Pražský divadelní festival německého jazyka bude v listopadu

Die Zehn Gebote Regie Stephan Kimmig Foto Volkstheater
Die Zehn Gebote Regie Stephan Kimmig Foto Volkstheater

Pražský divadelní festival německého jazyka

23. ročník

18. 11. – 1. 12. 2018

Pražský divadelní festival německého jazyka zve na pozoruhodné inscenace a bohatý doprovodný program

Motto: SCHLUSS MIT LUSTIG / KONEC LEGRACE

Letošní 23. ročník Pražského divadelního festivalu německého jazyka se uskuteční od 18. listopadu do 1. prosince 2018. Prestižní přehlídku nejvýraznějších divadelních produkcí z celé německy mluvící oblasti bude hostit několik pražských divadel. Ředitelka festivalu Jitka Jílková a dramaturg Petr Štědroň pozvali do Prahy 8 inscenací z Německa, Rakouska, Švýcarska a Lucemburska. Všechna představení budou již tradičně tlumočena do češtiny, a tak si na své přijdou i diváci, kteří němčinou nevládnou. Většina produkcí bude uvedena dvakrát, aby je mohlo zhlédnout co nejvíce diváků.

BLACKOUT (c) Boshua 1188

 

Festival zahájí v neděli 18. listopadu v Divadle na Vinohradech představení režiséra Stephana Kimmiga Desatero přikázání (Die Zehn Gebote) z vídeňského Volkstheateru. Stephan Kimmig, po delší přestávce opět ve Vídni a poprvé ve Volkstheateru, splétá deset poutavých příběhů v jeden příběh o hledání opory a orientace v dnešním světě. Ve třech hodinách se v inscenaci vzniklé podle filmů Krzysztofa Kieślowského potkává sedm herců a dvě děti ve více než třiceti rolích. Hluboký a upřímný pohled do našich životů bez patosu.

Ve středu 21. 11. do Studia 1 Českého rozhlasu zavítá Judith Hermannová. Berlínská spisovatelka bude číst ze své poslední sbírky povídek Lettipark, která vychází v českém překladu. 

V pátek 23. a v sobotu 24. listopadu se nový multifunkční sál DOX+ stane dějištěm inscenace Antú Romero Nuneze Odysea. Bloudění dle Homéra (Die Odyssee. Eine Irrfahrt nach Homer) z hamburského Thalia Theateru. Nunes tu vypráví o Odysseových synech Telemachovi a Telegonovi: jak se spolu jako mladí muži seznámí a společně se pak vžívají do krkolomných příběhů svého otce. Přes zdánlivě bezelstné kabaretní scénky a vlastní smyšlený, umělý jazyk rozvíjejí oba herci Thomas Niehaus a Paul Schröder se strhující fantazií hru postavenou na kouzle virtuózní grotesky. Odysea byla také pozvána na letošní berlínské Theatertreffen. 

Ve spolupráci s divadlem Archa a festivalem Akcent v sobotu 24. a v neděli 25. listopadu festival uvede inscenaci slovutného švýcarského režiséra a filmaře Milo Raua Five Easy Pieces – loňského laureáta “Inscenace roku 2017”, která vznikla v produkci gentského divadla Campo.  Je možné převést na jeviště život vraha dětí Marca Dutrouxe s dětmi? Ve hře Five Easy Pieces odvíjí Milo Rau vedle životopisu smutně proslaveného zločince Dutrouxe stručné dějiny Belgie. Na jevišti: děti a mladiství mezi 8 a 13 lety. Tato inscenace je vzácným případem divadelního večera, který přiměřeným způsobem působí bolest a přitom vede k něčemu, čemu se dříve říkalo katarze: zpracování zármutku.   

V sobotu 24. a v neděli 25. listopadu bude na Nové scéně k vidění divadelní večer plný života, vtipu a smutku s názvem Nekonečný žert (Unendlicher Spass) v produkci a režii renomovaného režiséra Thorstena Lensinga. Román D. F. Wallace Lensing převedl na jeviště s citem pro existenciálně bezútěšnou komiku předlohy a především se špičkovými herci. Vystupují tu mimo jiné taková herecká esa jako Ursina Lardi, Devid Striesow, Sebastian Blomberg či André Jung. 

