Přehlídka Živé vnitrobloky je letos v online formě

V čase pandemie a omezení pohybu roste zájem lidí o své nejbližší okolí. Třetina obyvatel našich měst žije v domech se dvory a vnitrobloky. „V létě 2020 jsme natočili videa s tahouny oživení sedmi pražských vnitrobloků. Tématem videí jsou aktivní vnitrobloky se zelení, pěstováním a živou spoluprací mezi sousedy,“ říkají organizátoři.

Druhý ročník fyzické přehlídky s podtitulem Dobré klima v sousedství se měl odehrát v letošním dubnu. Plán byl kvůli covidové situaci v ČR pozměněn a výsledkem je video přehlídka. Videa byla natočena v létě 2020 v sedmi pražských vnitroblocích. Vzniklo 5 krátkých dokumentů, které tvoří sérii, ale mohou fungovat i samostatně. Pro natáčení spolek Bieno využil vnitrobloky, které se měly zapojit do původně plánované fyzické přehlídky.

Pavel Hradecký, lídr vnitrobloku Mikulandská v Praze 1 k využití dešťové vody například říká: „Pořád posloucháte, že deště v současné době už nejsou roztažené do času, ale že jednorázově spadne voda, pak dlouho nic a zase spadne voda. Tím spíš vás to ponouká nádrž udělat větší a když už ta voda spadne, tak jí co nejvíc chytit.

Nejen fyzické proměny, ale také atmosféra a spolupráce napříč generacemi a společenskými skupinami lidi zajímá. Devadesátiletá Marie Moravcová z vnitrobloku Halasova na Praze 4 o soužití ve vnitrobloku říká: „Společnost nebude v klidu, dokud nebudou tyhle malé buňky, které se potom samozřejmě musí dávat zase dohromady. Ale jakmile se nenaučím navazovat vztahy, tak ta společnost je opravdu odsouzená… neumím ty konce promyslet.“.

 

Webová stránka www.vnitrobloky.cz/festival

Youtube kanál https://www.youtube.com/playlist?list=PLNBPLtgO1wQCwmrFst-L6FYRtCc_two7I

 

seznam zapojených vnitrobloků

Videa a profily míst najdete na www.vnitrobloky.cz/festival. Natáčení probíhalo v těchto vnitroblocích:

Comments

comments

Vyhledat