elit – a naopak se jej snaží přiblížit široké veřejnosti.

Verifikací plateb v kryptoměnách se galerie snaží stát článkem v přemostění trhu se současným uměním na open market – a to s možnostmi zakoupit jak dílo v jeho hmotné, tak v digitalizované podobě.

 

O umělci

Julius Reichel (*1981) je absolventem pražské UMPRUM v ateliéru Jiřího Davida, prochází intenzivním průzkumem měnícího se vizuálního kódu pro nalezení obrazové matrice, která bude fungovat v reálném

i budoucím čase. Julius je intermediálním umělcem, který programově zpochybňuje médium závěsného obrazu. Po tom, co smazal hranice mezi obrazem a objektem, ho začala zajímat materializace JPG, prostor

a polohy mezi fyzickým a digitálním dílem. Z jeho dlouhé řady sólo či skupinových výstav se dá vytyčit například Brain Frezzzzze ve Ville Pelle v Praze, ‚Make a wish lil fish (Sugar 3)‘ v galerii Label 201 v Římě, 10 000 Racing Shivas (FuFU Poly – Zeit ) / MM – NY-JR v Hošek Contemporary v Berlíně, či účast na veletrhu Vinna Contemporary 2019 v zastoupení Karpuchina Gallery.

 

Comments

comments

Vyhledat