V programu festivalu nechybí ani český divadelní příspěvek, kterým bude tentokrát inscenace pražského Divadla Na zábradlí Mýcení autora Thomase Bernharda v režii Jana Mikuláška – v pondělí 26. listopadu s německými titulky. Tuto inscenaci zvolila porota složená z redaktorů Divadelních novin jako letošního laureáta Ceny Josefa Balvína o nejlepší českou inscenaci německojazyčného textu v uplynulé divadelní sezoně. Malý pokojíček napěchovaný obrazy a hosty se stává dusivě sevřeným dějištěm umělecké večeře, s jejímž začátkem se stále čeká na herce Národního divadla. 

V úterý 27. listopadu bude Divadlo Komedie hostit lucemburské představení Blackout. Kdysi otřepané téma neutrální konverzace, počasí, je náhle víc než aktuální. Zároveň je inscenace vyznáním lásky k filmovému hororu a gotickým románům. Claire Thillová a její kreativní tým si vědomě pohrávají s typickými motivy a výstavbou napětí hororového žánru, aniž by při tom kdy ztratili z očí fantastický svět divadla se všemi jeho možnostmi. 

23. ročník Pražského divadelního festivalu německého jazyka zakončí dvě představení Richarda III. v režii Thomase Ostermeiera z berlínské Schaubühne –  ve Stavovském divadle v pátek 30. listopadu a v sobotu 1. prosince. Dynamická inscenace v čele s vynikajícím Larsem Eidingerem v hlavní roli! Richard odklízí z cesty všechno, co mu brání v cestě na královský trůn. Když už nemůže být součástí společenství osudem vyvolených, chce alespoň ovládat. Velké drama, velké podobenství. 

Pražský divadelní festival německého jazyka výrazně rozšiřuje své aktivity. Spolu s pražským Goethe-Institutem inicioval vznik nové mezinárodní divadelní platformy TheaterTreffPunkt Prag, která se poprvé uskuteční 23. – 26. listopadu 2018 v rámci festivalu v Praze. TheaterTreffPunkt Prag zahrnuje země a účastníky ze střední a východní Evropy, konkrétně ze Slovenska, Maďarska, Polska, Slovinska, Estonska, Lotyšska a Litvy. Z každé z těchto zemí jsou do Prahy pozváni dva profesionální divadelníci, z České republiky se účastní pět divadelníků. Tato skupina divadelních odborníků navštíví několik festivalových představení, setká se s jejich režiséry a dramaturgy, připraveny jsou přednášky o možnostech podpory divadelních projektů z německé strany. Tématy diskuse s německými hosty, prvotřídními divadelníky, budou aktuální tendence činohry, současná německá dramatika, představí se i aktuální “české” číslo časopisu Theater der Zeit. Smyslem mezinárodní platformy TheaterTreffPunkt Prag je především další vzdělávání, samozřejmě ale i propojení divadelníků, vznik nových idejí a možné budoucí koprodukční projekty. 

Letošní ročník festivalu nabídne bohatý off-program – ve spolupráci s ČRo Vltava v Planetáriu Praha rozhlasovou hru Shakesperova lebka Wernera Fritsche za účasti autora i českých hereckých hvězd. V sále Elliadovy knihovny Divadla Na zábradlí se představí česko-německý nabroušený kabaret To téma a chybět nebudou ani scénické skici Divadla Letí v rámci projektu 8@8. 

Předprodej vstupenek zahájíme 1. listopadu v síti Ticketmaster (dříve TICKETPRO). 

Programové i termínové změny vyhrazeny.  

Kontakty 

Web: www.theater.cz 

FB: www.facebook.com/theater.cz

Manažer a PR festivalu: 

Milan Neubauer, milan.neubauer@theater.cz, +420 222 232 303

Mediální servis:

Simona Andělová, simona@2media.cz, + 420 775 112 857

Vladana Drvotová, vladana@2media.cz, +420 605 901 336

2media.cz s.r.o., Pařížská 13, Praha 1

Program 

Prosíme diváky, aby věnovali zvýšenou pozornost začátkům představení!!!

