Přijďte zastavit sovětský tank ve virtuální realitě

Srpen 1968. Mladík se vlastním tělem snaží zastavit sovětský tank|foto: Severočeské muzeum v Liberci
Srpen 1968. Mladík se vlastním tělem snaží zastavit sovětský tank|foto: Severočeské muzeum v Liberci

„V Českém rozhlase prostřednictvím virtuální reality okusíte, jaké pocity zažíval mladý muž, který v roce 1968 vlastním tělem bránil průjezdu sovětského tanku, i jak se mohl cítit okupační voják, který seděl v jeho kokpitu,“ tvrdí pořadatelé akce.

K 50. výročí invaze vojsk Varšavské smlouvy do Československa připravil Český rozhlas řadu vzpomínkových akcí. Mimo jiné vůbec poprvé v historii využívá technologii virtuální reality.

 

Vy tak máte unikátní možnost vyzkoušet si, jak se cítil neznámý mladík, kterého zachytily objektivy fotoaparátů v srpnu 1968 právě v okamžiku, kdy vlastním tělem bránil průjezdu sovětského tanku.

Instalace ovšem nabízí dva jedinečné zážitky zároveň – kromě perspektivy neznámého odvážlivce se můžete na chvíli ocitnout i v kůži vojáka okupačních sil, který situaci vidí z kabiny tanku.

Instalaci najdete v přízemí sídla Českého rozhlasu na pražské Vinohradské třídě 12, v prostoru bývalého starožitnictví (mezi hlavním vchodem a budovou Transgasu). Přístupná je zdarma do konce září, během srpna denně od 15:00 do 19:00. Později ji můžete navštívit v regionálních studiích Českého rozhlasu a partnerských institucích v dalších městech.

Zážitek je určen pro dva lidi najednou. Každý z dvojice má v příběhu svou roli, kterou si v průběhu mezi sebou vymění. Celkem to trvá zhruba 10 minut. Na místě jsou připraveni vyškolení asistenti, kteří vám vysvětlí vše potřebné a provedou vás celou instalací.

Pokud se chystáte dorazit ve větším počtu, doporučujeme se předem registrovat na konkrétní datum a čas na e-mailu virtualnirealita@rozhlas.cz.

https://1968.rozhlas.cz/prijdte-zastavit-sovetsky-tank-ve-virtualni-realite-7445506

Comments

comments

Vyhledat