Pražské náplavky ozdobí díla německých umělců
Sochařský festival SCULPTURE LINE se rozroste o další díla. Přímo pro pražské náplavky vytvoří nové sochy němečtí umělci Martin Steinert a Johannes Pfeiffer. Od 16. 8. do 6. 9. tak můžeme na Smetanově nábřeží nejen sledovat při práci Martina Steinerta na dřevěné instalaci s názvem Wooden Cloud, ale zapojit se i do samotné tvorby. Tato myšlenka se zrodila před pěti lety, kdy se jeho tvůrčí procesy ve veřejném prostoru těšily velkému zájmu lidí. Rozhodl se vyzvat přihlížející při vzniku první instalace „dřevěného oblaku“, aby napsali svá osobní přání na připravené dřevěné tyčky, které Martin Steinert následně zakomponoval do své instalace. Tímto způsobem započal v Saarbrückenu v roce 2015 umělecký projekt s názvem Wooden Cloud – Die Architektur der Wünsche (Dřevěný oblak – architektura přání), který od té doby vzniká vždy v nové podobě ve vybraných městech. Dílo vznikne ve spolupráci s pražským Goethe-Institutem. Druhým německým sochařem, který vytvoří dílo přímo pro Smíchovskou náplavku je Johannes Pfeiffer. Ve spolupráci s Česko-německým fondem budoucnosti bude v průběhu září u Vltavy nainstalován svítící objekt s názvem Life boats. Dílo opět vznikne na míru pro dané místo s ohledem na jeho krajinný ráz.
Sochařský projekt Sculpture line, který již šestým rokem umisťuje umělecká díla do veřejného prostoru a proměňuje ho tak v galerii pod širým nebem, se rozrůstá i za hranicemi. Mezi zeměmi, kam se letos linka festivalu vede je Německo, Velká Británie, Rakousko, Švýcarsko, Polsko, Lucembursko, Belgie, Itálie, Španělsko, Čína, Brazílie, Vietnam, Írán a Uruguay. Například díla výše zmiňovaného umělce Johannese Pfeiffera mohou lidé obdivovat v rámci festivalu v Berlíně a v Tuttlingenu. K zahraniční lince festivalu se mohli umělci přihlásit na základě výzvy Virus sochy nezastaví do poloviny srpna na webových stránkách festivalu. Pořadatelé tak symbolicky propojují i v dnešní nelehké době, kdy se cestovatelské podmínky každým dnem mění, celý umělecký svět.
Sochařská linka Sculpture Line letos kromě Prahy vede i do Brna, Ostravy, Plzně, Liberce, Olomouce, Hradce Králové, Pardubic, Broumova, Vratislavic nad Nisou, Dolních Břežan a Ratměřic. Na veřejných místech představuje díla umělců jako jsou Jaroslav Róna, Lukáš Rittstein, Jakub Flejšar, Kurt Gebauer, Stefan Milkov, Alexandra Koláčková, Tomáš Medek či Jan Dostál.
Sochařský projekt pravidelně rozšiřuje umělecký potenciál a zvelebuje řadu měst po celé České republice. Obyvatelé i jejich návštěvníci se mohou těšit opět na avantgardnější a méně obvyklá díla renomovaných českých i zahraničních umělců. Instalace budou na jednotlivá místa umísťovány postupně v průběhu června. Festival oficiálně potrvá do konce září, některé sochy však zůstávají na svých místech i poté.
Více informací včetně mapy, anotace jednotlivých soch i přehledu autorů jsou k dispozici a průběžně aktualizovány na www.sculptureline.cz.
Festival SCULPTURE LINE je nejrozsáhlejší akcí v České republice, která podporuje symbiózu sochařství a veřejného prostoru. Sculpture Line je dlouhodobý umělecký projekt, jenž instalací soch do veřejného prostoru rozšiřuje kulturní a umělecký potenciál dané lokality. Vnáší do ní emoce, dává jí novou tvář a ukazuje nové souvislosti. Jeho základní ideou je přiblížit současné umění všem bez rozdílu a napomoci veřejnosti socializovat veřejný prostor. Umělecká díla napřímo komunikují s kolemjdoucími. Zanechávají v nich estetickou i sociální stopu a přímo tak posouvají kvalitu života obyvatel měst i jejich návštěvníků. Festival se nesoustředí jen na centra a frekventovaná místa. Naopak instalace mimo hlavní tepny umožňují vytvořit nové optické dominanty a oživit i méně známá místa.
První ročník proběhl v Praze v roce 2015 a iniciovali jej sami umělci, kteří cítili přirozenou potřebu svá díla vytrhnout z víceméně sterilního prostředí galerie a nabídnout je širokému publiku. V uplynulých ročnících festivalu zaujala v Praze například bronzová socha Čtenář v křesle od Jaroslava Róny, která již druhým rokem zdobí Nám. Franze Kafky či klíčová socha Jiřího Davida REVOLUCE vytvořená z 80 tisíců klíčů, která byla nainstalovaná v zámeckém parku v Mikulově. Pozornost vzbudili Průzkumníci či obří Chobotnice vznášející se na hladině Vltavy nebo instalace významného současného britského sochaře, držitele Turnerovy ceny, Tonyho Cragga na náměstí Republiky.