Die Zuschauer werden gebeten, den Uhrzeiten einzelner Vorstellungen erhöhte Aufmerksamkeit zu widmen!!!

Ne / So 18. 11., 20:00 – 22:50 

Volkstheater Wien

Nach / Podle: Krzysztof Kieślowski: Die Zehn Gebote / Desatero přikázání

R: Stephan Kimmig

Divadlo na Vinohradech / Theater in den Weinbergen

St / Mi 21. 11., 17:00 – 18:00

Judith Hermann

Autorské čtení z nové knihy povídek Lettipark

Autorenlesung aus dem neuen Erzählungsband Lettipark

Studio 1 Českého rozhlasu / Studio 1 des Tschechischen Rundfunks

Pá / Fr 23. 11., 20:00 – 21:50

So / Sa 24. 11., 20:00 – 21:50

Thalia Theater Hamburg

Nach / Podle: Homér:  Die Odyssee / Odysea

R: Antú Romero Nunes

DOX+

 

So / Sa 24. 11., 18:00 – 19:40 

Ne / So 25. 11., 13:00 – 14:40

Institute of Political Murder, CAMPO Gent: 

Milo Rau: Five Easy Pieces

R: Milo Rau

Divadlo Archa / Theater Archa

So / Sa 24. 11., 19:00 – 22:45

Ne / So 25. 11., 15:00 – 18:45

Thorsten Lensing

David Foster Wallace: Unendlicher Spaß / Nekonečný žert

R: Thorsten Lensing

Nová scéna ND / Neue Bühne des NT

Po / Mo 26. 11., 20:00 – 21:50

Cena Josefa Balvína / Josef Balvín-Preis

Divadlo Na zábradlí, Praha

Thomas Bernhard: Holzfällen / Mýcení

R: Jan Mikulášek

Divadlo Na zábradlí / Theater Am Geländer

Út / Di 27. 11., 20:00 – 21:30

Independent Little Lies, Luxemburg

Claire Thill: Blackout 

R: Claire Thill

Divadlo Komedie / Theater Komödie

Pá / Fr 30. 11., 20:00 – 22:45

So / Sa 1. 12., 18:00 – 20:45

Schaubühne Berlin

W. Shakespeare: Richard III. 

R:  Thomas Ostermeier

Stavovské divadlo / Ständetheater

Off-program / Off-Programm

Út / Di  19. 11., 21:00 – 22:30

Čt / Do 22. 11., 21:00 – 22:30

Das Thema / To téma

Česko-německý nabroušený kabaret / Deutsch-tschechisches Konkurrenz-Kabarett

Elliadova knihovna – Divadlo Na zábradlí / Elliade-Bibliothek – Theater Am Geländer

Pá – po / Fr – Mo 23. – 26. 11. 

Goethe-Institut, theater.cz

TheaterTreffPunkt Prag

Mezinárodní divadelní platforma / Internationale Theaterplattform

Různá místa / Verschiedene Orte

Út / Di 27. 11., 20:00 – 21:00

Divadlo Letí, Praha

Miroslava Svoliková: tahle zeď se pospojuje sama a hvězda promluvila, hvězda taky něco řekla

Cyklus scénických skic 8@8  / Zyklus der szenischen Skizzen 8@8

Vila Štvanice

Čt / Do 29. 11., 20:00 – 21:00

Divadlo Letí, Praha

Bonn Park: Kňourání mléčné dráhy 

Cyklus scénických skic 8@8  / Zyklus der szenischen Skizzen 8@8

Vila Štvanice

Čt / Do 29. 11., 20:00 – 21:30

Český rozhlas Vltava

Werner Fritsch: Shakespearova lebka / Shakespeares Schädel

Prostorový 5.1 poslech pod oblohou Planetária Praha

Anhören im Surround-Sound 5.1 unter dem Sternhimmel des Prager Planetariums

 

Comments

comments

Vyhledat