Přijďte zpomalit na SLOU DAYS 6. a 7. října do Holešovické tržnice

Foto @ archiv Slou Days
Foto @ archiv Slou Days

Jak vypadá udržitelný šatník, myšlení a přístup k životu, ukáže již po patnácté projekt SLOU DAYS zakladatelky Kamily Boudové, přední české propagátorky zodpovědnosti v módním průmyslu. Podzimní akce se koná v Holešovické tržnici v Hale č. 13 a hostí více než 80 módních a designových značek, které podnikají v souladu s hodnotami udržitelnosti. Návštěvníky zde čeká kromě nákupů řada přednášek a workshopů profesionálů z oblasti módy, kosmetiky či osobního rozvoje. V rámci akce proběhne oblíbený swap oblečení i výstava Naše boty.

Jarní průzkum veřejného mínění společnosti Ipsos o udržitelnosti ukázal, že až 65 % Čechů bere v potaz udržitelnost produktů a dopad výroby na životní prostředí. Většina si s udržitelností spojujeje recyklované obaly, dražší a kvalitnější zboží, které dlouho vydrží, nebo férové oceňování zaměstnanců ve výrobě. Udržitelný životní styl v sobě ovšem zahrnuje mnohem víc. Například finanční úspory díky vědomému nákupnímu chování. Ale mnozí tápou a neví, jak zpomalit při nákupech, kde jinde nakoupit a co jim může tento šetrnější přístup k životu přinést.

Proto jsou tu již od roku 2015 SLOU DAYS, které české veřejnosti představují principy, přístupy, služby a produkty šetrné k naší planetě a podporují udržitelný životní styl a slow living. Ukazujeme návštěvníkům, že když nakoupí kvalitní výrobky, můžou nakoupit méně. Že pokud potřebují nové oblečení jen tak pro radost, mohou ho vyměnit za to, které nenosí, nebo koupit z druhé ruky. Kromě toho, že podporujeme lokální i cirkulární ekonomiku, SLOU DAYS jsou především důkaz, že žít šetrně je atraktivní, krásné a ekonomické a přináší to do života víc hojnosti, radosti a pospolitosti. Produkty a služby, které u nás najdete, dávají smysl jak pro jednotlivce, tak pro naši planetu, komentuje event jeho zakladatelka Kamila Boudová.

Akce v minulých letech přilákala více než 2500 návštěvníků a také řadu známých osobností. Druhým rokem SLOU DAYS podporuje Hlavní město Praha a každoroční zájem ukazuje, jak myšlenka udržitelnosti zajímá stále více lidí. Proto také zpomalte a přijďte si užít smysluplně volný čas.

Shopping zóna 

Dvoudenní akce letos představí více než 80 udržitelných značek. Při procházení haly č. 13 tak návštěvníci mohou omrknout a rovnou nakoupit módu, kosmetiku, doplňky, designové produkty, hračky, knihy, svíčky, papírenské zboží i jídlo. Značky jsou vybírány podle estetických a udržitelných kritérií. V nabídce návštěvníci najdou recyklované i přírodní materiály, upcyklované kolekce, organickou bavlnu, lokální výrobu, vše pro život bez odpadu. SLOU DAYS budou skvělou příležitostí pořídit třeba již vánoční dárky, které mají smysl. 

Info zóna na SLOU DAYS

Součástí říjnového eventu je pestrý program zajímavých přednášek a workshopů. V pátek 6. října začíná ve 14:00 přednáškou o holistickém přístupu o pleť Martiny Pohánkové, majitelky vlastní kosmetické značky. Od 15:00 se návštěvníci dozví mnoho o principech SLOU STYLE přímo od zakladatelky eventu Kamily Boudové. O textilních certifikátech a spotřebě udržitelného oblečení v Česku popovídá v 16:00 Sisa Petty z MERCHYOU. Soběstačný život představí ve své přednášce v 17:00 oděvní designérka Linda Havrlíková, která se věnuje zpracování ovčí vlny na rodné usedlosti. Na permakulturu ve městech se zaměří od 18:00 Šárka Boček, spoluzakladatelka projektu Zahradní OLLA. A o hodinu později uzavře páteční info zónu slavnostní křest nové knihy Kamily Boudové Krev s příchutí šampaňského.

Sobotní program 7. října otevře již v 10:00 dopoledne tématem o účinné práci se stresem a dobíjení energie Libor Mattuš, instruktor chladové terapie. Efektivní úklid „zevnitř“ představí od 11:00 milovnice minimalismu Jolanta Kovářová.  V pravé poledne pak lektor mindfulness a terapeut Jan Burian probere, jaké emoce prožíváme ve vztahu k ekologické krizi. O tom, jak prodloužit život našemu oblečení, popovídá od 13:30 Vendula Zeithamel Šulanová, zakladatelka etické módní značky. Workshop Matiny Pohánkové o omlazení a detoxikace pleti pomocí baňkování bude probíhat od 14:30. Odpoledne od 15:30 povede zajímavou diskuzi o nástrahách mateřství, udržitelnosti a sebepéči zakladatelka cirkulárního obchodu EBUU Kristýna Farkašová. Lékařka Veronika Honzíková se bude od 16:30 věnovat našemu zdraví z pohledu celostní a tradiční čínské medicíny. Sobotní program Info zóny završí lektor mindfulness Robert Kučera interaktivní přednáškou o vztahu našeho těla k módě a materiálům s názvem Všímavost k oblečení. Je z čeho vybírat!

Doprovodný program doplní výstava Naše boty Stanislava Komínka a Adama Čajka z neziskové organizace NaZemi, která se věnuje podmínkám výroby obuvi v továrnách sweatshopech indické Agry. Na 13 obsahových panelech informuje o globalizované ekonomice, dodavatelském řetězci, fast fashion, mzdách, odborech, životu migrantů, ale i nositelích změny.

Swap zóna

Swapy netřeba představovat. Přines, co nepotřebuješ, odnes si, co upotřebíš. Takový je princip dnes již oblíbených výměn oblečení i věcí. V průběhu SLOU DAYS proběhne swap oblečení, kam mohou návštěvníci přinést své vyřazené kousky. Naopak si mohou vybrat z dalších věcí, které si zaslouží vdechnout nový život a někomu se budou báječně hodit.

Více informací o programu a vystupujících jsou dostupné na www.slou.cz 

Comments

comments

Vyhledat