Mezinárodní filmový festival 3Kino představuje program a hosty

foto: pořadatel akce (Trenérova Dcera)
foto: pořadatel akce (Trenérova Dcera)

Kina Atlas a Evald přivítají ve dnech 1. – 8. listopadu 2018 pátý ročník filmového festivalu 3Kino, který přináší českým divákům to nejlepší ze současné kinematografie Visegrádské čtyřky. V průběhu osmi dnů představí více než 40 filmů a 30 hostů ze 4 zemí. Festival zahájí premiéra road movie Trenérova dcera talentovaného polského režiséra Łukasze Grzegorzka.

Za první čtyři roky působení si Mezinárodní filmový festival 3Kino získal prestiž mezi odborníky i v řadách veřejnosti. „Pátý ročník je dalším důkazem stoupající obliby tohoto festivalu, jehož délka se vyšplhala z pěti na osm dní, a to proto, že o festival je velký zájem nejen z řad diváků, ale i hostů, kteří projevili přání festival navštívit,“ říká ředitel festivalu Vavřinec Menšl.

Letošní festival 3Kino zahájí road movie Trenérova dcera zasazená do světa profesionálních tenisových hráčů, kterou přijede představit režisérsko-producentská dvojice Łukasz Grzegorzek a Natalia Grzegorzek. Premiéra v českých kinech bude teprve druhou zahraniční projekcí filmu, v Polsku vstoupí do kin až v březnu 2019.

Filmy a hosté 3Kina

Sály kina Atlas a Evald uvedou v průběhu festivalu více než 40 snímků z řad polské, maďarské, slovenské a české kinematografie. Přivítají i mnoho zahraničních hostů. Polsko na festivalu 3Kino zastoupí populární herec Olgierda Łukaszewicze, který v české premiéře představí dlouho očekávaný film Jako pes s kočkou režiséra Janusze Kondratiuka, ve kterém ztvárnil jednu ze dvou mužských hlavních rolí. Příběh inspirovaný skutečnou událostí je hořkosladkým obrazem rodinných vztahů. Snímky Vzpomínka na léto a Joanna doprovodí herečka Urszula Grabowská, která si za výkon v dramatu Joanna, ve kterém ztvárnila ženu toužící po dítěti a návratu ztraceného partnera v druhé světové válce, odnesla cenu Polské filmové akademie „Orel“ (polská obdoba Českých lvů) pro nejlepší herečku v hlavní roli. Ve filmu Vzpomínka na léto režisér Adam Guziński za pomoci zámlk vytváří subtilní obraz vstupu do teenagerského věku, kdy se zdá, že nenápadná událost položí stín na celý další život a doposud silný vztah matky se synem dostane trhliny. Příběh dramatu Milost je situován do poválečného Polska. Sedmnáctiletý vnuk Janek v něm vypráví příběh prarodičů, kteří tou dobou přišli o syna. Slavný tvůrce Jan Jakub Kolski, který uvede českou předpremiéru, se zaměřuje na sílu a odvahu rodičů a na boj o obnovení důstojnosti a rovnováhy po ztrátě syna. Objevem festivalu a polské kinematografie této sezóny je snímek Vztek, který představí mladý režisér Michał Węgrzyna. Ve zdánlivě nenápadném filmu je hlavní hrdina během krátké doby konfrontován s řadou nečekaných a nebezpečných situací, které převrátí jeho život. Již podruhé navštíví festival 3Kino režisér a kameraman Adam Sikora se svým nejnovějším režijním počinem Autsajder, ve kterém se student umění Franek náhodou zaplete do praktik děsivého totalitního zřízení.

Českou kinematografii zastoupí předpremiéra filmu Chvilky, který vypráví o lásce, bolesti, oddanosti, ale také o naději, že člověk dokáže svá zranění přeměnit v sílu. Snímek citlivě zachycuje nástrahy rodinného života, které komentuje s humorem, pochopením a neobyčejně vyvinutým citem pro situace. Debatovat s diváky budou jeho tvůrci: debutující režisérka Beata Parkanová a hlavní představitelka herečka Jenovéfa Boková. Slovensko je zastoupeno biografickým snímkem Varga režisérky Soni Maletz o nedávno zesnulém slovenském hudebníku Mariánu Vargovi. Z maďarské produkce se objeví hned čtyři novinky letošní sezóny. V dramatu Genesis se propojí tři odlišné příběhy a jeden zločin, nejupřímnější a nejdrsnější maďarský snímek posledních dvaceti let Kojot je o hledání svého místa na světě, v romanci Rozkvetlé údolí je mladý milenecký pár na útěku, touží po svobodě a najít svoje místo na slunci, čtveřici uzavírá snímek Řezník, kurva a jednooký muž o rozčtvrceném řezníkovi, který umírá pro lásku. Režisér Jánose Szásze (vítěz festivalu v Karlových Varech v roce 2013 za film Velký sešit) ho zahalil do černobílého hyperrealistického až manýristického hávu a nechal vyniknout dobovou atmosféru ve všech chytrých i nechutných detailech.

Detailnější informace o festivalu budou k nalezení na webových stránkách festivalu a kin: www.3kino.cz, www.kinoatlas.cz, www.evald.cz

Comments

comments

Vyhledat