Pražské kino Aero zamoří letos během Festivalu otrlého diváka rozličná havěť

Autorkou vizuálu je Anna Sichrovská
Autorkou vizuálu je Anna Sichrovská

19. ročník Festivalu otrlého diváka opět láká na nezapomenutelnou podívanou!  Kmenová přehlídka pražského kina Aero nabídne ve dnech 4.–10. března 2024 filmy  s tématem havěť. Chybět nebudou oblíbené blbiny jako simultánní dabing přímo  před plátnem, interaktivní projekce či přednáška s pásmem bizarních audiovizuálních  počinů. Novými experimenty na poli atypických zážitků budou letos pro diváky i  organizátory první culinary cinema i interaktivní projekt Videoautomat, při němž bude  možno okusit kouzla formátu VHS. 

Dramaturgická tykadla Festivalu otrlého diváka se letos zaměří na tuto trojici tematických  nožiček: děsivou, švandózní, alegorickou. „Program 19. ročníku se promění ve slizovitou  mucholapku pro insekty, a to ve všech jejich členitých podobách“ láká otrlý tým na letošní  program. V tom již tradičně najdete taškařice všeho druhu, od oblíbeného českého live dabingu  až po desítky let přehlížené kinematografické flusance. V programu zahnízdí i několik čerstvě  vylíhnutých novinek ze světové distribuce, které si odbydou svou českou premiéru (například  festivalový hit Havěť pro milovníky snovačů a pocta žánru grotesky Stovky bobrů od tvůrců  Příšery z Michiganského jezera, která se divákům festivalu představila na 17. ročníku).  Z českého rybníčku mohou diváci vidět grandiózní parodickou ódu na osmdesátková akční  béčka The Blaster + Blaster II.

Dramaturgové otrlce se ale tradičně vydali na lov hmyzích titulů trošku dál do minulosti a vybrali  snímky, před kterými zavírají své kokony i ti největší filmoví historici. Od paranoiou prolezlých  padesátkových creature features až po mňamky 80.–90. let. 

Interaktivní projekce vládnou programu 

I letos dojde na věhlasné simultánní dabingy před plátnem. Namísto tiché adorace  kinematografického umění tak na festivalu zažijete projekce, kde se sál otřásá salvami smíchu  či vyděšeným řevem. Mezi tyto projekce patří Krotitelé brouků, Špitál plný breberek, Buď se  hecnem, nebo zhebnem. Do Aera se s velkou pompou přivalí rovněž zavedený Filmový  Hovnocuc; pásmo bizarních či neokoukaných potratů dějin filmu, tentokráte s voňavým  přívlastkem „Chvála hovnivála“. Přímo v sále pak bude možno okusit kouzla VHS ve zbrusu  novém interaktivním projektu jménem Videoautomat oslavujícím bizarnost české  devadesátkové VHS éry. Za zmínku stojí i čtvrteční projekce Zpustliny, kultovní bollywoodské  nálože osmdesátkových hrůz, cudné erotiky a husťácké akce, a z programu ještě vytáhneme  sobotní projekci Phenomeny, čarokrásnou klasiku s mladičkou Jennifer Connelly. 

Pokud program někomu nasadil brouka do hlavy, na co že má zajít, může zvolit otrlou permici,  která platí na všechna představení v programu. V prostorech žižkovského kina bude  parazitovat také tematická výzdoba z dílny Zuzany Blaštíkové.  

Festival otrlého diváka se v průběhu jara podívá do BIO Central v Hradci Králové a v létě by  snad měl navštívit i kino Scala v Brně. 

O Festivalu otrlého diváka  

Otrlec je synonymem pokleslosti, nevkusu, braku a zábavy za hranicí tuctovosti – ve všech  možných významech těchto slov. Každý rok přináší kolekci nejpůsobivějších, nejsměšnějších,  nejzapadlejších i nejbizarnějších hororů, extrémů, akčňáků, krváků, campů, béček, céček  i péček. Festival otrlého diváka navrací kinu jeho původní roli atrakce a nezapomenutelného  společného zážitku.  

Více informací a celý program najdete na www.kinoaero.cz nebo www.otrlydivak.cz

Comments

comments

Vyhledat